Premier prin ROTAȚIE într-un guvern PNL-PSD este o soluţie | Florin Cîțu: „Altă variantă în momentul acesta nu este”

Florin Cîțu / INQUAM
Preşedintele PNL - Florin Cîţu a declarat vineri că varianta rotaţiei prim-miniştrilor într-un guvern cu PSD şi UDMR este o soluţie. Totuși, mandatul liberalilor la negocierile cu PSD este, în prezent, pentru o guvernare în jurul PNL, a precizat el.
„Nu am spus că nu o susţinem, din contră. Este o variantă. Eu am spus din primul moment că aceasta cu rotaţia premierilor este o variantă. Vom vedea. Altă variantă în momentul acesta nu este", a spus Florin Cîţu la Palatul Parlamentului, înainte de şedinţa BEx al PNL.
„Acesta este mandatul negocierilor în acest moment, cu o guvernare în jurul PNL. Dacă din negocieri venim cu o altă soluţie, mergem înapoi în partid şi vedem dacă partidul acceptă acea soluţie", a mai spus președintele interimar.
Întrebat dacă PNL va rămâne partidul care va propune funcţia de premier şi Nicolae Ciucă ar fi o variantă, el a răspuns: „În acest moment, mandatul este foarte clar, acela de a începe negocierile şi am început negocierile cu PSD, în jurul unei guvernări liberale. Dacă din aceste negocieri venim cu altă soluţie, vom merge în partid şi vom cere acea soluţie. Vedem ce se va agrea în partid. Trebuie să fie propunere".
Varianta Nicolae Ciucă „nu se află în acest moment pe masă", a precizat Florin Cîțu.
Citește și:
- 10:44 - Guvernul Bolojan nu are șanse să supraviețuiască moțiunii de cenzură. Ludovic Orban: „Raportul de forțe favorizează PSD-AUR. Cabinetul ar putea cădea marți”
- 10:27 - Negocieri pe ultima sută de metri pentru voturile din Parlament. Este disperare mare în tabăra lui Bolojan
- 08:52 - Ciolacu: „Schema SAFE a fost făcută de Guvernul Bolojan. E disperat că va fi demis și minte cu nerușinare!”
- 08:16 - Adrian Câciu: „Ilie Bolojan trebuie să dea explicații la parchet după ce a sărăcit românii!”
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














