Ultimele Stiri· 1 min citire

Iranul va coopera cu AIEA pe tema programului său nuclear

Iranul va coopera cu AIEA pe tema programului său nuclear

Iranul va coopera cu AIEA pe tema programului său nuclear

Publicat2 oct. 2009, 08:21
Actualizat2 oct. 2009, 08:22
SursăRealitatea TV

Progrese în discuţiile de la Geneva care au avut ca subiect programul nuclear al Iranului. Autorităţile de la Teheran s-au angajat faţă de grupul 5+1 să coopereze pentru a risipi suspiciunile comunităţii internaţionale privind existenţa unui plan de înarmare nucleară a Teheranului.

Cei cinci membri ai Consiliului Permanent al ONU - Statele Unite, Rusia, China, Marea Britanie şi Franţa - cărora li s-a alăturat şi Germania, speră să convingă Iranul să îngheţe programul de îmbogăţire a uraniului.

Reuniunea de la Geneva a marcat, în premieră, primele discuţii bilaterale între Statele Unite. Preşedintele Barack Obama le-a cerut autorităţilor de la Teheran să se achite de obligaţiile pe care şi le-au asumat.

"La începutul acestei luni, am prezentat dovezi clare privind construirea unei centrale nucleare iraniene secrete lângă Qom. Pentru că Iranul s-a angajat să coopereze pe deplin şi imediat cu Agenţia Internaţională pentru Energie Atomică, va trebui să le permită accesul inspectorilor acesteia în cel mult două săptămâni", a spus preşedintele american.

Iranul s-a angajat să permită inspectarea de către experţii ONU a centralei de îmbogăţire a uraniului de lângă Qom şi să continue negocierile cu grupul 5+1.

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Ultimele Stiri