Bădălău jignește diaspora din nou: ”700.000 sunt care au domiciliu, restul sunt fetele alea de le duc ăștia”

Friday, 29 November 2019, 17:37 Sursă: Realitatea.NET

Senatorul PSD Niculae Bădălău, liderul PSD Giurgiu, a făcut, vineri, într-o conferință de presă, o declarație jignitoare la adresa diasporei, spunând că vreo 700 de mii de români din străinătate se află acolo legal, restul până la 3-5 milioane fiind „fetele alea de le duc ăștia”.

Adaugă părerea ta

„Ei au 700.000 de oameni, avem care au domiciliu, pașapoartele alea cu domiciliu, care-s legali. Restul până la 3-5 milioane, că se vehiculează tot felul, sunt fetele alea de le duc ăștia, eu știu”, a afirmat Niculae Bădălău.

În august 2018, Bădălău apărea într-o filmare de la o petrecere alături de un lăutar care îi dedică o melodie cu versuri jignitoare la adresa românilor plecați la muncă în străinătate: ”Să vină diaspora / Că noi ne p… pe ea”.

Nu este singurul pesedist care a avut, în cursul timpului, declarații ofensatoare către oamenii care au plecat din țară.

El a vorbi și despre faptul că la derularea alegerilor prezidenţiale s-a aplicat dubla măsură în privinţa unor situaţii, iar aceste lucruri trebuie discutate pentru a se reveni la normal.

"Aţi văzut că aici poliţia oprea toate maşinile care aduceau bătrânii, care coborau mai mult de trei persoane din maşină. Am vorbit cu domnul ministru de interne, Vela, care mi-e coleg la Senat şi mi-a spus că e transport ilegal de persoane. Nu, domnule ministru, transport ilegal de persoane e atunci când fac pirateria, iau doi lei ca să duc un om, nu că îmi aduc bunicii sau bătrânii la vot, că asta e legal. În localitatea Putineiu, judeţul Giurgiu, am avut cazul când cinci oameni au fost luaţi la post să dea declaraţii. Ce declaraţii să dea că erau tataie şi mamaie. Era un exces de zel ca să nu spun altfel, dar, în acelaşi timp am văzut o ştire pe net, ca exemplu de dublă măsură, dublu standard, unde un domn din străinătate mergea cu maşina în parcările de tir ca să-i ducă la vot pe şoferii de tir, lucru extrem de civilizat după părerea mea, dar cei din ţară de ce erau blamaţi!? E altă măsură! Pe domnul ăla îl aplauda toată lumea şi era o mare încântare că ce acţiune civică face şi eu la fel spun, făcea foarte bine, dar la Vărăşti, altă localitate din judeţ, ce făcea!? Ăla făcea trafic sau transport ilegal de persoane. În ce ţară trăim!? În secţiile de votare nu ai voie să staţionezi, dar am văzut că unii făceau nişte hore în secţia de votare. Eu nu spun că e bine sau rău, dar discutăm despre dublu standard.

La fel cu influenţarea la vot. Nu poţi să-i spui unui poliţist din Germania, din Spania, stai aici să nu vină unul să influenţeze! Dacă unul influenţează care sunt măsurile pentru că poliţia şi organele de acolo nu vin să ia măsurile pe legea română şi e normal, de asta vă spun că trebuie discutate lucrurile şi aşezate corect", a declarat Niculae Bădălău.

El a mai spus că tot o dublă măsură i se pare şi faptul că "acolo se votează pe parcursul a trei zile şi aici doar o zi".

Comentarii Existente
2019-11-29 17:41:45
Marius

Un țăran analfabet și parvenit își dă cu părerea, o nulitate absolută!

2019-11-29 19:12:42
Omsimplu

Badalau este prost. In diaspora nu ai cum sa faci turism electoral si nici magarii comuniste. Iar daca o sa se voteze si in tara timp de trei zile, au pus-o , cad la 10-15%. Cu jignirile si mizeriile lor deja toti s-au obisnuit...partid de nimic, putinii oameni capabili sunt tinuti departe...

2019-11-29 19:34:54
dumitru

cu unul ca si asta as gata canalul Siret-Baragan , la tarnacop cu el ! parvenit ! lingaul lui dragnea , altul care nu merita litere mari ! a stat in siajul unor mincinosi si agramati !

2019-11-29 20:09:40
Olguta caratista

Printre fetele alea ar fi putut s ă fie măta sau fita fanfaronule daca nu aveai norocul s a furi de la stat. PSD = grup infractional care nu da doi bani pe oamenii care stau departe de fam lor, si care au guvernat doar in interes propriu. O s ă va tinem minute cap de porc.

2019-11-29 20:16:05
ViNCENT

Mai badalau prostalau dute n mortii matii

2019-11-29 20:21:03
Marian

Badalau prostalau,un nume de prost,cacanar are o fata de cur

2019-11-29 20:38:42
Olguta Caratista

Scrie fa/ba corect romaneste! Apuca-l de mana si pe Vincent si inscrieti-va la scoala elementara analfabetilor! Apoi comentati in mortii vostri cat vreti.

2019-11-29 21:41:43
Olguta caratista

Hopa avem un psd ist deranjat la stomac, anonim care s a apucat sa ne corecteze, si altii se pișa pe el. Vocabularul tau cu (morții măti) ți se potriveste ție dom professor.

2019-11-29 22:08:01
Olguta Caratista

Nu-s profesor nici psd-ist dar macar am 8 clase incheiate, nu mi-am batut joc de banii parintilor pentru scoala mea. Vezi ca iar ai gresit scrierea analfabet/o/ule! Pisa-te pe vocabularul tau care oricum nu depaseste 2 pagini majoritatea fiind numai injuraturi.... "Succesuri"

2019-11-29 22:31:34
Paine si circ in Romanica

Politica naste monstri, mai mici, mai mari, mai nasol e cand ai date clare si le ascunzi prin omisiune. Statistica la nivel UE 2018 arata 70% din prostituate sunt ROMANCE! 70 nu7%!!! Precis Badalaul tinde catre adevar. Ce fura UE din Romania prin banci, asigurari, supermarcheturi, energie, intorc curvele, pestii si hotii de sarbatori, un fel de echilibru European....

2019-11-30 05:44:38
Banciu spune de ani ca suntem popor de t#mpi'i si nu v[ afensati ca pentru cei care prin vot aduc prosperitatea României

O declartaie politică nu jigneste bre,se combate cu adevărul.Cu ce se ocupă pe-acolo emigratia ,bre ? 2019-11-29 17:51:34 Insulta nu se pedepseste ,daca faci dovada contrară.Emigranți de milioane,cu ce va ocupați feții mei pe-colo ?Ca din vot si demonstrații ne se poate trăi? Banciu spune de-un secol ca suntem un popor de tâmpiți si nimeni nu zice că nu e adevărat sau că e o jignire.Căutați in coarne emigratia ,de parca ea ar alege presedintele meu ?

2019-11-30 08:14:14
Constantin Gadea

ALEGERI ANTICIPATE IMEDIAT ! De ce ? 1). Pentru ca fortele politice democrate, pe care putem conta, sa obtina cu certitudine o majoritate confortabila in ambele camere ale Parlamentului. Pe Ponta, Tariceanu si Daniel Constantin si pe oamenii acestora nu putem conta. Pe UDMR nu putem conta. Pe minoritarii nemaghiari nu putem conta; 2). Pentru ca fortele politice comunistoide si antioccidentale sa nu aiba timp pentru a se reorganiza. Cei care au ajuns milionari sau miliardari in euro prin spolierea Romaniei, prin jaf si coruptie sau au pus umarul ca sa ne rupa de occident, sunt in stare de orice, ca in Ucraina. PMP este un partid politic democrat pe care putem conta. Dar Basescu, care este patriot si cel mai competent politrician, trebuie recunoscut ca atare de presedintele Iohannis, odata cu sprijinirea Republicii Moldova sa supravietuiasca si sa devina membru al Uniunii Europene. Pe USR-PLUS putem conta, dar fara joaca de-a pisica cu soricelul, care poate distruge toata fundatia buna care s-a turnat acum pentru edificarea unei Romanii cu adevarat democrate. Vreau sa va amintesc si presedintelui Iohannis si PNL-ului, ca nu ati amintit nimic despre PNTCD niciodata, desi iubirea de neam si de tara ar fi trebuit sa va indemne. Sa va amintesc eu ca Domnul Coposu a fost un sfant si ca partidul sau, care a facut istorie cat a mai trait SENIOIRUL, nu s-a murdarit sa sprijine partidul criminalului Ion Iliescu. Nu mai amintesc aici, cine a aruncat pe PNTCD, in campania din 2000, intreaga raspundere pentru neimplinirile din guvernarea Conventiei Democrate dupa 1996, ceea ce a dus la disparitia partidului PNTCD-COPOSU. Domnule PRESEDINTE IOHANNIS, eu am scris pe forum ca veti obtine de doua ori mai multe voturi decat Dancila si asa a fost dar, ca professor cu gandire logica, va avertizez ca putem pierde tot, daca intarziati cu declansarea alegerilor anticipate.

2019-11-30 08:15:51
Constantin Gadea

SA FIE JUDECATA BANDA DE PUCISTI A PSD-ULUI. Banda lui Dragnea si Tariceanu, pe care o notez prescurtat cu BDT, a fost constituita din: Liviu Dragnea, Calin Popescu Tariceanu, Tudorel Toader, Carmen Dan, Viorica Dancila, Florin Iordache, Serban Nicolae, Eugen Nicolicea, Darius Valcov, Catalin Radulescu, Codrin Stefanescu, Melescanu, Corlatean, Victor Ciorbea, Adina Florea si Valer Dorneanu, si trebuie judecata pentru trei ani de activitate antistatala desfasurata zilnic la nivelul cel mai inalt, cu consecinte grave pentru tara si cu prejudicii imense pe plan intern si international. Aceasta banda politica BDT, a desnfasurat zilnic - timp de trei ani si fara intrerupere – activitati antistatale, care pot fi apreciate ca minilovituri de stat, care vizau: subordonarea Justitiei, punerea stapanirii pe toate institutiile statului si , pana la urma, punerea stapanirii pe Romania, pentru a rupe tara de Occident si a o preda Rusiei. Sa se stabileasca ce au facut cu banii de la buget si cu cei din fondurile UE, fiindca numai Dragnea, ajutat de consiliera sa Carmen Dan, a furat probabil peste un miliard de euro din 2002 pana in prezent, cu Tel Drum si alte actiuni banditesti. Un exemplu este Hotelul Turris, cu opt etaje, pe care l-a cumparat in 2009 cu 300 de mii de lei, pe numele sotiei, cand hotelul valora 110 milioane de lei. Pupila lui Dragnea, Carmen Dan, care l-a consiliat cum sa fure sute de milioane de euro la Alexandria, a fost rasplatita cu functii inalte si individa, ca recunostinta, a pus armata de jandarmi echipata de razboi sa nimiceasca o suta de mii de manifestanti pasnici si tot ea a dus acolo si derbedeii aruncatori de pietre. Pacat ca legea nu permite sa fie spanzurata in Piata Victoriei. Banda BDT trebuie judecata pentru ce a facut banditeste cu banii si cu legile tarii, pe parcursul a trei ani de activitate fatis antiromaneasca, pentru ce a facut cu Kovesi, cu votantii romani din Diaspora, cu atitudinea nedemna fata de diplomatii occidentali. BDT trebuie judecata pentru ca ne-a rupt de tarile arabe si s-a straduit sa ne scoata din UE. Trebuie sa raspunda cei vinovati din BDT, pentru salariile si pensile acordate din imprumuturi, pentru lipsa investitiilor, pentru acordarea de pensii speciale si ajutoare sociale nemeritate si pentru macelul din 10 august.

2019-11-30 08:57:04
johnneil

1. Stie ceva in acest sens? Ar fi indicat sa i se ceara un interviu mai amanuntit. 2. Chiar de-ar fi asa cum se pronunta... Li se iau dreptul de vot acelor persoane? 3. Sa-si schimbe dracului numele. Cand spui badalau parca ai spune pisalau.

2019-12-02 09:32:47
Un om cu suflet

Acesti 5 miloane de prostituati tin evonomia romaniei cu bani.ca sa aibe domnu senator salariu de dormit si muci de scos din nas si sters pe guler.

2019-12-02 09:39:11
Un om cu suflet

Lea luat trenul giurgiuvenilor sa nu mai poata veni in capitala la munca mai bine stati pe ajutoare de la stat ca sa va avem la mana la vot de parca dadea din buzunarul lor astsi electoratul lor andemnand nemunca.cunosc om picteaza cu picioarele icoane nu are maini si munceste nu vrea pomana nimanui tot respectul este de plans.astept scoaterea ajutorului social pentru cine nul merita.

Alte articole din: Ultimele Stiri