USR pune tunurile pe ministrul de Interne: Oamenii au fost hărțuiți de poliția lui Predoiu pentru că au zis cu cine votează - DOCUMENT

Cătălin Predoiu
Reziștii sar la gâtul lui Cătălin Predoiu și fac acuzații halucinante. "Sub conducerea lui Cătălin Predoiu, riscăm ca Poliția, în loc să se ocupe de infractori și de amenințările la ordinea de drept, să se transforme în Poliția Internetului. Sunt infractori care dorm bine mersi acasă și pe care nu îi caută poliția, în schimb sunt cetățeni care primesc câte trei vizite de la Poliție pentru că scriu un pamflet pe Facebook", se arată într-o solicitare a USR adresată ministrului de Interne.
În aceeași solicitare, deputatul Allen Coliban a cerut "cadrul legal pentru desfășurarea acestor acțiuni și care sunt faptele prezumtiv a fi incriminate, care reclamă astfel de intervenții".
Allen Coliban a cerut și numărul de intervenții similare care au avut loc în perioada 15.11.2024 – 11.02.2025. USR amintește că, în perioada campaniei electorale, mai mulți cetățeni au fost hărțuiți de Poliția lui Cătălin Predoiu pentru ca au spus pe internet cu cine vor să voteze.
În același comunicat se mai arată că USR "face eforturi constante în Parlament pentru ca legislația să fie adaptată vremurilor în care trăim".
"Astfel de acțiuni agravează lipsa de încredere în instituțiile statului care oricum a ajuns la un nivel îngrijorător de mic”, a transmis deputatul USR Allen Coliban, membru în Comisia de control a SRI.
Citește și:
- 22:42 - Realitatea PLUS prezintă un documentar exploziv. Dosarul „mită pentru premier”, Ilie Bolojan confirmă întâlnirea
- 22:23 - Reacția Maiei Sandu când i s-a cerut să fie președintele României
- 21:42 - Ministrul Pîslaru: „Conform fluturașului de salariu am 12.776 lei!”
- 21:06 - Bolojan își face campanie „cu sprâncenele” în plină criză
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News













