Băncile nu-şi vor mai putea executa silit clienţii care nu îşi pot plăti ratele

Băncile nu-şi vor mai putea executa silit clienţii care nu îşi pot plăti ratele
Comisia Juridică a Parlamentului a ratificat cu unanimitate de voturi un amendament la ordonanţa de urgenţă 174/2008, prin care se prevede ca băncile să nu-şi mai poată executa silit clienţii care nu-şi pot plăti ratele.
Iniţiatorul modificării, senatorul Iulian Urban, a explicat la Realitatea FM
ce presupune noua prevedere.
În acest moment, băncile sunt obligate prin lege să-şi anunţe în scris clienţii cu privire la o majorare a dobânzii. Modificarea le dă dreptul contractanţilor de credite ca, în momentul în care au primit scrisoarea de la bancă, să negocieze posibilităţile de rambursare, în funcţie de veniturile lor reale.
Băncile vor fi obligate să ofere fie reeşalonarea ratelor, fie refinaţarea creditelor, fie pur şi simplu renunţarea la modificarea dobânzii.
Iulian Urban a precizat că este vorba numai despre persoanele ale căror dobânzi sunt modificate, nu şi de cei care din diverse alte motive nu-şi pot rambursa creditele.
Propunerea senatorului a fost însuşită şi de Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorului şi urmează a fi dezbătută în plenul Senatului.
Citește și:
- 23:58 - Horoscopul banilor pentru săptămâna 27 aprilie – 3 mai 2026. Două zodii dau lovitura, în timp ce trei zodii învață să mai strângă cureaua
- 23:51 - Netanyahu afirmă, după o discuție cu Trump, că are „libertate de acțiune” în Liban
- 23:47 - Kremlinul tună și fulgeră, după noul pachet de sancțiuni al UE împotriva Rusiei. „Vom lua măsuri de represalii. Acestea vor fi dure”
- 23:39 - Ministerul Dezvoltării a alocat aproape 147 de milioane de lei pentru 100 de proiecte de reabilitare a clădirilor
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














