Advertising
Advertising
OMV, discuții cu Gazprom. În ce monedă vor plăti austriecii gazele rusești

Gazprom deține supremația pe piața internațională de gaze naturale. Foto/Arhivă
Scris deIulian Budusan
Publicat1 apr. 2022, 12:32
SursăRealitatea
Decizia rușilor de a vine exclusiv gazele naturale în moneda națională i-a pus pe jar pe directorii marilor companii energetice europene. Așa este și cazul OMV, care a cerut clarificări de la ruși în această privință. Totuși, austriecii par să nu fie de acord decât cu plata în euro.
Citește și
- 19:21Cutremur puternic în Hindu Kush: seismul, resimțit în Afganistan și Pakistan
- 19:15Șoferii ruși au început să-și pună în rezervor „pastile” care reduc consumul de carburant
- 18:14Ministru american, mesaj pentru Europa: „Nu vă mai plângeți. Mor mai mulți oameni iarna decât vara”
- 17:08Petrolier, lovit de un proiectil în Strâmtoarea Ormuz. Tensiunile dintre SUA și Iran escaladează din nou
Distribuie articolul
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News


























