Și nu, nu mă strânge deloc pielea spinării. Ei au acest sentiment. Pentru că reacționează de frică, de disperare. Pentru că știu că va veni vremea să dea explicații. Uitați-vă ce se întâmplă în societate. Societatea românească este pe un butoi de pulbere. Știți cât mai este până se aprinde fitilul? Puțin, foarte puțin. De disperare fac tot felul de gesturi. Noi nu o să ne lamentăm, să știți, și nici nu o să ne plângem.
Eu sunt relaxată pentru că știu cum funcționează sistemul din interiorul lui. Am trăit asta de atâtea ori și în timpul guvernului Ponta, și la Sorin Oprescu, și la Liviu Dragnea, și la Viorica Dăncilă. Îi știu cum funcționează. Când îi incomodezi, fac tot ce pot să te înlăture. Inventează lucruri despre tine, își activează toate slugile pe care le au la mână și toți au ordin pe unitate.
Nu vedeți ordinul pe unitate? Este clar. Unde ați mai auzit vreodată, vreodată, ca ANAF-ul să dea un comunicat despre o companie la care nici măcar n-au făcut control? Sigur, n-au dat numele. L-au dat doar pe surse. Acolo unde trebuie, la oamenii sistemului. Astăzi s-au activat și toate celelalte televiziuni. Nici măcar nu știu despre ce este vorba. Două comunicate care n-au nicio legătură cu realitatea. Pentru că realitatea este că deținătoarea licenței Realitatea Plus, PHG Media, nu are nicio datorie la statul român. Zero.
Am publicat, au arătat colegii mei documentul, sunt datele de la ANAF, e foarte clar. Iar în legătură cu așa-zisa datorie de 200 și ceva de milioane de lei, despre care vorbește în mod abuziv ANAF-ul, știm clar despre ce este vorba. Nici vorbă de așa ceva. Am demontat pas cu pas lucrurile acestea. Ele vin din trecut, din perioada 2008–2010, când era Sebastian Ghiță. Există trei dosare în acest sens. Unul dintre ele este dosar penal în care societatea care deține licența Realitatea Plus este parte vătămată. Adică știți, e ca la bancul ăla de la Radio Erevan: nu avem de dat, avem de luat, de fapt.
Pentru că sistemul atunci l-a îndemnat pe Sebastian Ghiță să pună mâna pe Realitatea. Și o să vă arăt toate probele astea, că oamenilor trebuie să le împrospătezi memoria. Nici măcar despre asta nu este vorba. Am văzut-o pe doamna Șercan, scandalizată. Doamna, în primul rând, confirmă că este ordin pe unitate, adică nu e niciun dubiu. Însă este scandalizată că, dom’ne, cum? Cum s-au acumulat datoriile alea? Cum a lăsat statul român? Doamna Șercan, sunteți martoră în dosar. Ați uitat? Dumneavoastră sunteți una dintre cei care au primit mulți, mulți, mulți bani atunci, în perioada aceea. Sunteți ultimii care să ridicați piatra.
Și toți ăștia care astăzi îl susțin pe Bolojan, pe useriști, pe Nicușor Dan, toți ăștia au trecut în vremea aceea pe la Realitatea. Iar domnul Ghiță a povestit public cum a plănuit cu doamna Kovesi să pună mâna pe Realitatea. Domnul Ponta a avut și el un episod. Ei încearcă să închidă Realitatea, adică sistemul, de foarte mulți ani de zile. Și eu v-am povestit încă de când am început această emisiune, am făcut toate aceste dezvăluiri.
Am povestit și cum și prin ce mijloace. Multe dintre ele au fost confirmate public. De ce? Pentru că Realitatea a fost întotdeauna televiziunea poporului și a fost întotdeauna televiziunea opoziției. Pentru o perioadă foarte scurtă de timp l-a pupat în fund pe Iohannis și pe Băsescu. Dar în marea ei majoritate, Realitatea a fost o televiziune de opoziție. Și asta va fi în continuare, adică va fi televiziunea poporului.
Sigur că voi credeți că nu înțeleg ce vor să facă, că vor să închidă televiziunea. Le spun foarte clar: ce preferați? Să fac în continuare emisiunea aici? Sau să fac în online, să-mi fac podcast, să mă duc în fiecare zi în față la Cotroceni sau la Palatul Victoriei? Alegeți voi.
Dubla măsură este clară. Adică vine și spune doamna Dorina Băieșu: dom’ne, nu se poate, nu se poate. Și domnul Jucan o confirmă. Zice: nu se poate așa ceva. Zice: dom’ne, intră cu șenilele, ești terminat până la sfârșitul emisiunii, n-ai nicio șansă, te termină vinovat. Și se referă la cine? La Nicușor Dan, Ilie Bolojan, doamna Buzoianu de la USR. Nu vă supărați. Care sunt minciunile pe care le-am spus despre acești oameni și despre ce fac ei?
Vă rog frumos să detaliați care sunt minciunile. Și mai am o întrebare: atâta timp cât noi trimitem solicitări tuturor, tuturor, zeci de solicitări, sute de solicitări, inclusiv la Nicușor, dar nu primim răspuns, noi să nu ne mai facem emisiunile pentru că ei nu dau răspuns, conform legii și obligației pe care o au?! Voi ați vrea ca toată lumea să fie cum sunt televiziunile celelalte. Să-i pupăm-n dos.
Ați văzut la RTV cum s-au întors la 180 de grade cu domnul Georgescu? V-am spus mereu că sunt niște mincinoși. Dar ce să vezi, a naibii potrivire. Dintr-o dată, la RTV, useriștii sunt bine primiți și ce să vezi, tocmai ei sunt cei care au anticipat că sunt probleme la Realitatea. Dar de unde știați? De unde știați? Adică se vede de pe Lună. Se vede de pe Lună. Așa lucrează sistemul.
Nu avem ce să facem, pentru că ei sunt la putere. Au luat țara pe persoană fizică și toate instituțiile pe persoană fizică. Noi am arătat, o să arătăm în continuare. Adică, vă rog frumos să-mi mai spuneți și mie o firmă despre care ANAF-ul a dat două comunicate, unul după altul, că dau unul pe zi, scrise special pentru presă, cu titluri pompoase, despre o firmă la care nici măcar nu s-a făcut control. Dați-mi un exemplu, vă rog frumos. Nici măcar asta nu ne sperie. Suntem foarte relaxați. N-avem niciun fel de problemă.
Vreți să ne închideți? Închideți-ne. Oamenii vor veni după noi, să știți. Adică nu mai puteți să opriți ceea ce se întâmplă. De fapt, ăsta este mesajul. Eu am fost prima, încă de acum șapte ani, care am cerut autorităților, instituțiilor statului, nu celor care se află vremelnic la putere, să-i pedepsească pe toți evazioniștii fiscali și să recupereze bani. Nu mă interesează neapărat să facă nimeni pușcărie. Să recupereze statul bani. Vă rog, vă implor, domnul Bolojan, care a dat ordine să ne execute, că el suferă tare pentru ce îi spun eu în fiecare seară aici.
Domnii de la ANAF, care au executat ordine, vă rog din suflet, executați-i, dom’le, pe cei care au făcut aceste datorii. Vă rog, rezolvați, deblocați dosarul ăla, pentru că e blocat de ani de zile. De ce? Pentru că sunt niște bunuri pe care domnul Ghiță și Asesoft le-a luat atunci cu japca, de la Realitatea Plus, pentru că era prietenul sistemului.
Deci vă implor, vă rog frumos să recuperați acele datorii care nu sunt ale Realității de astăzi. Nu au nicio legătură cu noi. Avem documentul care arată foarte clar că avem zero datorii. Am înțeles că a zis domnul, domnul ăla care ne-a zis pleava societății pe la latrina, în platou...
Înțeleg că a zis că, dom’ne, cum e posibil ca televiziunea asta să încaseze bani de la AUR, care sunt bani de la stat, și să atace statul? Cum? Adică voi de asta nu atacați pe nimeni, pentru că luați bani de la ei? Păi tocmai asta este corectitudinea, echilibrul. Așa se întâmplă într-o democrație. Pentru asta există presă. În asta constă puterea presei.
Eu vreau, vă rog frumos, să-mi spuneți toți ăștia care urlă: băi, voi ăștia de la Realitatea, care manipulați, care mințiți, vă rog frumos să-mi spuneți care sunt minciunile. Să le enumerați. Deci când mai postați pe pagina mea, vă rog să enumerați și minciunile. Că până acum, tot ce a spus domnul Georgescu aici, la Culisele Statului Paralel, s-a adeverit, unul la unul, tot. Toate informațiile pe care noi le-am dat despre distrugerea țării, a energiei, a economiei, absolut tot, totul s-a confirmat. Care sunt minciunile?
Care sunt manipulările? Atât de tare vă deranjează, atât de tare vă doare? Așa este. Am câteva cuvinte să le spun și celor care intră pe tot felul de site-uri și comentează: nu e suficient să se închidă Realitatea Plus. Să fie toți băgați la pușcărie, arestați pentru ce spun la televizor. Nu vă supărați: nici în anii ’40 nu s-a întâmplat așa ceva. Nici comuniștii n-au făcut așa ceva.
Adică nu mai avem dreptul la opinie? Bă, asta este opinia mea și mi-o susțin și o să o susțin indiferent de consecințe. Până la capăt. Și am să-l difuzez pe Călin Georgescu până o să vă iasă pe nas. Fie că e aici, fie că e pe TikTok, pe YouTube, pe toate variantele. Pentru că sunt peste 5 milioane de oameni care cred altceva decât voi. Și care au dreptul să beneficieze de informații corecte și de a vedea pe domnul Georgescu, pe George Simion, pe cine mai este în zona aceasta. Cine a hotărât dintr-o dată că, de exemplu, domnul Georgescu nu mai este bun sau nu e corect? Adică să înțeleg că e în regulă ca cei de la RTV, de la Antena, de la B1, de la Digi, să-l facă pulbere pe domnul Georgescu și pe doamna Georgescu, și CNA-ul să se facă că nu vede, n-au niciun fel de problemă,
Bă, dar la noi nu e ok că noi zicem de Bolojan, de Nicușor, de doamna Buzoianu și mai știu eu cine. Păi de ce? Adică voi nu sunteți totuși angajați ai statului? Eu credeam că statul îi reprezintă pe toți românii. Nu doar pe unii dintre ei. Ca să înțelegeți cum e cu sistemul ăsta. Poate că unii ați uitat dintre voi. Vorbeam cu Bogdan Tiberiu aseară și o să pregătesc un material. Bă, ți-amintești cum a fost cu arestarea lui Gică Popescu? O să ziceți: ce legătură are? Are. Că așa lucrează sistemul.
O zi înainte să fie alegerile la FRF, l-au arestat pe Gică Popescu, pentru că știau că are șanse. L-au pus pe Burleanu. Uitați rezultatele, după cum vedeți. Fotbalul românesc e wow. Ăsta este scopul sistemului: să distrugă tot. Să distrugă tot. De ce știu cum funcționează? Pentru că am văzut și am vorbit despre asta. Și la Ponta, care a mers până... și-a ținut genunchii tari până la un anumit moment, după care l-au îngenuncheat și a rămas în plasa sistemului.
La fel a fost și cu Oprescu. Tot sistemul l-a nenorocit, să știți. La fel și cu Dragnea. Când nu l-au mai ținut genunchii, l-au executat. La fel și cu Viorica Dăncilă. Ăsta e sistemul. Și sistemul vrea să trăiască în continuare. Mă gândesc doar atât: copiii noștri vor trebui să trăiască împreună cu copiii celor care astăzi ne spun că trebuie să intrăm la pușcărie pentru că avem alte opinii decât ei. De ce?
Am văzut că în Statele Unite, Congresul American a cerut în aceste zile tuturor, tuturor companiilor de rețele sociale să facă publice presiunile pe care Comisia Europeană le-a făcut asupra lor. Sigur, lumea ocupată cu războiul, cu prețurile. Să vorbim în seara asta de consecințe, pentru că oamenii aceștia care au ieșit în stradă au dreptate. Nu au niciun fel de argument în fața nenorocirilor pe care le fac zi după zi în România. Nu este adevărat că ne-au dat producția de gaze străinilor? Numai astăzi am văzut o comunicare de la Chișinău care lăuda România că iarăși România a intervenit și le-a dat și energie și tot ce trebuie. Deși am văzut și comunicatul că le vom da și carburanți, deși exportul în România s-a interzis. Nu?
Astăzi, la guvern, au fost preocupați să se întâlnească cu o delegație din Ucraina ca să discute cum contribuie România la reconstrucția Ucrainei. Bă, dar la reconstrucția României când contribuiți? Români, când vă ocupați? Nu în sensul ăsta în care vă ocupați. Să-i nenorociți, să-i îngenuncheați, să-i faceți să nu mai vadă niciun fel de speranță, să se urască unii pe alții, să fie dezbinați. Căci de asta se ocupă sistemul. Iar sistemul în aceste zile asta face. Vă dezbină.
Vă aruncă tot felul de subiecte ca să vă distragă atenția, îi decredibilizează pe cei care ar putea să reprezinte altceva decât sunt ei. Văd și ei sondajele. Știu și ei că lucrurile stau mult mai rău pentru ei decât apar public. Știți ce aveți de făcut? Să vă sculați, să vă ridicați, să nu stați îngenuncheați, să nu abandonați, să aveți răbdare și credință. Nu vor putea să ne oprească, nici să ne îngenuncheze.
Indiferent ce vor face, indiferent câte amenzi ne vor da, câte suspendări ne vor da, chiar dacă ne vor închide."