Dinamo a obţinut a treia victorie pe teren propriu în acest sezon

Dinamo a trecut de Unirea Alba Iulia într-un meci slab, din etapa a 15-a a Ligii I, încheiat cu scorul de 2-0.

Fotbaliştii de la Dinamo au intrat iar în gura acţionarilor, după ce au pierdut la Timişoara, dar şi-au spălat cât de cât păcatele cu victoria obţinută sâmbătă în faţa Unirii Alba Iulia.

Unirea şi-a propus puţin în Ştefan cel Mare şi a obţinut şi mai puţin. Sperând că vor pleca măcar cu un punct din Ştefan cel Mare, ardelenii şi-au văzut visul spulberat după doar trei minute de joc, când Claudiu Niculescu a înscris din lovitură liberă, ca în vremurile sale bune.

Chiar şi după gol, Dinamo a continuat să ia cu asalt poarta adversă şi, după ce Rotaru a ieşit mult din poartă pentru a-l bloca pe Niculescu (5), Andrei Cristea a trimis mingea în bară (13).

Încet, încet Unirea a început să îndrăznească mai mult şi a ratat două ocazii mari prin Gheorghe Grozav (19, 31), în timp ce Torje a scăpat fără cartonaş în ciuda unui fault grosolan asupra lui Ionuţ Bălan, iar Zie Diabate, fundaşul stânga al lui Dinamo în lipsa lui Pulhac, suspendat, a trecut şi el milimetric pe lângă gol (24).

Până la pauză nimic nu s-a mai schimbat pe tabelă, iar la scurt timp după reluare Rotaru a avut o nouă intervenţie de zile mari în faţa lui Torje (51). Repriza secundă a fost una fadă, în care dinamoviştii au fentat uneori fotbalul, iar Unirea Alba Iulia a fost sparring partner. Totuşi, scorul final al partidei a fost 2-0, după ce Marius Niculae a marcat şi el (86), cu capul, după o centrare a lui Torje.

Dinamo a obţinut a treia victorie în opt meciuri disputate pe teren propriu în acest sezon, însă rezultatul nu o ajută să avanseze în clasament, unde staţionează pe locul 7, deşi a acumulat 25 de puncte, la fel ca FC Timişoara, CFR Cluj, Steaua şi Unirea Urziceni, care nu au evoluat, încă, în etapa a 15-a.

Unirea Alba Iulia rămâne, de asemenea, pe loc în clasament, pe poziţia a 16-a, cu 13 puncte.