FINALA EUROPA LEAGUE. Sevilla învinge Benfica Lisabona la penalty-uri

Formaţia spaniolă FC Sevilla a câştigat Liga Europa, după ce a învins, miercuri, cu scorul de 4-2, în urma executării loviturilor de departajare, echipa portugheză Bnefica Lisabona, în finala disputată pe Juventus Stadium din Torino.
La finalul celor 90 de minute şi a celor două reprize de prelungiri, scorul a fost egal, 0-0.

La loviturile de departajare pentru FC Sevilla au marcat Bacca, Mbia, Coke şi Gameiro, în timp ce pentru Benfica au înscris Lima şi Luisao. Cardozo şi Rodrigo au ratat.

FC Sevilla: Beto - Coke, Pareja, Fazio, Alberto Moreno - Carrico, Mbia - Reyes (Marin '78, Gameiro '104), Rakitici, Vitolo (Figueiras '110) - Bacca. Antrenor: Unai Emery

Benfica Lisabona: Oblak - Maxi Pereira, Luisao, Garay, Siqueira (Cardozo '99) - Amorim - Sulejmani (Almeida '24), Gomes, Gaitan (Cavaleiro '119) - Rodrigo, Lima. Antrenor: Jorge Jesus
Cartonaşe galbene: Fazio '11, Moreno '13, Coke '98 / Siqueira '30, Almeida '100
Meciul a fost arbitrat de germanul Felix Brych, ajutat de asistenţii Mark Borsch şi Stefan Lupp şi de asistenţii suplimentari Tobias Welz şi Bastian Dankert. Rezervă pentru asistenţi a fost germanul Thorsten Schiffner, iar rezervă pentru central a fost desemnat sârbul Milorad Mazici.
La meci au asistat 33.120 de spectatori.