VIDEO | Liverpool a câștigat Supercupa Europei, după loviturile de departajare

Liverpool a câștigat Supercupa Europei, după ce a învins-o pe Chelsea Londra la loviturile de departajare, scor 5-4. După 120 de minute, scorul a fost 2-2.

UPDATE 00:50 Liverpool s-a impus la loviturile de departajare. Abraham a ratat lovitura cu numărul 5 pentru Chelsea.

Au înscris de la 11 metri: Firmino, Fabinho, Origi, Alexander-Arnold, Salah / Jorginho, Barkley, Mount, Emerson.

După 90 de minute, scorul a fost 1-1 (Mane 48' / Giroud 36'). După 120 de minute, scorul a fost 2-2 (Mane 95' / Jorginho - penalty 101').

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cele mai importante faze ale meciului și comentariul în timp real vor putea fi urmărite pe site-ul realitateasportiva.net.

Liverpool a câștigat Liga Campionilor după o finală cu Tottenham, scor 2-0, iar Chelsea a învins-o pe Arsenal Londra cu scorul de 4-1 în ultimul act al Ligii Europa.

Sezonul din Premier League a început diametral opus pentru cele două formații. Liverpool a făcut spectacol în prima etapă, scor 4-1 cu Norwich, în timp ce Chelsea a fost umilită în derby-ul cu Manchester United, scor 0-4.

Meciul va fi arbitrat de către o femeie, Stephanie Frappart (35 de ani). Această decizie constituie o premieră pentru arbitrajul feminin, care nu a condus până acum o finală într-o competiție majoră de fotbal masculin.

Iată echipele probabile pentru această partidă:

Liverpool: Adrian - Alexander-Arnold, Van Dijk, Matip, Robertson - Milner, N. Keita, Wijnaldum - Salah, Firmino, Mane. Antrenor: Jurgen Klopp.

Chelsea: Kepa Arrizabalaga - Azpilicueta, Zouma, Christensen, Marcos Alonso - Jorginho, Kante, Barkley - Pedro, Giroud, Pulisic. Antrenor: Frank Lampard.