NASA dezminte zvonurile într-un anunţ oficial: Sfârşitul lumii nu vine în septembrie

NASA dezminte zvonurile într-un anunţ oficial: Sfârşitul lumii nu vine în septembrie
Agenția spațială americană (NASA) a dezmințit pe pagina sa web zvonul, devenit viral pe internet, conform căruia un asteroid ar urma să se ciocnească cu Pământul, cel mai probabil în apropiere de Porto Rico, în intervalul 15-28 septembrie 2015, producând distrugeri în Mexic, în SUA, pe coasta Atlanticului și pe țărmul Golfului Mexic, precum și în America Centrală și de Sud.
'Nu există nicio bază științifică — nici cel mai mic indiciu — că un asteroid sau alt obiect ceresc se va lovi de Terra în acest interval de timp', a afirmat Paul Chodas, manager al departamentului pentru Obiecte din apropierea Pământului din cadrul Jet Propulsion Laboratory (JET) al NASA din Pasadena, statul american California.
În realitate, observațiile realizate de NASA arată că nu există vreun asteroid sau vreo cometă care să se ciocnească cu planeta noastră în viitorul secol. Pentru toți asteroizii potențial periculoși din acest punct de vedere, probabilitatea unui impact cu Terra este de mai puțin de 0,01 % pentru următorii o sută de ani.
Departamentul pentru Obiecte din apropierea Pământului din cadrul JET este un grup-cheie de cercetători care colaborează cu astronomi și oameni de știință din întreaga lume care urmăresc cerul cu ajutorul telescoapelor pentru a descoperi asteroizi care ar putea afecta Terra și, totodată, pentru a previziona traiectoriile în spațiu ale unor asemenea corpuri cerești.
'Dacă ar exista vreun obiect suficient de mare pentru a provoca asemenea distrugeri în septembrie, l-am fi văzut deja', a asigurat Paul Chodas.
Zvonurile alarmiste total nefondate de acest gen nu sunt o noutate, fiind, se pare, o temă favorită pe internet, afirmă NASA, reamintind că în 2011 au circulat informații despre așa-numita 'zi a judecății finale' a cometei Elenin, care, de fapt, nu a reprezentat niciun risc real pentru Pământ. Apoi, au fost vehiculate date despre sfârșitul calendarului maya la 21 decembrie 2012, când ar fi trebuit să aibă loc sfârșitul lumii după o ciocnire catastrofală cu un asteroid.
Citește și:
- 22:31 - Lituania, în alertă după o scurgere uriașă de date. Autoritățile suspectează implicarea unei puteri străine
- 20:29 - Un robot a leșinat pe scenă după ce a încercat să îl imite pe Michael Jackson - VIDEO
- 18:03 - Noi fișiere OZN desecretizate de administrația Trump. Ce i‑a speriat pe primii astronauți americani
- 17:14 - România este plină de gropi, în timp ce China are stâlpi inteligenți care se rotesc ca să îți arate drumul. Experiența unui român care l-a lăsat cu gura căscată - VIDEO
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














