Cronologia procesului lui Florin Cîțu în Statele Unite - Inițial a pledat nevinovat și ulterior și-a recunoscut fapta

Florin Cîțu
Florin Cîțu a fost condamnat la 2 zile de închisoare și a avut de plătit o amendă de peste 1000 de dolari, în anul 2000, în Statele Unite.
Procesul din Statele Unite al lui Florin Cîțu a durat mai puțin de 4 luni. Premierul României a fost prins la volan pe 3 Decembrie 2000 și a primit sentința pe 26 Martie 2001.
Inițial, Florin Cîțu a informat instanța că pledează nevinovat, însă o lună mai târziu a revenit asupra decisiei și a pledat vinovat. Acest lucru, conform legislației din SUA, a declanșat o așa numită negociere cu procurorul, un acord de recunoaștere a vinovăției conform unei echivalări cu justiția din România.
Pe 3 decembrie 2000 Florin Cîțu a fost surprins la volan sub influența alcoolului. O zi mai târziu cazul său a fost analizat de un judecător, iar pe 8 ianuarie Florin Cîțu a decis să pledeze nevinovat și abia peste o lună s-a răzgândit.
Totul s-a sfârșit în luna martie când judecătorul a luat decizia că Florin Cîțu trebuie să stea 48 de ore la închisoare și trebuie să plătească 1000 de dolari amendă dar și cheltuieli de judecată de 335 de dolari.
Citește și:
- 23:52 - Paradisul turistic din apropierea României unde casele sunt mai ieftine ca în Cluj. Românii își reorientează investițiile imobiliare
- 23:39 - Israel, sub ploaie de rachete. Iranul este acuzat de atacuri directe - VIDEO
- 23:18 - UDMR joacă la așteptare în formarea Guvernului: „Trebuie să vedem programul de guvernare, intențiile domnului Tomac”
- 22:55 - Pericolul a trecut. Atacul cu dronă la un depozit de combustibil nuclear de la Cernobîl nu a cauzat contaminare radioactivă
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














