Caz șocant la Bârlad: O pacientă infectată cu COVID-19 a fugit din spital ca să participe la slujba de duminică O femeie de 49 de ani din Bârlad, județul Vaslui, diagnosticată cu COVID-19, s-a ales cu dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor după ce a plecat din spital ca să participe la slujba de duminică de la biserică, scrie Ziare.com.
Scene halucinante în Mizil! Un jandarm a fost bătut de o femeie pentru că i-a cerut să poarte masca de protecție Un jandarm a fost bătut de o femeie în Mizil! O tânără a lovit cu piciorul un jandarm care încerca să o convingă să poarte mască de protecție, relatează Realitate PLUS.
Îmbulzeală la sfințirea unei biserici, fără reguli anti-Covid Zeci de persoane s-au înghesuit la ceremonia de sfinţire a unei biserici din Bacău. Arhiepiscopul Romanului și Bacăului și reprezentanţii Armatei care au participat la eveniment nu au respectat măsurile anti-Covid, informează Realitatea Plus.
România are cele mai mici prețuri și cel mai mare consum la pâine din Uniunea Europeană Preţurile la pâine în România sunt cele mai mici din Uniunea Europeană, fiind aproape la jumătate faţă de media din UE, arată datele pe 2019 publicate luni de Eurostat. În același timp, românii consumă cea mai mare cantitate de produse de panificație, în comparație cu celelalte state din comunitatea UE.
O cisternă s-a răsturnat pe Autostrada Vestului. Circulație îngreunată Circulație îngreunată, în această dimineață, pe Autostrada Vestului, după ce o autocisternă s-a răsturnat. Camionul a rupt parapetul de potecție care marginește șoseaua de mare viteză. La fața locului au ajuns de urgență pompierii, informează realitateadetimis.net.
VIDEO Accident grav, cu 8 persoane rănite, în apropiere de Craiova Nouă persoane au fost rănite, luni, după ce un microbuz de transport oameni s-a izbit de un alt autoturism. S-a întâmplat pe DN 65, în zona comunei doljene Pieleşti.
Mesaj RO-ALERT privind prezența unui urs în centrul municipiului Miercurea Ciuc Jandarmii harghiteni au primit azi-noapte, în jurul orei 02:47, un apel la 112, de la un bărbat aflat în trafic, care ar fi observat un urs în zona platoului central din Piața Libertății, municipiul Miercurea Ciuc, informează realitateadeharghita.net.
Dramă pentru o familie din Iași: doi frați, de 1 ani și 3 ani, au murit după ce au mâncat struguri tratați cu pesticide Dramă fără margini într-o familie din Iași. Doi frați de un an și de trei ani au murit după ce au mâncat struguri stropiți cu insecticid. Au murit chiar sub ochii mamei lor înainte de a ajunge ambulanța, relatează Realitatea PLUS.
FOTO Circulația feroviară, blocată între Brașov și Predeal, după ce o locomotivă a luat foc Circulația feroviară este blocată în zona Timișu de Sus, pe ruta Brașov-Predeal, din cauza locomotivei unui tren de marfă care a luat foc în noaptea de duminică spre luni. Șapte trenuri ale CFR Călători sunt oprite în zonă, anunță compania, menționând că în prezent se lucrează pentru a degaja linia. Sunt și trenuri care au peste trei ore întârziere, relatează HotNews.ro.
Incendiu devastator, la bazarul din Vaslui Un incendiu violent a izbucnit, în noaptea de duminică spre luni, la două anexe din bazarul aflat la marginea municipiului Vaslui, existând riscul ca focul să se propage, au anunţat reprezentanţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Vaslui.
Video Anchetă de amploare, la șantierul-covid din Capitală: 32 de muncitori confirmați, alți 100 sunt în carantină Anchetă după descoperirea celui mai mare focar de Covid din Capitală. 32 de muncitori indieni au fost depistați pozitiv, alți 100 sunt băgați în carantină. DSP şi ministrul Muncii, Violeta Alexandru, au inspectat şantierul pentru a vedea în ce condiţii lucrau oamenii, însă nu l-au găsit pe angajator la fața locului pentru explicații.
Cutremur de magnitudine însemnată, luni dimineața, în România Un cutremur de 3,2 grade a avut loc, luni dimineața, în România.
Proteste și lupte de stradă în Louisiana, după uciderea unui bărbat de culoare Forţele de ordine din oraşul Lafayette, în statul american Louisiana, s-au confruntat cu manifestanţi furioşi după priveghiul unui bărbat de culoare ucis vineri de poliţişti. Forţele de intervenţie au intervenit cu gaze lacrimogene împotriva a aproximativ 200 de persoane care blocau o şosea pentru a protesta astfel împotriva împuşcării mortale a lui Trayford Pellerin, scrie RADOR.
Alex Găvan, despre modul iresponsabil în care oamenii consumă resursele Terrei Alpinistul român a lansat un avertisment pe Facebook, în care încearcă să-i facă pe oamenii din jurul său să conștientizeze problemele reale cu care se confruntă Planeta. Alex Găvan a amintit de data de 22 August 2020, când s-a petrecut Earth Overshoot Day (Ziua Depășirii sau Ziua Suprasolicitării Pământului).
Harghita: Urs împușcat în curtea unui liceu din Miercurea-Ciuc Un urs care a intrat în curtea unui liceu din Miercurea Ciuc a fost împușcat.
Ludovic Orban: „Conștientizarea răului făcut de orice regim totalitar și nedemocratic este o condiție esențială pentru ca greșelile trecutului să nu se mai repete” Premierul României a transmis un mesaj cu ocazia Zilei comemorării victimelor fascismului şi comunismului. Referindu-se la regimul comunist, prim-ministrul Guvernului a menționat că „generații întregi au fost private de drepturi și libertăți fundamentale, au fost distruse vieți, iar democrația a fost călcată în picioare”.
Suceava: Mașină răsturnată la ieșire din Rădăuți! O femeie și un copil au ajuns la spital Pompierii militari au intervenit cu o autospeciala pentru descarcerare si o ambulanta SMURD, dar și cu sprijinul a doua echipaje SAJ la un accident rutier produs astăzi în jurul prânzului la iesire din Radauti spre Vicov.
Minsk: O nouă manifestație de amploare împotriva președintelui reales ar urma să aibă loc azi Astăzi, în capitala Belarusului, sunt așteptați manifestanți în număr mare pentru un nou miting împotriva președintelui Alexander Lukașenko și a alegerilor considerate fraudate. Zeci de persoane deja s-au strâns în Piața Independenței din Minsk pentru o acțiune, planificată să înceapă la ora 14.00, ora locală, scrie Publika.md.
Camera Reprezentanților din SUA, lovitură la adresa președintelui Trump. Aceștia au votat un plan de subvenții pentru serviciile poștale Camera Reprezentanţilor din SUA a votat un plan de subvenţii pentru serviciile poştale de 25 de miliarde de dolari. 257 oficiali au votat pentru, majoritatea fiind democraţi, în timp ce 150 au votat împotrivă. Totuşi, deşi legea a fost trimisă la Senat, are puţine şanse să treacă de camera aflată sub controlul republicanilor, scrie Mediafax.
23 August, cel mai recent bilanț CoVID: 961 de cazuri noi și 39 de decese Până astăzi, 23 august, pe teritoriul României, au fost confirmate 78.505 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).
Raluca Turcan: „Am început să luptăm cu această pandemie în condițiile în care România avea ZERO stocuri de medicamente și echipamente de protecție” Vicepremierul Raluca Turcan a precizat, într-o postare pe Facebook, că vor fi plătiţi peste 485 de milioane de euro către spitalele şi direcţiile de sănătate publică, autorităţile locale şi centrale care au de făcut cheltuieli legate de gestionarea crizei sanitare actuale.
Mesajul președintelui României cu ocazia Zilei Comemorării Victimelor Fascismului și Comunismului Președintele Klaus Iohannis a transmis un mesaj pentru comemorarea victimelor Comunismului și Fascismului, corelând aceste momente triste din istorie. cu provocările momentului (pandemia CoVID-19, informațiile false care au dus la extinderea virusului). Președintele l-a omagiat în textul său pe Regele Mihai, dar a vorbit și despre eroismul Armatei Române de la momentul 23 August 1944.
O persoană rănită, într-un accident rutier din Olt O persoană a fost rănită, duminică dimineaţa, într-un accident rutier produs în localitatea Recea.
Costinești: Petrecere fără reguli pe litoralul românesc Imagini incredibile de noaptea trecută de la malul mării. Deși suntem în mijlocul epidemiei și înregistrăm peste o mie de cazuri pe zi, mai mulți tineri s-au strâns azi-noapte într-un club din Costinești să petreacă.
FOCAR de coronavirus la un șantier din București. 35 de indieni și nepalezi, suspectați de CoVID-19 Un posibil focar de coronavirus a fost descoperit în București, la construcţia unui bloc din cartierul Berceni, unde lucrează 35 de muncitori indieni și nepalezi suspecți de COVID-19, scrie site-ul Antena 1. Peste 100 de oameni lucrează la acest șantier.
Svetlana Tihanovskaia, lidera Opoziției din Belarus: „Mai devreme sau mai târziu, Lukaşenko trebuie să plece” Oamenii din Belarus nu îi vor permite preşedintelui Aleksandr Lukaşenko să îi trateze la fel ca înainte şi acesta va trebui să plece, mai devreme sau mai târziu, a declarat candidata opoziţiei belaruse Svetlana Tihanovskaia, într-un interviu publicat sâmbătă de Reuters. Lituania i-a oferit azil Svetlanei Tihanovskaia, care a părăsit Belarusul după alegerile prezidenţiale din 9 august.
Sală de sport cuprinsă de flăcări în Argeș Alertă vineri într-o comună din județul Argeș după ce sala de sport a școlii primare din Slobozia a fost cuprinsă de flăcări uriașe, în urma unui incendiu de vegetație.
Ludovic Orban: „Alegerile se pot ţine fără niciun fel de problemă în 27 septembrie” Alegerile locale vor avea loc pe 27 septembrie, cel puțin asta susține prim-ministrul României. Premierul Ludovic Orban nu s-a răzgândit în această privință, deși zilnic sunt raportate peste 1.000 de îmbolnăviri cu coronavirus în România. Șeful Guvernului susține, însă, că a fost oprită răspândirea virusului. Ludovic Orban a vorbit despre acest subiect în vizita pe care a întreprins-o la Arad.
Ludovic Orban: Am mărit pensiile cu 14% în plină pandemie Pensiile vor crește cu 14% din toamnă, este precizarea premierului Ludovic Orban, care notează că este maximul posibil în condițiile în care economia României a suferit lovitură după lovitură în perioada de pandemie. Câtă vreme veniturile au fost mult diminuate, majorarea reprezintă un efort bugetar important, subliniază premierul. Este cea mai mare creștere acordată pensionarilor, chiar în situația crizei economice pe care o traversăm, spune Orban.
Marcel Ciolacu este noul președinte al PSD după primul congres video din istoria partidului. CUM arată echipa de conducere a Social-Democraților Marcel Ciolacu a câștigat cu 1310 voturi favorabile, 91 dintre delegați votând pentru Eugen Teodorovici, iar 49 de voturi fiind anulate. Marcel Ciolacu a ținut un scurt discurs la finalul lucrărilor Congresului PSD.