Stare de urgenţă în statul american Georgia, după ce inundaţiile au făcut ravagii

Stare de urgenţă în statul american Georgia, după ce inundaţiile au făcut ravagii
Stare de urgenţă în statul american Georgia, unde inundaţiile au făcut opt morţi. Peste 12.000 de locuinţe au rămas fără electricitate, iar 300 de oameni au fost evacuaţi în adăposturi provizorii.
Numeroase locuinţe au fost acoperite de ape. Un carusel uriaş dintr-un parc de distracţii a fost distrus, iar torentele au măturat mai multe autostrăzi.
Sonny Purdue, guvernatorul statului Georgia, a declarat: "I-am trimis o scrisoare preşedintelui Statelor Unite prin care i-am cerut să declare starea de urgenţă. Pierderile de vieţi omeneşti, distrugerile de bunuri suferite şi cheltuielile pe care le-a avut de suferit guvernul local pentru a face faţă situaţiei ne permit să cerem o declaraţie prezidenţială."
Râurile s-au revărsat din cauza ploilor torenţiale de la sfârşitul lunii septembrie. Inundaţiile au ameninţat şi statul vecin, Tennesse, unde 120 de oameni au fost evacuaţi din locuinţe. Tot aici, o persoană a fost dată dispărută.
Citește și:
- 08:22 - Ploile torențiale afectează circulația feroviară în județul Galați. CFR a trecut la tracțiune Diesel pe un sector de cale ferată
- 08:10 - Tunel pentru traficul de cocaină, descoperit la granița dintre SUA și Mexic
- 07:55 - Top 10 alimente recomandate de nutriționiști pentru un păr sănătos și rezistent
- 07:39 - SUA susțin că au neutralizat un petrolier care încerca să încalce blocada impusă porturilor iraniene
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














