Eclipsă totală de președinte? Surse: Iohannis acceptă omul PSD-ALDE pentru DIICOT

 
Klaus Iohannis, eclipsat de PSD-ALDE
Klaus Iohannis, eclipsat de PSD-ALDE
FOTO: Inquam Photos / Octav Ganea

Președintele Klaus Iohannis îl va numi pe Felix Bănilă la șefia DIICOT, procurorul propus de ministrul justiției, Tudorel Toader pentru înlocuirea lui Horodniceanu, potrivit unor surse oficiale citate de site-ul G4Media.ro.



Președintele Klaus Iohannis pare să fi depus armele în războiul cu PSD-ALDE. După ce luni a semnat decretul de revocare a șefei DNA, Laura Codruța Kovesi, marți vin noi vești sumbre dinspre Cotroceni.

Președintele Iohannis îl va numi pe Felix Bănilă la șefia Direcția de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism, propus de ministrul justiției, Tudorel Toader, au declarat pentru G4Media.ro surse oficiale.

Tot marți Klaus Iohannis a promulgat legea prin care judecătorii CCR primesc supra-imunitate în fața legii și beneficiază de pensii speciale uriașe. DETALII AICI

Tudorel Toader a transmis propunerea CSM pe data de 14 mai, care i-a dat aviz pozitiv pe data de 5 iunie, iar pe data de 11 iunie propunerea a fost trimisă președintelui Iohannis.

Pe data de 17 mai, procurorul general, Augustin Lazăr, i-a prelungit actualului șef DIICOT, Daniel Horodniceanu, delegarea pe funcție cu șase luni.

Cine este omul propus de Ministrul Justiției pentru șefia DIICOT? Oliver Felix Bănilă (46 de ani) este în prezent procuror la Parchetul Tribunalului Bacău. În 2016, el a candidat fără succes si pentru un post în CSM. În perioada 2010- 2017 a condus Parchetul Tribunalului Bacău.

Felix Bănilă a terminat studiile la Facultatea de Drept, Universitatea „Al. I. Cuza", Iași, acolo unde este rector suspendat Tudorel Toader și unde actualul ministru al Justiției a predat foarte mulți ani.

Experiență profesională:

1 ianuarie 2011 – prezent: Prim procuror la Parchetul de pe lângă Tribunalul Bacău
16 decembrie 2010 – 31 decembrie 2010: Prim procuror delegat la Parchetul de pe lângă Tribunalul Bacău
1 decembrie 2008 – 15 decembrie 2010: Procuror la Parchetul de pe lângă Tribunalul Bacău
5 septembrie 2008 – 30 noiembrie 2008: Procuror delegat la Parchetul de pe lângă Tribunalul Bacău
15 decembrie 1996 – 4 septembrie 2008: Procuror la Parchetul de pe lângă Judecătoria Moineşti

Delegări:
15 februarie 2006 – 14 mai 2006: Procuror Parchetul de pe lângă Judecătoria Bacău
15 mai 2006 – 14 august 2006: Prim procuror adjunct Parchetul de pe lângă Judecătoria Bacău
1 august 2007 – 31 decembrie 2007: procuror Direcţia Naţională Anticorupţie – Serviciul Teritorial Bacău

Educație și formare:
2004 – 2006: Master în Ştiinţe penale, Facultatea de Drept, Universitatea „Al.I.Cuza", Iaşi
1992 – 1996: Licențiat în Științe Juridice, Facultatea de Drept, Universitatea „Al. I. Cuza", Iași

Subiecte pe aceeași temă



Adaugă părerea ta

  • Connect
Autorul este singurul responsabil pentru comentariile postate pe acest site si isi asuma in intregime consecintele legale, implicit eventualele prejudicii cauzate, in cazul unor actiuni legale impotriva celor afirmate.
print


Iti place noua modalitate de votare pe Realitatea.net?