Steaua este campioana pariorilor

Steaua este campioana pariorilor
Echipa din Ghencea are, în viziunea bookmakerilor, cele mai mari şanse la câştigarea titlului. Actuala campioană, Unirea Urziceni, are cotă 12/1 la câştigarea trofeului, sub cele ale lui Dinamo, FC Timişoara şi CFR Cluj.
Campionatul primei divizii începe în câteva zile, iar prima măsură a ierarhizării valorilor o dau casele de pariuri, care au stabilit deja şansele celor 18 echipe înscrise în Liga I de a câştiga următorul titlu pus în joc.
Rezultatele din amicale au contat prea puţin în aprecieri, astfel că FC Timişoara, formaţie care a înscris 15 goluri şi a primit unul singur în cantonamentul din Austria, este creditată de bookmakeri cu şansa a treia, la egalitate cu CFR Cluj, ambele la o cotă de 4,5. Că nu s-a pus mare preţ pe forma de moment, ci mai ales pe experienţa în anduranţă, o dovedeşte poziţionarea pe locul doi, cu 3,20, a uneia dintre formaţiile cu cele mai slabe rezultate în pregătiri, Dinamo (o victorie, un egal şi trei înfrângeri).
Alb-roşii se află destul de aproape de Steaua, noua campioană în viziunea pariorilor, cu o cotă de 3. În ceea ce o priveşte pe actuala deţinătoare a titlului, Unirea Urziceni, ei i se prevede un parcurs mult inferior celui din sezonul trecut, acum fiindu-i atribuită şansa a cincea, cu o cotă de 12.Următoarele trei poziţii sunt ocupate de formaţii care au avut un parcurs sinusoidal în ediţia 2008/2009: Rapid - 15/1, Universiatatea Craiova - 35/1, FC Vaslui - 100/1.
La polul opus Stelei, echipele care teoretic s-ar bate pentru evitarea celor patru locuri retrogradabile, sunt în număr de cinci (Astra Ploieşti, Gaz Metan Mediaş, Ceahlăul, Internaţional Curtea de Argeş şi Gloria Bistriţa), toate având şanse de 1000/1 la a domina ierarhia.
Pe varianta clasică s-a mers şi în stabilirea favoritelor din campionatele puternice, Manchester United, în ciuda despărţirii de Cristiano Ronaldo şi Tevez, trebuind să câştige pentru a patra oară consecutiv Premier League, acum cu o cotă de 2,35, iar campania de transferuri a Realului ar trebui să-i ajute pe madrileni să ia faţa Barcelonei, având o cotă de 1,85, faţă de 1,95, a catalanilor.
1,80 are şi Inter, în Italia, deşi se vorbeşte insistent de vânzarea lui Ibrahimovic la FC Barcelona. În schimb, cea mai categorică echipă campioană ar trebui să o dea Bundesliga, Bayern München având o cotă de doar 1,5, în timp ce Schalke 04, creditată cu şansa a doua, are 7,5.
Citește și:
- 23:58 - Horoscopul banilor pentru săptămâna 27 aprilie – 3 mai 2026. Două zodii dau lovitura, în timp ce trei zodii învață să mai strângă cureaua
- 23:51 - Netanyahu afirmă, după o discuție cu Trump, că are „libertate de acțiune” în Liban
- 23:47 - Kremlinul tună și fulgeră, după noul pachet de sancțiuni al UE împotriva Rusiei. „Vom lua măsuri de represalii. Acestea vor fi dure”
- 23:39 - Ministerul Dezvoltării a alocat aproape 147 de milioane de lei pentru 100 de proiecte de reabilitare a clădirilor
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














