România stă pe un butoi de pulbere, pe care Guvernul l-a vopsit în roz Guvernul PSD-ALDE se laudă cu numărul mic de șomeri, dar nimeni nu spune că în spatele pozei senine se află o criză uriașă, un adevărat butoi de pulbere. Emigrația uriașă din ultimii ani a declanșat o problemă majoră pentru investitori, care se îndreaptă către alte țări mai prietenoase din punctul de vedere al forței de muncă.
Ministrul care se auto-propune la remaniere. Noi declaraţii stupefiante Miniştrii din Guvernul Dăncilă se întrec în declaraţii stupefiante. Un obişnuit al genului "umor involuntar" este ministrul Transporturilor, Lucian Şova.
Ce surprize pregătește Dacia pentru Salonul Auto de la Paris Salonul Auto de la Paris revine cu peste 40 de premiere mondiale şi cel puţin o noutate pentru piaţa auto locală, potrivit ZF.
Finanţele plătesc dobânzi de 4 ori mai mari pentru a se împrumuta. Care e motivul Ministerul Finanţelor plăteşte dobânzi de 2-4 ori mai mari pentru a se împrumuta
Astaldi: Nu am cerut insolvența, nu suntem în insolvență în România sau Italia (P) Compania Astaldi anunță, într-un comunicat, că nu a cerut insolventa si nu se regaseste in stare de insolvență, nici in Italia, nici in Romania
Elon Musk va demisiona din funcţia de preşedinte al Tesla și va plăti o amendă uriașă Elon Musk a acceptat, sâmbătă seară, să demisioneze din funcţia de preşedinte al companiei Tesla şi să plătească o amendă de 20 de milioane de dolari în cadrul unui acord cu autorităţile de reglementare din Statele Unite, informează CNN şi BBC, citate de Mediafax.
Alt tip Teodorovici a publicat un nou proiect pentru înfiinţarea Fondului Suveran prin OUG. Ce prevede Ministerul Finanţelor Publice a pus în dezbatere publică proiectul de act normativ care creează cadrul legal general pentru fondul suveran de dezvoltare şi investiţii, ce ar urma să fie înfiinţat prin OUG. Față de proiectul inițial, care a fost respins de CCR, nu mai sunt menționate companiile care ar putea fi incluse în fond. Totodată, se elimină şi guvernarea corporativă în companiile care ar urma să fie incluse, iar fondul va fi administrat în sistem dualist de către un consiliu de supraveghere şi un directorat. Proiectul poate fi citit aici, şi este ataşat în galeria articolului.
Guvernul a rămas fără bani. Împrumuturi pentru autoritățile locale, somații de plată pentru români Premierul Viorica Dăncilă i-a solicitat ministrului Finanţelor Publice, Eugen Teodorovici, să elaboreze un proiect de act normativ care să ajusteze unele prevederi legale în raport cu situaţia existentă, informează Guvernul într-un comunicat. Realitatea TV traduce, pentru contribuabili, ce se află în spatele prevederilor: multă iresponsabiltate fiscală pentru autorități și un val de somații de plată pentru români, pentru eventuale restanțe la plata impozitelor. De notat că premierul Dăncilă i-a cerut ministrului Finanțelor să elaboreze un act normativ prezentat deja pe site-ul ministerului în cursul dimineții.
Gaura din buget se adânceşte. Deficit de 14,6 miliarde lei, la opt luni Gaura în Bugetul general consolidat al României s-a adâncit, până la 1,54% din PIB, la opt luni din 2018, arată un comunicat al Ministerului Finanțelor Publice.
Investițiile străine directe au bătut pasul pe loc în guvernarea PSD-ALDE Investițiile străine directe aproape au stagnat în primul an de guvernare PSD-ALDE în raport cu 2016, anul guvernării tehnocrate a lui Dacian Cioloș, în ciuda creșterii economice constante și a unui context favorabil regional și global din perspectiva optimismului investițional.
Se schimbă legea. Amenzi de 10.000 lei pentru proprietarii de apartamente Legea asociațiilor de proprietari 2018. Milioane de români care stau la bloc vor avea noi obligații odată cu intrarea în vigoare, de vineri, a noii legi a asociatilor de proprietari.
Legea insolvenţei a fost adoptată de Guvern. Cozmin Guşă: Ordonanţa vizează închiderea Realitatea TV Legea insolvenţei a ajuns pe repede-înainte pe masa Guvernului şi a fost adoptată chiar în şedinţa de azi. Încă de săptămâna trecută, Cozmin Gusă a avertizat că Legea insolvenţei este concepută "cu dedicaţie" pentru închiderea Realitatea TV.
Baronii curselor interjudețene, loviți sub centură Consiliul Concurenţei face primul pas pentru eliminarea monopolului pe cursele interjudețene. Reprezentanții autorității au solicitat Ministerului Transporturilor eliminarea criteriului de selecţie privind vechimea pe traseu la încredinţarea transportului de persoane prin curse interjudeţene, deoarece se blochează accesul la piaţă a altor operatori.
Toate maşinile second vor fi verificate de Fisc. Ce autoturisme vor fi reţinute Personale fizice care au achiziţionat mai mult de două maşini pe an şi care apoi devin intermediari vor fi verificate de inspectorii DGAF, arată un comunicat al instutuției.
Ikea decizie de ultimă oră Ikea recheamă în magazine un lot de lustre defecte. Abajurul riscă să se desprindă.Retailerul suedez a rechemat lustrele defecte din toate magazinele Ikea de la nivel global.
Lovitură dură pentru BMW. "A fost o surpriză" Producătorul german de maşini de lux BMW şi-a înrăutăţit estimările privind profitul din acest an şi marja de profit din cauza tensiunilor comerciale la nivel global.
Grevă la Ryanair: 190 de curse au fost anulate, 30.000 de călători vor fi afectați Compania aeriană low-cost Ryanair a anulat 190 de curse programate pentru vineri, 28 septembrie, reprezentând 8% din cele 2.400 de zboruri programate în acea zi. Măsura a fost luată în urma unei greve anunţate de o parte din echipajele de bord din Spania, Belgia, Olanda, Portugalia, Italia și Germania. 30.000 de călători vor fi afectați.
Prognoză teribilă: leul se va prăbuși în raport cu euro Analiştii estimează că euro ar putea depăşi un nivel record în perioada următoare. Specialiștii se așteptă la un curs valutar mediu de peste 4,73 lei/euro la mijlocul anului viitor.
Arabii au cumpărat o bucată din România. Altă sumă uriașă va fi cheltuită în următorii 5 ani Arabii de la multinaționala Al Dahra din Emiratele Arabe Unite au anunțat investiții suplimentare de jumătate de miliard de dolari pentru următorii cinci ani, după ce au cumpărat recent Insula Mare a Brăilei.
Vești bune pentru milioane de români. Cu cât va crește salariul minim Salariul minim brut va creşte la 2.050 de lei începând de la 1 ianuarie 2019, Guvernul lucrând în prezent la o Hotărâre în acest sens, a declarat, luni seară, la Antena 3, ministrul Muncii, Lia Olguţa Vasilescu.
Dezvăluire: ”Slugile lui Dragnea de la ANAF” au falsificat documente pentru a ataca presa Fostul șef al ANAF Gelu Diaconu acuză ANAF că a falsificat documente pentru a justifica controlul asupra redacției Rise Project.
Prețul petrolului, la maximul ultimilor 4 ani. Noi scumpiri la pompă Cotația barilului de petrol a depășit pragul de 81 de dolari, un record al ultimilor 4 ani, relatează BBC.
Calendarul trecerii României la moneda euro, anunț de ultim moment În timp ce Bulgaria face pași concreți pentru trecerea la euro, în România s-au înființat noi comtete și comiții, iar acestea nu au stabilit nici măcar calendarul-cadru de adoptare a monedei europene. Vestea de ultimă oră este că vom avea "în scurt timp" acest calendar cu etapele și anul-țintă.
După ce s-a ars cu fondul suveran la CCR, Guvernul vrea OUG pentru "mai multe fonduri suverane" Toate cele trei guverne PSD-ALDE din ultimii doi ani s-au întrecut în gafe și mișcări greșite care ulterior au trecut prin proceduri de revizuire. După ce înființarea unui Fond Suveran de investiții a fost considerată neconstituțională, Executivul Dăncilă pregătește OUG "privind înfiinţarea de fonduri suverane de dezvoltare şi investiţii".
Peste 100 de companii de stat, readuse sub control politic de PSD. "Va fi un uriaș pas înapoi" Lista neagră a celor peste 100 de companii de stat care vor fi exceptate de la principiile guvernanței corporative se întoarce în Parlament. "Este posibil ca plenul Camerei Deputaților să voteze acest proiect săptămâna aceasta", atrag atenția oficialii Fondului Proprietatea.
Creşterea economică a intrat în vacanţă, a fost zero în luna august Activitatea din industrie a atins în august nivelul cel mai slab din ultimele 7 luni iar creşterea economică a dispărut aproape în întregime, arată Barometrul industrial, realizat de IRSOP și SNSPA şi agregat de realitateafinanciara.net.
Ce pomeni electorale pregătește PSD în ajunul alegerilor europarlamentare PSD pregătește noi pomeni electorale în ajunul alegerilor europarlamenare și prezidențiale. Prima dintre ele este majorarea salariului minim. Acesta va creşte cu 150 de lei în anul 2019, conform unui act normativ care urmează să fie elaborat de Guvern, a declarat preşedintele Confederaţiei Sindicale "Cartel Alfa", Bogdan Hossu.
Cum îi atacă ANAF pe jurnaliștii incomozi la comanda lui Dragnea. Documente din interior Fostul președinte al ANAF, Gelu Diaconu, a prezentat pe pagina sa de Facebook o serie de documente care dovedesc un control abuziv de patru luni și jumătate al Antifraudei în redacția Hotnews.
PSD face pași înapoi pe legea offshore. Scurtă cronologie a războiului pe gazele de la Marea Neagră Gazele de la Marea Neagră și modul în care ele vor fi exploatate de statul român au declanșat un adevărat scandal politico-economic în ultimele trei luni, cu reverberații până la Casa Albă. Propaganda PSD s-a folosit de "poziționarea curajoasă" a lui Dragnea împotriva intereselor multinaționalelor ca să explice reacția agresivă a "statului paralel" pentru debarcarea șefului social-democraților.
Lovitură dură pentru Teodorovici. "Legea insolvenţei are mari şanse să fie neconstituţională" Proiectul de modificare a legii insolvenţei, care urmează să fie aprobat de urgenţă în Guvern, are mari "şanse" să fie declarat neconstituţional, arată tocmai specialiştii în insolvenţă.