Florin Cîțu, despre facturile umflate la energie: „Nu vreau ca ineficiența să fie transferată la client. România trebuie să devină independentă energetic” Premierul Cîțu spune că va aplica amenzi drastice acolo unde se va dovedi că facturile la energie au fost umflate artificial, ca să acopere ineficiența anumitor companii. De asemenea, premierul a declarat că este nevoie de programe de dezvoltare care să asigure independența energetică a României, care are resurse disponibile pentru așa ceva.
Hidroelectrica și Enel, cele mai problematice companii din domeniul energiei. Sunt cele mai reclamate și amendate, în ultimul an În ultimul an de zile, cele mai problematice două companii din piața de energie au fost Hidroelectrica (cea mai amendată) și Enel (cele mai multe reclamații).
Ioana Mihăilă NU exclude intrarea în baruri, mall-uri pe baza certificatului de vaccinare COVID-19 - CÂND va fi aplicată decizia Ministrul Sănătății, Ioana Mihăilă, a anunțat că se fac pregătiri pentru momentul în care rata infectării va creşte mult, așa cum se preconizează în acest val 4 Delta coronavirus, astfel că se discută inclusiv diferite scenarii pentru ca accesul în anumite locuri să se facă doar pe baza certificatului care atestă vaccinarea anti-COVID-19. Astfel de documente s-ar putea solicita în locuri închise aglomerate, cum sunt mall-urile, restaurantele sau barurile, a confirmat ministrul.
AUDIO - Cum sunt jecmăniți românii la factura de energie cu ajutorul ANRE, care ține cu FURNIZORUL VULNERABIL În timp ce Guvernul și Parlamentul își pasează sarcina de a-i proteja pe consumatorii vulnerabili, furnizorii de energie majorează tarifele peste noapte, invocând o reglementare ANRE care-i pune în postură de furnizori vulnerabili. Practic, singurii pe care statul îi protejează, în acest moment, în fața tăvălugului scumpirilor din piața energetică sunt producătorii și furnizorii, nu milioanele de beneficiari. Realitatea PLUS a difuzat, în emisiunea "Jocuri de Putere", dialogul halucinant dintre un abonat revoltat de majorarea neprevăzută a tarifului energiei și un operator de la call-centerul de reclamații al ANRE.
Ministerul Energiei pregătește o schemă de ajutor pentru milioane de români cu venituri medii. Anunțul lui Virgil Popescu Ministrul Energiei a anunțat că va prezenta premierului o propunere privind o schemă de ajutor pentru milioane de români care au un venit şi un consum mediu atât la gaze naturale, cât şi la energie electrică. Virgil Popescu a vorbit și despre ajutoarele alocate prin legea consumatorului vulnerabil.
Virgil Popescu anunță când va reveni în parametri normali prețul gazelor: ”Imediat după această iarnă” Prețul gazelor va reveni în parametri normali după ce conducta Nord Stream 2 va deveni funcţională, a anunțat, luni, ministrul Energiei. Virgil Popescu a precizat că acest lucru va fi posibil anul viitor.
Ludovic Orban: Legea consumatorului vulnerabil ar putea intra în vigoare în octombrie. Discuții ”decisive” luni Discuția ”decisivă” în coaliție privind legea consumatorului vulnerabil va avea loc luni. Anunțul a fost făcut de liderul PNL, Ludovic Orban, care a precizat că legea ar putea intra în vigoare la 1 octombrie.
Ludovic Orban, de acord cu UDMR: Pensiile speciale ale aleșilor locali nu ar trebui desființate Președintele PNL, Ludovic Orban, a declarat, luni, că pensiile speciale ale aleșilor locali nu ar trebui desființate. Acesta a fost unul dintre subiectele abordate de liderii coaliției în ședința de luni.
Kelemen Hunor: Discuția despre tăierea pensiilor speciale este o demagogie. Ce le cere liderul UDMR colegilor din coaliție Kelemen Hunor a anunțat, luni, că a propus în coaliție ca un grup de lucru să stabilească foarte clar ce categorii socio-profesionale ar trebui să primească pensii în plus față de contributivitate, ținând cont că sunt supuse unor restricții. Liderul UDMR a precizat că, ”în principiu, nu e vorba de a tăia pensiile cuiva”, ci de a se decide principii corecte.
Video Pensia anticipată NU se cumulează cu salariul, nici la stat, nici la privat - Explicațiile ministrului Dan Vîlceanu Decizie șoc la Guvern! Pensia anticipată nu va putea fi cumulată cu salariul, nici măcar cu unul din privat. Decizia a fost luată de Guvern, care a adoptat o ordonanță în acest sens în ședința de luni.
Florin Cîțu a descoperit că sunt nereguli pe piața energiei abia după ce tăvălugul scumpirilor i-a lovit în plin pe români Premierul Florin Cîţu a anunţat că marţi va avea o întâlnire cu reprezentanţii ANRE, ANPC şi ai Consiliului Concurenţei pe tema preţurilor la energie. Întrebat dacă el consideră că toate aceste instituții și-au făcut treaba pe perioada liberalizării pieței de energie, șeful guvernului a afirmat că semnalele venite din partea populației nu indică acest lucru.
Video Tichete de masă și premii în bani pentru românii care se vaccinează anti-Covid. Anunț despre certificatul digital Guvernul a adoptat în ședința de luni o ordonanță care prevede acordarea unor stimulente pentru persoanele care se vaccinează anti-Covid. Măsura vine în contextul în care țara noastră este pe ultimul loc în Europa la acest capitol, cu puțin peste cinci milioane de oameni imunizați. Guvernul a decis și că certificatele digitale COVID-19 vor putea fi utilizate și pe teritoriul României.
Ludovic Orban: Rezolvarea crizei materialelor de construcții, o prioritate pentru PNL Președintele PNL a anunțat, luni, că rezolvarea crizei preţurilor materialelor de construcţie este o prioritate pentru partidul său. Ludovic Orban a precizat că la nivelul coaliţiei de guvernare s-a decis modificarea legislaţiei pentru a permite actualizarea valorii contractelor în funcţie de variaţia preţurilor.
Viteza trenurilor de marfă din România este apropiată de cea a ...melcului: 16 km/h. Drum de aproape două săptămâni de la Constanța la Curtici Conform Consiliului Concurenței, viteza medie a trenurilor de marfă în România este de 16 km/h, iar tranzitul între Constanţa şi Curtici durează între 7 şi 12 zile, în funcţie de cantitatea transportată.
Euro a atins un nou maxim istoric în raport cu moneda națională Cu 4,9349 lei, euro atinge, luni, un nou maxim istoric în raport cu leul, precedenta valoare maximă fiind atinsă în 20 august, de 4,9338 lei. Euro a început anul la un curs de 4,8691 lei.
Scumpirile se țin lanț. După alimente și energie, acum crește și prețul gazelor Scumpirile se țin lanț. După alimente și energie, acum crește și prețul gazelor. Unul dintre cei mai mari distribuitori din piață a anunțat că de la 1 octombrie, consumatorii casnici vor plăti facturi duble.
Miron Mitrea: Alo, domnul Cîțu, ca să devină rentabilă energia verde devine scumpă energia din hidrocarburi! Scumpirile la energie electrică și gaze sunt politici de promovare pe piață ale surselor alternative de energie. În cadrul emisiunii Culisele Puterii, consultantul politic Miron Mitrea a explicat că problema energiei nu este doar în România și a făcut o paralelă cu creșterea prețului petrolului prin deciziile OPEC.
Avertisment FMI: Valul 4 poate ÎNGROPA economia! Pe ce trebuie să pună accentul guvernanții Valul patru al pandemiei lovește dur și economia. Specialiștii de la Fondul Monetar Internațional atrag atenția că un nou lockdown ar putea îngropa economia și că cea mai importantă politică este succesul campaniei de vaccinare. Asta, în condițiile în care guvernul și-a ratat toate țintele și a rămas cu zeci de milioane de doze de vaccin nefolosite, relatează Realitatea PLUS.
Florin Cîțu refuză categoric idea reducerii TVA la energie, de unde guvernul a încasat sume record Premierul Florin Cîțu a anunțat, sâmbătă, că nu poate fi de acord cu propunerea de reducere sau eliminare a TVA la energie, așa cum au propus asociațiile din domeniu. Șeful Guvernului a precizat că aceasta ar fi o soluție permanentă la o problemă temporară, care ar dezechilibra sistemul fiscal.
Exclusiv VIDEO Ministrul Energiei revine cu promisiuni pentru consumatorii vulnerabili și amenințări pentru furnizori Ministrul Energiei, Virgil Popescu, a anunțat că legea consumatorului vulnerabil ar putea intra în vigoare încă de la 1 octombire anul acesta. Legea urmează să îi ajute pe cei care au venituri mici și vine ca o compensare suplimentară. Într-un interviu pentru Realitatea Plus, Popescu a mai afirmat că să vor intensifica verificările privind tentativele marilor companii de a-i înșela pe clienți, încălcându-le drepturile, pentru a le impune tarife mai mari.
PSD, atac nimicitor asupra premierului: E rău și va fi și mai rău! Consiliul Fiscal confirmă derapajul grav al catastrofalului Guvern Cîțu! PSD cere premierului Florin Cîțu să dea explicații românilor despre rectificarea bugetară, mai ales în urma criticilor Consiliului Fiscal. Social-democrații îi transmit să fie atent la opinia experților despre efectele „nocive ale guvernării actuale”.
Furnizorii de gaze naturale și curent cer scutire de TVA și acciză, la pachet cu Legea consumatorului vulnerabil Furnizorii de energie și gaze cer autorităților să fie eliminate TVA și accizei la utilități. Ei spun că întreaga criză vizibilă în facturile românilor este creată și din cauză că nu s-a mai investit în infrastructură, iar România consumă mai mult decât produce. Mai mult, furnizorii susțin că nu ei sunt cauza majorării prețurilor și că, de fapt, ei ar fi cei mai expuși, fiind ultima verigă în fața consumatorului.
Consiliul Fiscal, critici față de rectificare lui Florin Cițu. DERAPAJ major pe partea de cheltuieli bugetară Consiliul Fiscal avertizează că în proiectul de rectificare bugetară se manifestă un derapaj major pe partea de cheltuieli, cauzate de incapacitatea de a le ţine sub control, dar și de creşterile de preţuri peste aşteptări la bunuri şi servicii achiziţionate de stat. Testul sever va fi anul 2022, când va fi nevoie de o corecție bugetară care să compenseze derapajul bugetar din acest an, este opinia Consiliului Fiscal.
Florin Cîțu: „Rectificarea bugetară este gata. Va trebui să meargă la aviz la CES şi apoi să fie aprobată” Premierul Florin Cîţu a afirmat că rectificarea bugetară este gata, mai are nevoie de avizul de la CES şi apoi va fi aprobată, menţionând că este una pozitivă, care reduce deficitul.
Deficitul bugetar, în scădere. Creșterea încasărilor, banii de la UE, dar și reducerea cheltuielilor, principalele cauze Execuţia bugetului general consolidat în primele şapte luni ale anului în curs s-a încheiat cu un deficit de 33,97 miliarde de lei (2,89% din PIB), în scădere faţă de deficitul de 49,68 miliarde de lei (4,71% din PIB) înregistrat în aceeaşi perioadă din 2020, a anunţat luni Ministerul Finanţelor.
Factura electronică, tot mai aproape de concretizare Premierul Florin Cîţu a anunţat, joi, că Guvernul va pregăti în perioada următoare aplicarea primei etape a proiectului e-Facturare - facturarea electronică în relaţia B2G (business to government).
Semnal de alarmă de la BNR: Prețurile energiei au luat-o razna și au dereglat inflația Banca Națională critică modul în care s-a făcut liberalizarea pieței energiei. Pe lângă faptul că s-a suprapus unui context internațional nefavorabil, procesul n-a fost suficient supervizat de instituțiile de profil, iar ca urmare prețurile au luat-o razna și au influențat în mod negativ inflația.
Autorizarea la ASF se va face exclusiv online, dispare dosarul cu șină Autoritatea de Supraveghere Financiară a lansat un instrument online, care facilitează procesul de autorizare pe piaţa financiară non-bancară. Acesta face parte din strategia ASF de digitalizare a activităţii.
Raluca Turcan, atac fără precedent la PSD și Ludovic Orban, pe proiectul pentru consumatorul vulnerabil: „Am mai avut puțin și primeam această lege în cap!” Raluca Turcan a răbufnit în plină conferință de presă! Ministrul Muncii atacă PSD pentru acuzațiile aduse în legătură cu legea consumatorului vulnerabil și nu uită nici războiul intern pentru șefia PNL. Raluca Turcan, care-l susține pe premierul Florin Cîțu în cursa internă pentru șefia PNL, nu a pierdut prilejul să-l acuze pe Ludovic Orban de tergiversarea proiectului de lege, ca președinte al Camerei Deputaților.
Cât a pierdut România până acum din vaccinuri, în guvernarea Cîțu - Calculele Realitatea PLUS România a pierdut mult în timpul campaniei de vaccinare. Cu prea putini oameni care să se vaccineze, statul e obligat să doneze doze de vaccin. Țara noastră a donat până acum doze în valoare de aproximativ 12 milioane de euro. În același timp, alte aproape 2 milioane de euro le-am pierdut din cauza unor greșeli, relatează Realitatea PLUS.