Articolele din categoria SOCIAL:

Călin Popescu-Tăriceanu a „sărit” din nou o coadă: pe aeroport, la plecarea în vacanță
Călin Popescu-Tăriceanu a „sărit” din nou o coadă: pe aeroport, la plecarea în vacanță
Călin Popescu-Tăriceanu a apelat din nou la funcția pe care o are, aceea de senator în Parlamentul României, pentru a trece mai în față la o coadă de așteptare pe Aeroportul Henri Coandă, la plecarea în vacanță în Grecia. Președintele ALDE, fost premier și fost președinte al Senatului, a fost surprins joi în aeroportul Otopeni după ce a trecut mai în față la coada la care mai așteptau și alți călători. Imaginile au fost prezentate în exclusivitate de Realitatea PLUS.
Ministerul român de Externe cere Greciei mai multe detalii despre cei 61 de români depistați pozitiv
Ministerul de Externe cere Greciei detalii, sunt zeci de români depistați pozitiv despre care nu știe nimic
Ambasada României la Atena a cerut autorităților elene,  în regim de urgență, să transmită informații suplimentare cu privire la situația și starea de sănătate a românilor infectați cu noul coronavirus, arată un comunicat al Ministerul Afacerilor Externe. Apelul vine după ce autoritățile elene au anunțat că au fost identificați 61 de români infectați, un număr mai mare decît cel cunoscut la București. Ministrul delegat pentru protecție civilă al Republicii Elene, Nikos Hardalias, a declarat că până în acest moment 61 de cetățeni români ar fi fost depistați pozitiv pentru infecția cu COVID-19 pe teritoriul Republicii Elene.
Este oficial: Discriminarea și bullying-ul salariaților, amendate cu până la 20.000 de lei. Legea a fost promulgată de președinte Foto: Pixabay.com
Este oficial: Discriminarea și bullying-ul salariaților, amendate cu până la 20.000 de lei. Legea a fost promulgată de președinte
Preşedintele Klaus Iohannis a promulgat joi Legea pentru modificarea şi completarea Legii 53/2003 privind Codul muncii, a anunțat Administrația Prezidențială. Potrivit noii legi, discriminarea angajaților va fi pedepsită prin amenzi între 1.000 şi 20.000 lei pentru discriminarea sau concedierea salariaţilor pe motive etnice, religioase, de rasă, trăsături genetice, orientare sexuală sau opţiune politică.
Rușine națională, români condamnați la sărăcie! Senatorii USR s-au pus de-a curmezișul Autostrăzii Unirii
Rușine națională, români condamnați la sărăcie! Senatorii USR s-au pus de-a curmezișul Autostrăzii Unirii
Autostrada Unirii mai așteaptă. Senatorii USR au pus din nou bețe în roate oricărei încercări de a pune în mișcare un proiect strategic, de importanță majoră pentru întreaga Moldovă. Greu de crezut că, în România anului 2020, mai există oameni politici care să oprească dezvoltarea unei regiuni din țara noastră, (culmea!) și cea mai amărâtă, și să-i condamne pe oameni la sărăcie, blocând proiectul. Și totuși, există! Și își spun, în antiteză, "Uniunea Salvați România".
O femeie a fost amendată în baza ”legii mirosurilor” pentru că ținea încălțămintea copilului la intrarea în apartament
O femeie a fost amendată în baza ”legii mirosurilor” pentru că ținea încălțămintea copilului la intrarea în apartament
O tânără din Bârlad a fost protagonista unui episod neplăcut. Polițiștii locali au amendat-o cu 500 de lei pentru că, la intrarea în apartament, femeia ținea încălțămintea fetiței sale în vârstă de șase ani, iar în curtea din spatele blocului, o căsuță din plastic și un mini-tobogan. În procesul-verbal este precizat că ”mirosul degajat deranjează cetățenii blocului”.