Ultimele Stiri· 1 min citire

Fotbalul românesc produce bani frumoşi. Liga I a stâns cât fotbalul din Polonia şi Cehia la un loc! Click aici şi vezi suma

Fotbalul românesc produce bani frumoşi. Liga I a stâns cât fotbalul din Polonia şi Cehia la un loc! Click aici şi vezi suma

Fotbalul românesc produce bani frumoşi. Liga I a stâns cât fotbalul din Polonia şi Cehia la un loc! Click aici şi vezi suma

Publicat23 iun. 2009, 14:12
Actualizat23 iun. 2009, 14:13

Deşi nu e spectaculos, fotbalul de pe prima scenă din România produce bani frumoşi. "Business Standard" a analizat în premieră câţi bani au intrat în cele mai puternice zece campionate din Europa Centrală şi de Est, în calcul fiind luate veniturile care au provenit din transferuri de fotbalişti, sponsorizări, vânzări de bilete, drepturi de televizare şi participări în cupele europene.

Veniturile echipelor de fotbal romanesti s-au ridicat la peste 120 de milioane de euro, aproape cât a rulat fotbalul din Polonia şi Cehia la un loc, în sezonul 2008-2009. Datele au aratat că, în pofida investiţiilor mari făcute în ultimii ani, fotbalul din estul Europei nu a reuşit nici măcar să se apropie, ca afacere, de cel din Vest.

Click aici şi citeşte articolul integral pe www.standard.ro

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Ultimele Stiri