SUA au dovezi clare că forțele rusești au vizat intenționat infrastructura civilă: soldații ruși comit CRIME DE RĂZBOI

SUA au dovezi clare că forțele rusești au vizat intenționat infrastructura civilă: soldații ruși comit CRIME DE RĂZBOI
Statele Unite ale Americii spun că au dovezi clare că forțele rusești au vizat intenționat infrastructura civilă. Soldații ruși comit crime de război, avertizează un oficial american.
SUA au „indicii de comportament pe teren al forțelor ruse care ar constitui, de asemenea, crime de război”, a adăugat oficialul.
Administrația președintelui american Joe Biden „contribuie la furnizarea de dovezi” pentru mai multe anchete în curs de desfășurare pentru a stabili dacă Rusia comite crime de război, a mai precizat oficialul pentru CNN.
„Administrația va contribui la furnizarea de dovezi pentru multiplele anchete în curs, dar vedem dovezi clare că aceștia (soldații ruși – n.r.)comit crime de război prin aceste atacuri nediscriminatorii și intenționate asupra unor ținte civile și asupra populației din Ucraina”, a declarat oficialul.
Citește și:
- 20:58 - Rusia declară armistițiu unilateral cu Ucraina pe 8-9 mai. Zelenski refuză și numește decizia „frivolă". Moscova amenință că va bombarda centrul Kievului
- 20:44 - Donald Trump amenință, din nou, că «șterge de pe fața Pământului» Iranul dacă atacă nave americane
- 19:37 - Rusia se blindează pentru parada de 9 mai, de frica dronelor ucrainene. Sisteme antirachetă și tunuri, scoase masiv pe străzi
- 19:37 - Alertă de atac cu drone rachete la Dubai. Localnicii au primit mesaje să se adăpostească, după atacuri iraniene
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














