Articolele din categoria EXTERN:

Război în Ucraina, ziua 161
Război în Ucraina, ziua 161: Soluția „pașnică” promisă de Kremlin, respinsă de Kiev: E o invitație la CAPITULARE - LIVE TEXT
Este ziua cu numărul 161 a războiului din Ucraina. Forțele ruse continuă atacurile în zonele strategice ale Ucrainei. Armata lui Putin ar fi folosit arme termobarice pentru uciderea deținuților de la Olenivka. Anunțul de la Kremlin despre o soluție „pașnică” a războiului a fost respinsă de Ucraina, care acuză că Putin vrea de fapt o capitulare. ONU a anunțat că va începe misiunea de investigare a atacului de la Olenivka, unde au fost uciși 50 de prizonieri ucraineni de război, majoritatea fiind membri ai batalionului Azov care au apărat trei luni Mariupol, devenit simbolul rezistenței ucrainene în fața Armatei lui Putin. 
Nancy Pelosi pe aeroportul din Taipei
Nancy Pelosi în Taiwan | Temeri privind "o situație de UNIFICARE PRIN FORȚĂ cu China". CHINA: "Vizita, o PROVOCARE MAJORĂ"
Tensiuni uriașe pe fondul vizitei pe care preşedintele Camerei Reprezentanţilor a Stateler Unite ale Americii, Nancy Pelosi, o face în insula Taiwan. În presa americană, Pelosi a explicat că vizita sa vine în contextul în care există temeri că ARMATA CHINEZĂ "se pregătește probabil pentru o situație de urgență pentru a unifica Taiwanul cu RPC prin forță". În replică, Ministerul chinez de Externe a transmis că nu există altă China și Taiwanul e parte integrantă a Chinei. În acest context, vizita este considerată, explicit, o PROVOCARE majoră.