Exclusiv Cozmin Guşă: La summitul NATO se joacă cu pistoalele pe masă. Trump negociază de sus La summitul NATO care are loc la Bruxelles se joacă "cu pistoalele pe masă" - o spune consultantul politic Cozmin Gușă, care este de părere că declarația făcută de Donald Trump, cu privire la faptul că Germania depinde de Rusia, îi conferă acestuia o poziție de negociere de sus.
Un șofer român fără permis a încercat să dea bani unui polițist din Italia. A avut un șoc În după amiaza zilei de ieri, 9 iulie, ofițerii de poliție ai comisariatului Arenella, provincia Siracusa, l-au arestat pe Marin Mihai Emanuel, bărbat român în vârstă de 35 de ani, pentru instigare la infracțiunea de corupție.
Ministerul de Externe al Franţei, despre revocarea lui Kovesi: "Rămânem vigilenţi..." Purtătorul de cuvânt al Ministerului francez pentru Europa şi Afaceri Externe a afirmat, în legătură cu revocarea Laurei Codruţa Kovesi, că aceasta a avut un rol determinant în progesele în lupta anticorupţie şi că Franţa va rămâne vigilentă cu privire la respectarea statului de drept în României, anunţă Mediafax.
Tensiuni SUA-UE. Atac violent al lui Trump la adresa Germaniei și a țărilor ”delincvente” din NATO Summitul NATO de la Bruxelles a început, așa cum era de așteptat, cu criticile dure ale lui Donald Trump pentru Germania și pentru țările care nu își respectă obligația de a cheltui 2% din PIB pentru Apărare. Președintele american a dat astfel tonul unei reuniuni tensionate, care vine într-un moment dificil pentru relația transatlantică.
Mesajul dramatic al UE pentru Trump, înainte de summitul NATO: ”Dragă America...” ”Dragă America, preţuieşte-ţi aliaţii, la urma urmei nu ai atât de mulţi”. Este mesajul pe care i l-a transmis preşedintele Consiliului European, Donald Tusk, preşedintelui american Donald Trump, înainte de summitul NATO. În replică, liderul de la Casa Albă a acuzat din nou blocul comunitar că profită de pe urma Statelor Unite. Între timp, Rusia a caracterizat Alianţa drept un produs al Războiului, înfiinţată pentru confruntare.
Dezastru în Japonia: 179 de morţi în urma intemperiilor Premierul japonez Shinzo Abe urmează să viziteze miercuri regiunea sinistrată din vestul Japoniei, unde cel puţin 179 de persoane şi-au pierdut viaţa în urma inundaţiilor şi alunecărilor de teren cauzate de ploile abundente, informează AFP.
Mexic: Preşedintele ales Lopez Obrador obţine majoritatea absolută în parlament Preşedintele ales mexican, Andres Manuel Lopez Obrador, a obţinut împreună cu aliaţii săi o majoritate absolută în Congres, indică rezultatele publicate marţi de Institutul naţional electoral mexican (INE), potrivit AFP.
Summitul vrajbei Europa-SUA. Ce așteaptă România de la cruciala reuniune NATO și ce oferă Trump Klaus Iohannis participă, începând de miercuri, la summit-ul NATO de la Bruxelles. Liderii celor 29 de state membre ale NATO se reunesc în cadrul uneia dintre cele mai importante reuniuni de după încheierea războiului rece.
Lovitură dură pentru Theresa May Doi vicepreşedinţi ai Partidului Conservator britanic au demisionat marţi în semn de protest faţă de propunerile premierului Theresa May cu privire la ieşirea Marii Britanii din Uniunea Europeană.
Surpriză colosală. Ce lege a abrogat Olanda Senatorii olandezi au aprobat marţi abrogarea unei legi cu privire la referendumurile consultative, suprimând astfel o practică ce le-a permis cetăţenilor să respingă, în urmă cu doi ani, un tratat esenţial între Uniunea Europeană şi Ucraina, transmite AFP.
Zeci de victime după ce un avion s-a prăbuşit Cel puţin 19 persoane au fost rănite marţi, în urma prăbuşirii unei aeronave lângă oraşul Pretoria din Africa de Sud.
Mirele a fost bătut zdravăn, pentru că mireasa aleasă era minoră Onur Albayrak, un fotograf de nunţi din Turcia, este considerat un erou pe internet după ce a bătut un client, care s-a căsătorit cu o minoră de 15 ani.
Rusia, amenințare continuă. Frecvente zboruri neautorizate în spaţiul nostru aerian Piloţii britanici care efectuează misiuni de poliţie aeriană în România spun că avioanele rusești îi ţin ocupaţi tot timpul.
Trump lansează un nou atac la adresa aliaților europeni, înaintea summitului NATO Preşedintele american Donald Trump a admonestat din nou ţările membre NATO pe tema contribuţiilor la organizaţia de securitate, amintind că Uniunea Europeană are un excedent comercial faţă de SUA.
Toţi cei 12 copii şi antrenorul lor, blocaţi în peştera din Thailanda, au fost salvaţi Operaţiunea de salvare a copiilor blocaţi în peşteră, în Thailanda, s-a încheiat cu bine. Toţi copiii şi antrenorul lor au fost salvaţi, anunţă BBC.
Dezastru în Japonia: 141 de morţi în urma intemperiilor Echipele de intervenţie nipone continuă, marţi, eforturile de căutare şi salvare a supravieţuitorilor intemperiilor care au afectat vestul Japoniei şi au provocat moartea a 141 de persoane, însă şansele de a găsi supravieţuitori în molozul şi pământul uscat după ravagiile făcute de ploile torenţiale sunt diminuate, informează marţi AFP.
Cel mai negru scenariu: Medicul lui Michael Schumacher, informaţii alarmante Medicul Steven Laureys a declarat, în cadrul unei întruniri de cercetare în Belgia, că starea lui Michael Schumacher este una extrem de delicată, iar şansele ca fostul pilot să-şi revină, după patru ani şi jumătate de comă, sunt infime.
Cine este înlocuitorul lui Boris Johnson la șefia Externelor Marii Britanii Premierul britanic Theresa May l-a desemnat luni seara pe Jeremy Hunt ca noul șef al Ministerului de Externe al Marii Britanii, după ce Boris Johnson a demisionat în cursul zilei, fiind nemulțumit de un Brexit prea “soft”.
Încă o mutare a lui Erdogan după noul mandat: l-a numit ministru de Finanțe pe ginerele său După ce a depus jurământul pentru un nou mandat de cinci ani cu puteri sporite, președintele Turciei, Recep Tayyip Erdogan, a anunţat componența noului Executiv.
Cum se vede la Berlin revocarea lui Kovesi Gunther Krichbaum, seful comisiei pentru afaceri europene din Bundestag, crede ca Romania risca pagube de imagine majore, dupa decizia de demitere a sefei DNA, Laura Codruta Kovesi.
Germania speră că negocierile UE-Marea Britanie pe tema Brexit se vor încheia până în octombrie Guvernul Germaniei speră că negocierile Uniunii Europene cu Marea Britanie se vor încheia până în luna octombrie, în pofida demisiei ministrului britanic pentru Brexit, David Davis, şi a ministrului de Externe, Boris Johnson.
Statele Unite au un nou ambasador pentru Uniunea Europeană Gordon Sondland, noul ambasador al Statelor Unite pentru relaţia cu Uniunea Europeană, şi-a început luni activitatea.
TRAGEDIE. Atac armat soldat cu 11 morţi, printre care şi doi poliţişti Cel puţin 11 persoane, printre care şi doi poliţişti, au murit în Nicaragua, în urma unui atac armat al guvernului, ce a avut loc în oraşele Diriamba şi Jinopete, din regiunea Pacifico, a informat Centrul pentru Drepturile Omului din Nicaragua (Cenidh), preluat de El Mundo.
Premierul Dăncilă anunță în ultima clipă o vizită la Bruxelles. Ce discută cu Juncker Premierul Viorica Dăncilă ne-a obișnuit să își anunțe vizitele externe cu doar câteva ore înainte de plecare. Așa se întâmplă și acum: printr-un comunicat de presă publicat luni seara, se anunță o vizită a prim-ministrului Dăncilă la Bruxelles în perioada 9-10 iulie.
Alt tip Potop în Japonia: peste 100 de morţi, într-unul dintre cele mai mari dezastre meteorologice Aproape jumătate din Japonia este acoperită de ape. Cel puţin 114 oameni au murit, în inundaţiile catastrofale din arhipelagul nipon, iar alţi peste 60 sunt încă daţi dispăruţi. Echipele de salvare caută printre dărâmături, într-o cursă contra cronometru, pentru a găsi supravieţuitori.
Trump îşi menţine încrederea în Kim Jong-Un Preşedintele SUA, Donald Trump, a precizat că îşi menţine încrederea în Kim Jong-Un.
Erdogan a depus jurământul. Mandat de cinci ani, puteri sporite Preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan a depus luni jurământul, pentru un nou mandat de cinci ani cu puteri sporite la conducerea Turciei, în fruntea căreia se află din 2003.
Salvini, despre Putin: "De oameni ca el, ar fi nevoie cu zecile" Ministrul italian de interne Matteo Salvini a anunţat luni pe Twitter că va merge duminică la Moscova pentru finala Cupei Mondiale de Fotbal şi i-a adus un omagiu preşedintelui rus Vladimir Putin.
Au fost salvați alți trei copii din peștera scufundată din Thailanda Al şaselea, al şaptelea şi al optulea copil din echipa de fotbal blocată împreună cu antrenorul ei timp de peste două săptămâni într-o peşteră din nordul Thailandei au fost salvaţi, informează luni media locale, preluate de DPA.
Comisia UE, avertisment dur pentru România, după revocarea lui Kovesi Comisia Europeană lansează un avertisment dur la adresa României, după revocarea din funcție a șefei DNA Laura Codruța Kovesi.