Ultimele Stiri· 1 min citire

Băncile se feresc să mai acorde credite ipotecare

Băncile se feresc să mai acorde credite ipotecare

Băncile se feresc să mai acorde credite ipotecare

Publicat25 feb. 2009, 04:37
Actualizat25 feb. 2009, 07:33
SursăRealitatea TV

Este cazul Volksbank. A treia bancă după active din piaţa locală, Volksbank România nu a acordat nici un credit ipotecar în primele două luni ale anului. Este declaraţia pe care a făcut-o chiar preşedintele băncii, pentru jurnaliştii de la Business Standard.

Gerald Schreiner a explicat că nu numai din cauza băncilor nu se mai dau credite ipotecare. Nici oamenii nu mai solicită împrumuturi în această perioadă pentru că s-au speriat de costul finanţărilor.

Tot în Business Standard citim că rata întârzierilor la plată creditelor va creşte de la 4 la 6 procente. În ceea ce priveşte executările silite, acestea sunt mai multe încă de la sfârşitul anului trecut. Preşedintele Volksbank spune că toate acestea nu afectează activitatea instituţiilor bancare, întrucât împrumuturile sunt garantate de ipoteci. Citeşte mai mult

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Ultimele Stiri