Articolele din categoria SĂNĂTATE:

Avertisment privind valul 4 al pandemiei Exclusiv
Răzvan Cherecheș: Este clar că vom avea un val 4 Covid în toamnă, la fel cum știm că în decembrie va ninge. Avertisment privind varianta Delta
Răzvan Cherecheș trage un nou semnal de alarmă în legătură cu relaxarea populației și a autorităților în ceea ce privește pandemia. În toamnă va veni cu siguranță valul 4, în contextul în care rata de vaccinare este scăzută, iar varianta Delta a coronavirusului se răspândește mult mai rapid decât celelalte tulpini, a spus expertul în Sănătate Publică miercuri, la Realitatea Plus.
Raed Arafat
Personalul medical de la ambulanță și primiri urgențe NU se mai poate pensiona anticipat la 57 de ani - OUG adoptată de Guvern
Guvernul a adoptat o Ordonanţă de Urgenţă care suspendă prevederile Legii 5/2021 privind statutul personalului profesionist operativ de intervenţie din cadrul serviciilor civile care asigură asistenţă publică medicală de urgenţă şi prim ajutor calificat. Guvernanții atrag însă atenția că se pot crea dezechilibre în sistem și vom avea deficit de personal de urgență. 
Ioana Mihăilă. Foto: Inquam / Octav Ganea
Ioana Mihăilă: Noul contract-cadru privind acordarea asistenței medicale va reduce internările nejustificate. Când intră în vigoare
Ministrul Sănătății a declarat, marți, că noul contract-cadru privind acordarea asistenţei medicale urmăreşte să susţină inversarea piramidei serviciilor prin creşterea ponderii celor din asistenţa medicală primară şi ambulatorie. Ioana Mihăilă a precizat și că se vor reduce ”internările nejustificate” pentru pacienţii care pot fi trataţi în ambulatoriu şi la medicii de familie.
Date la zi despre evoluția Covid-19 în România
Distribuția și incidența Covid-19. Unde s-au înregistrat cele mai multe cazuri noi în ultimele 24 de ore
Bilanțul epidemiei de coronavirus din România a ajuns marți, 29 iunie, la 1.080.740 de cazuri de Covid-19 și 33.605 decese. Din cele 294 de decese anunțate în ultimele 24 de ore, 288 au fost înregistrate anterior. La Terapie Intensivă sunt internați 80 de pacienți. Numărul pacienților vindecați se ridică la 1.045.351. La nivel național, rata de infectare a coborât la 0,05.
Medicul infecționist Adrian Marinescu, despre varianta Delta de coronavirus și valul 4 din toamnă
Adrian Marinescu: Vom reuși să transformăm COVID-19 într-un simplu guturai? - Ce spune medicul despre tulpina indiană și valul 4
Varianta Delta ar putea închide mai repede sezonul relaxărilor din Europa. Până în august, răspândirea variantei Delta va ajunge la 90 la sută, avertizează specialiștii în sănătate publică și epidemiologii. O persoană se poate infecta în 10 secunde de la contactul cu un bolnav care are deja tulpina indiană. Experții avertizează că virusul ar putea câștiga cursa cu vaccinurile dacă țările nu grăbesc ritmul imunizării. Medicul infecționist Adrian Marinescu îndeamnă însă la calm, fiind optimist în legătură cu al patrulea val din toamnă. Acesta a explicat, marți, la Realitatea PLUS, importanța crucială a vaccinării împotriva COVID-19.
Românii vor putea călători în UE cu pașaportul digital COVID-19 - De unde poate fi descărcat de la 1 iulie Foto: DW.com
Românii vor putea călători în UE cu pașaportul digital COVID-19 - De unde poate fi descărcat certificatul verde de la 1 iulie
Românii vor putea călători mult mai ușor în străinătate din această săptămână, în baza certificatului verde COVID. Documentul va putea fi descărcat de pe platforma pusă la dispoziție de autorități din 1 iulie 2021. Ce vor face însă românii care nu au acces la internet? Aceștia vor apela la medicul de familie sau la Direcția de Sănătate Publică din localitate.
Detalii despre originea pandemiei de Covid-19
Ultimul cercetător străin de la laboratorul din Wuhan rupe tăcerea: ”Lucrurile nu stau așa cum zic oamenii”. Detalii despre originea pandemiei
Danielle Anderson, o expertă în bolile purtate de lilieci - ultimul cercetător străin care a lucrat la Institutul de Virusologie din Wuhan, a făcut primele declarații după izbucnirea pandemiei de Covid-19. Aceasta nu exclude total varianta ca virusul să fi scăpat din laborator, însă a insistat asupra faptului că niciun angajat cu care a lucrat acolo nu s-a îmbolnăvit. 
Medicii pediatri din India raportează tot mai multe cazuri ale unei afecţiuni grave / Foto: Inquam Photos
AFECȚIUNEA GRAVĂ care se răspândeşte la copiii şi adolescenţii care s-au vindecat de Covid-19
Medicii pediatri din India raportează tot mai multe cazuri ale unei afecţiuni grave care se manifestă la copiii şi adolescenţii care au avut Covid-19. Unele simptome sunt similare cu boala Kawasaki, care apare în principal la copiii cu vârsta sub 5 ani. Medicii spun că afecţiunea este rezultatul unui răspuns imun extrem la virus care poate duce la inflamaţia organelor vitale şi chiar la şoc septic.