Lavrov: Ucraina trebuie să rămână în afara NATO pentru se menţine stabilitatea euro-atlantică Ucraina trebuie să se menţină în afară Alianţei Nord-Atlantice, în scopul "protejării intereselor naţionale ucrainene", dar şi pentru menţinerea stabilităţii în zona euro-atlantică, avertizează ministrul rus de Externe, Serghei Lavrov.
Şapte morţi în urma căderilor de zăpadă din Statele Unite Şapte persoane au murit în urma viscolului care durează de marţi dimineaţă în statul american New York, în principal în oraşul Buffalo.
Lavrov: Extinderea greșită și nesăbuită a NATO este o greșeală Ministrul rus de externe Serghei Lavrov a declarat miercuri, la Moscova, că extinderea 'nesăbuită' și 'neîntreruptă' a NATO este o greșeală care 'subminează stabilitatea Europei, scrie Agerpres
GRIPĂ AVIARĂ, confirmată în Marea Britanie: OMS face apel la vigilenţă Prezenţa unei tulpini a virusului H5N8 al gripei aviare, cu riscuri reduse în ceea ce priveşte transmiterea la oameni, a fost confirmată marţi într-o fermă de raţe din Marea Britanie, în timp ce Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS) a făcut apel la vigilenţă în Europa, relatează AFP.
Photo Cel mai mare ecran digital de înaltă definiție din lume Cel mai mare ecran digital de înaltă definiție din lume, aproape la fel de mare ca un teren de fotbal american, a fost inaugurat marți în celebra piață Times Square din New York, relatează AFP, potrivit AGERPRES.
Euronews: REVOLUŢIE ANTI-SISTEM în Europa de Est via INTERNET În Europa de Est se face simţită o opoziţie crescândă a populaţiei - prin intermediul Internetului - faţă de modul de guvernare tradiţional. Ar putea fi aceasta o revoluţie pe Internet în devenire?, se întreabă miercuri Euronews.
ÎNGRIJORĂTOR. Circa 100 de tancuri rusești au intrat în numai trei zile în Ucraina Aproximativ 100 de tancuri rusești au intrat în decurs de trei zile, din 15 până pe 17 noiembrie inclusiv, pe teritoriul Ucrainei, iar concentrări de forțe combatante și echipamente militare ruse se înregistrează în direcțiile Donețk, Debalțevo și Lugansk, a declarat marți Evgheni Perebiinis, un purtător de cuvânt al Ministerului de Externe ucrainean, citat de agenția de presă Interfax-Ukraina.
Poliţia italiană a filmat pentru prima dată ritualuri de iniţiere în 'Ndrangheta VIDEO Poliţia italiană a reuşit să filmeze în premieră ritualuri mafiote de iniţiere, în cadrul unei anchete care a condus la arestarea a 40 de persoane suspectate că sunt membre 'Ndrangheta, Mafia din Calabria (sud).
Barack Obama îi îndeamnă pe israelieni și palestinieni să reducă tensiunile Preşedintele Statelor Unite, Barack Obama, a făcut apel la liderii israelieni şi palestinieni să colaboreze pentru diminuarea tensiunilor, după "atacul oribil" comis de doi palestinieni la o sinagogă din Ierusalim, scrie Mediafax
PUTIN, reacție scandaloasă la adresa SUA Statele Unite încearcă să aibă Rusia sub control, dar nu vor reuşi niciodată, afirmă preşedintele rus, Vladimir Putin, citat de Reuters.
Atentat finanţat de Rusia care îl viza pe un ministru olandez, dejucat de Ucraina Serviciile de securitate ucrainene au dejucat planul unui atentat organizat de Rusia care îl viza pe ministrul olandez de Externe, Bert Koenders, anunţă Administraţia prooccidentală de la Kiev.
Avion militar rus, interceptat de aeronave NATO deasupra Mării Baltice Avioane de vânătoare ale Alianţei Nord-Atlantice au interceptat o aeronavă militară rusă care survola Marea Baltică, anunţă autorităţile letone.
ATAC la o sinagogă din Ierusalim: Patru evrei au fost UCIŞI Patru israelieni au fost ucişi marţi dimineaţa într-un atac armat la o sinagogă din Ierusalim de către doi palestinieni care au fost ucişi prin împuşcare de către poliţişti, a declarat o purtătoare de cuvânt a poliţiei.
Rusia pune condiţii pentru eliminarea restricţiilor la mărfurile provenind din Republica Moldova Serviciul sanitar-veterinar rus (Roselhoznadzor) este dispus să negocieze cu Chişinăul eliminarea restricţiilor la furnizarea de fructe şi carne pe piaţa rusă, dar este necesar ca Republica Moldova să împiedice intrarea ilegală în Rusia a produselor fabricate în spaţiul UE, relatează Vocea Rusiei.
Angela Merkel, mesaj către Klaus Iohannis: Vom sprijini România prin fapte KLAUS IOHANNIS. Cancelarul german, Angela Merkel, l-a felicitat, marţi, pe Klaus Iohannis pentru victoria în alegerile prezidenţiale, asigurându-l că Germania va rămâne "un partener de nădejde" al României şi subliniind că împreună vor putea aprofunda relaţiile bilaterale.
ALEGERI DIASPORA. Ambasadorul României la Roma a propus mai multe secţii în Italia. MAE a refuzat ALEGERI DIASPORA. Ambasadorul României la Roma se distanţează de deciziile MAE privind organizarea alegerilor din străinătate. Concret, ambasadoarea Dana Constantinescu spune că MAE a aprobat mai puţine secţii de votare, raportat la numărul propus de la Roma, ba chiar a înfiinţat o secţie într-un oraş unde au votat 48 de alegători.
Lavrov, AMENINŢARE FĂŢIŞĂ: Moscova speră că relațiile sale cu UE nu au atins punctul "fără întoarce Rusia speră că relațiile sale cu Uniunea Europeană nu au ajuns la punctul 'fără întoarcere' din cauza crizei ucrainene, a declarat marți ministrul rus de externe, Serghei Lavrov, în timp ce UE a decis noi sancțiuni împotriva separatiștilor ucraineni, sprijiniți de Moscova, relatează France Presse.
Alt tip ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014. Proteste VIOLENTE după vot, în Diaspora Duminică, în mai multe oraşe europene au izbucnit confruntări violente între românii care nu au reuşit să voteze şi forţele de ordine, chemate la secţiile de votare din diaspora.
Admiterea la Harvard. ACUZAŢII de discriminare RASIALĂ O asociaţie a anunţat luni că a depus plângere împotriva prestigioasei universităţi americane Harvard din Massachusetts şi Universităţii North Carolina din Chapel Hill, pe care le acuză de discriminare rasială în timpul admiterii.
Preşedintele Germaniei i-a scris lui Iohannis. Ce mesaj a avut pentru noul şef de stat Preşedintele Germaniei, Joachim Gauck, l-a felicitat pe Klaus Iohannis pentru câştigarea alegerilor din România.
COREEA DE NORD ar putea fi condamnată de ONU de crime împotriva umanității Națiunile Unite se pregătesc să voteze marți o rezoluție condamnând bilanțul Coreii de Nord în materie de drepturi ale omului care ar putea conduce Phenianul să fie nevoit să răspundă pentru eventuale crime împotriva umanității, relatează AFP.
PRĂPASTIA dintre Rusia şi Occident, lărgită de summitul G20 Liderii occidentali reuniţi în weekend la Summitul G20 din Australia l-au primit glacial pe preşedintele rus Vladimir Putin, fapt ce a accentuat divergenţele dintre Rusia şi Occident asupra conflictului din Ucraina, a apreciat luni presa rusă.
Fotografii cu mii de români stând la cozi să voteze, PROBE ALE MIGRAŢIEI URIAŞE în Marea Britanie Fotografii cu 10.000 de români stând la coadă, la Portsmouth, să voteze în turul doi al alegerilor prezidenţiale de duminică reprezintă "probe, dacă mai era nevoie, al numărului uriaş de români care trăiesc" în Marea Britanie, în pofida politicii Guvernului privind migraţia, scrie Express.co.uk.
Presa străină, despre IOHANNIS: Poate deveni un aliat al lui MERKEL Dupa victoria in turul al doilea al alegerilor prezidentiale, Klaus Iohannis a intrat in atentia presei externe si pentru faptul ca este vazut drept un viitor aliat al cancelarului german Angela Merkel, care il si sustine, scrie ziare.com
Ambasadorul României la Londra, detalii incredibile despre ziua votului Ambasadorul României la Londra, Ion Jinga, susține că motivele pentru care mulți cetățeni nu au putut să-și exercite dreptul de vot au fost independente de voința și atribuțiile ambasadelor și că diplomații de la Londra și-au îndeplinit sarcinile stabilite prin lege "de o manieră exemplară". Ion Jinga a afirmat că românii, din Marea Britanie, s-au mobilizat la vot într-un număr fără precedent, potrivit Agerpres.
Doi islamişti francezi probabil se numără printre călăii grupului terorist Stat Islamic Doi islamişti francezi probabil se numără printre călăii grupului terorist Stat Islamic care au decapitat zilele trecute militari sirieni, anunţă procurorul regiunii Paris, François Molins.
Comisia Europeană, mesaj pentru autoritățile române privind plângerile din diaspora Purtătorul de cuvânt al Comisiei Europene, Margaritis Schinas, a afirmat, luni, că oficialii europeni "au încredere că autorităţile române vor cerceta plângerile primite din diaspora după votul de duminică", precizând că organizarea de alegeri libere şi corecte reprezintă o componentă indispensabilă a valorilor democratice ale UE, informează Mediafax.
Lider ultranaționalist rus: România poate profita de instabilitate pentru a revendica teritorii Liderul ultranaţionalist rus, Vladimir Jirinovski, a avertizat, luni, că acţiunile Ucrainei riscă să conducă la izbucnirea celui de-al Treilea Război Mondial și a precizat, în acest context, că România, Ungaria şi Polonia ar putea anexa teritorii ucrainene care le-au aparţinut, informează Mediafax.
Declaraţia BOMBĂ care ar putea declanşa AL TREILEA RĂZBOI MONDIAL Acţiunile Ucrainei riscă să conducă la izbucnirea celui de-al treilea Război Mondial, avertizează liderul ultranaţionalist rus Vladimir Jirinovski, precizând că România, Ungaria şi Polonia ar putea anexa teritorii ucrainene care le-au aparţinut.
Preşedintele Germaniei, lovit în cap cu un ou aruncat spre omologul său ceh Preşedintele Germaniei, Joachim Gauck, aflat în vizită la Praga, a fost lovit în cap cu un ou aruncat de un protestatar spre omologul său ceh, Milos Zeman.