FOTO | Cum arată centrul în care vor fi depozitate vaccinurile anti-Covid-19 la minus 80 de grade Celsius

FOTO | Cum arată centrul în care vor fi depozitate vaccinurile anti-Covid-19 la minus 80 de grade Celsius
România va cumpăra vaccin anti-Cvoid-19 de la mai multe companii farmaceutice, iar acestea au nevoie de condiții speciale de păstrare. De exemplu, vaccinul dezvoltat de compania Pfizer trebuie păstrat la minus 80 de garde Celsius, altfel își pierde proprietățile.
Centrul național de stocare a vaccinului COVID-19 al Institutului Național de Cercetare-Dezvoltare Medico-Militară Cantacuzino a fost prezentat astăzi, în prezența președintelui Klaus Iohannis. Aici vor fi stocate, la temperaturi de minus 80 de grade, vaccinurile anti-COVID-19. capacitatea de stocare este de peste 1 milion de doze.










FOTO: Ministerul Apărării Naționale
Citește și:
- 23:37 - Eugen Tomac, despre Nicuşor Dan: ”Un preşedinte care va scrie istorie pentru ţară”
- 23:30 - Accident spectaculos în Suceava. Un șofer de 76 de ani a ajuns cu mașina suspendată peste un șanț și în gardul unei locuințe
- 22:58 - Scandal la o grădiniță din Pașcani. Un tată a înregistrat cu un microfon ascuns comportamentul educatoarei, după ce copilul său a început să manifeste semne de teamă: „Handicapt, turbat!”
- 22:44 - Ciprian Ciucu, atac dur la adresa lui Eugen Tomac: ”Lista miniştrilor pe care ni i-aţi prezentat astăzi este cusută cu aţă alb-fosforescentă”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News













