Articolele din categoria SĂNĂTATE:

Gabriela Firea, senator PSD, mesaj pentru coaliție: „Fără pițiponci la guvernare!” Foto: Facebook.com
Gabriela Firea, atac la coaliție: „Românii fac foamea și mor prin spitale, nu că vă dați voi cu poșetele în cap, ca fetele! Fără pițiponci la guvernare!”
Senatorul PSD Gabriela Firea lansează un nou atac virulent la adresa celor din coaliției de guvernare, pe care îi acuză că nu se gândesc la problemele reale ale românilor și fac „circ, pentru că nici pâine nu e”. Vicepreședintele PSD a transmis în mesaj în care spune că „în timp ce băiețeii de la guvernare își dau cu trotinetele în cap, veniturile românilor scad, românii fac foamea și mor prin spitale” și încheie cu mesajul „Fără pițiponci la guvernare!”.
Rares Bogdan/sursa foto: pagina de Facebook
Rareș Bogdan, despre demiterea lui Voiculescu: „Nu se poate să vină un ministru care să înceapă o conferinţă de presă în acelaşi timp cu premierul”
Prim-vicepreședintele PNL, Rareş Bogdan, a declarat, miercuri după-amiază, la un post de televiziune, că este nevoie mai mult ca oricând de responsabilitate, de „anularea tuturor orgoliilor şi de a înţelege că PNL este un partid responsabil”. Declarația vine în contextul în care premierul Cîțu a decis remanierea ministrului Sănătății, Vlad Voiculescu.
Vlad Voiculescu. Foto: Inquam/Octav Ganea
VIDEO Vlad Voiculescu, 3 luni de gafe în serie
Vlad Voiculescu a făcut gafe în serie! De la preluarea mandatului, fostul ministru al Sănătății ”s-a remarcat” prin greșeli repetate, care au creat tensiuni în coaliția de Guvernare. Ultimele au fost făcute chiar ieri. Voiculescu l-a dublat pe premierul Florin Cîțu, care susținea o conferință de presă. În plus, ministrul nu a purtat mască de protecție, deși nu era singur în încăpere. La sfârșitul săptămânii trecute, acesta a arătat că nu cunoaște noile reguli privind înmormâtarea persoanelor infectate cu Covid-19, amintește Realitatea Plus. 
Raed Arafat/foto: Octav Ganea, INQUAM
Răsturnare de situație în cazul prelungirii carantinei de la Timișoara! Ordinul lui Arafat, anulat definitiv de instanță
Instanţa supremă a anulat, printr-o decizie definitivă, ordinul şefului Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, prin care a fost instituită pentru trei zile, începând cu data de 22 martie, carantina în municipiul Timişoara şi patru comune limitrofe. Instanţa supremă a anulat, printr-o decizie definitivă, ordinul şefului Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, prin care a fost instituită pentru trei zile, începând cu data de 22 martie, carantina în municipiul Timişoara şi patru comune limitrofe.
Ludovic Orban/sursa foto: INQUAM
Ludovic Orban, despre demiterea lui Vlad Voiculescu: „Nu trebuie să acționăm emoțional. Era o măsură necesară”
Președintele Camerei Deputaților, Ludovic Orban, a explicat, într-o declarație de presă motivele din spatele schimbării lui Vlad Voiculescu de la șefia Ministerului Sănătății. Liderul PNL spune că prima opțiune a coaliției ar fi numirea unui nou ministru la Sănătate de la USR-PLUS. Orban a reiterat și sprijinul pe care partidul îl acordă lui Florin Cîțu.
Gabriela Firea/pagina oficiala de Facebook
Gabriela Firea: „Revocarea lui Vlad Voiculescu a venit mult prea târziu pentru mulți români care și-au pierdut viața sau și-au distrus sănătatea”
Fostul primar al Capitalei, Gabriela Firea, consideră că revocarea din funcție a lui Vlad Voiculescu este tardivă, deoarece, în opinia senatoarei PSD, mulți români au decedat sau și-au distrus sănătatea în lupta cu noul coronavirus. Firea și-a încheiat postarea de pe Facebook spunând că actualul Guvern este obligat să numească la Sănătate un profesionist, care să repare greșelile ministrului de la USR-PLUS.
Vlad Voiculescu, foto: INQUAM
ATAC dur al unui lider PNL la adresa lui Voiculescu: „Domnul ministru nu a înțeles că în guvern se joaca în echipă, nu pe rețele de socializare”
Deputatul PNL Florin Roman l-a criticat în termeni duri pe fostul ministru al Sănătății, adăugând că premierul Florin Cîțu are toată susținerea Partidului Național Liberal. Într-o postare pe o rețea socială, politicianul liberal a mai precizat că actuala Coaliție de Dreapta (PNL-USRPLUS-UDMR) își continuă activitatea guvernamentală. Roman a vehiculat un nume pentru Ministerul Sănătății, nominalizându-l pe Nelu Tătaru, actualul președinte Comisiei pentru sănătate şi familie din Camera Deputaților.
Claudiu Tarziu, AUR/foto: profil Facebook
AUR reacționează oficial în cazul schimbărilor de la Ministerul Sănătății! „Era obligatorie şi demiterea sau demisia domnului Raed Arafat”
Copreşedintele AUR, Claudiu Târziu, a salutat revocarea din funcţie a ministrului Sănătăţii, Vlad Voiculescu, şi a secretarului de stat Andreea Moldovan, însă a menţionat că ar fi trebuit demis şi şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat. Declarația a fost consemnată în cadrul unei conferințe de presă, organizată de formațiunea politică.
Bilanț coronavirus 14 aprilie / Foto: Inquam Photos
Bilanț coronavirus 14 aprilie. O nouă explozie de cazuri noi: 4.076 de infectări, 164 de decese. Situație critică la ATI
Un nou bilanț al infectărilor cu coronavirus a fost anunțat, astăzi, de autorități. În ultimele 24 de ore, la nivel național s-au raportat 4.076 de infectări și 164 de decese. Pe secțiile de Terapie Intensivă, situația este în continuare dramatică, 1.521 de persoane fiind internate în stare gravă. Accesează pagina Realitatea.NET Coronavirus pentru informații LIVE - VEZI AICI bilanțul Covid.
Indicele de infectare în România
Rata de infectare în SCĂDERE în Capitală și Ilfov. CÂTE județe se află în SCENARIUL ROȘU - situația la zi
Grupul de Comunicare Strategică a anunțat, în urmă cu scurt timp, cele mai recente informații de pe frontul de luptă împotriva coronavirusului. Ziua de astăzi ne aduce vești bune, și asta deoarece atât Bucureștiul, cât și județul Ilfov, au înregistrat o scădere în ceea ce privește rata de infectare cu COVID-19, în raport cu ziua precedentă, fapt ce ne dă speranțe legate de faptul că măsurile luate de autorități generează, într-un final, rezultate. Accesează pagina Realitatea.NET Coronavirus pentru informații LIVE - VEZI AICI bilanțul Covid.
Dacian Ciolos, sursa foto: pagina oficiala de Facebook
Dacian Cioloș, despre schimbarea lui Vlad Voiculescu de la Sănătate: „Modul în care a procedat Florin Cîțu este absolut inacceptabil”
Co-președintele USR-PLUS, Dacian Cioloș, a criticat modul în care a acționat premierul Florin Cîțu în cazul revocării lui Vlad Voiculescu, de la Ministerul Sănătății. Europarlamentarul susține, într-o postare pe Facebook, că premierul nu s-a consultat cu liderii Alianței USR-PLUS în decizia pe care a pus-o în aplicare. Cioloș a mai spus că Dragoș Tudorache, președintele executive PLUS, va oferi un punct oficial de vedere din partea formațiunii politice în cursul zilei de astăzi.