Washingtonul va trimite mai mult ajutor militar Ucrainei! Joe Biden: „Continuă sprijinul nostru puternic pentru oamenii curajoși”

Joe Biden - președintele Statelor Unite
Casa Albă a anunțat un nou pachet de asistență de securitate pentru Ucraina, care va include artilerie, muniție, radare și alte echipamente.
„Statele Unite continuă sprijinul nostru puternic pentru oamenii curajoși ai Ucrainei în timp ce își apără țara împotriva agresiunii Rusiei”, a spus președintele Joe Biden.
„Trimitem armele și echipamentele pe care Congresul le-a autorizat direct în primele linii ale libertății”, a adăugat el.
Biden a spus că finanțarea existentă pentru Ucraina a fost „aproape epuizată” și a îndemnat Congresul SUA să adopte pachetul de asistență propus de 33 de miliarde de dolari (26,8 miliarde de lire sterline) pentru „întărirea Ucrainei pe câmpul de luptă și la masa de negocieri”.
Un oficial american a declarat că cel mai recent pachet de arme valorează 150 de milioane de dolari (121,6 milioane de lire sterline), potrivit BBC.
Citește și:
- 22:15 - Confirmarea lui Rubio care pune Europa pe jar: Trump vine la summitul NATO din 7 iulie și vrea o reformă majoră a NATO
- 21:07 - Marco Rubio închide „gurile rele” care îl acuză pe Donald Trump de tulburări cognitive. Ce a declarat la audierea din Congresul SUA
- 20:06 - Washington și-a informat oficial aliații din NATO cu privire la reducerea contribuției militare. Europa, împinsă să preia mai mult din propria apărare
- 18:49 - Cuba îl acuză pe Rubio că pregătește terenul pentru un război prin plantare de minciuni. ”El își arată adevărata față”
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News













