A început: furtuna magnetică lovește Pământul CHIAR ACUM

A început: furtuna magnetică lovește Pământul CHIAR ACUM
De vineri, Pământ este lovit de o furtună magnetică care va dura două zile, conform unui anunţ publicat pe site-ul centrului de meteorologie din SUA.
Potrivit avertismentului centrului de meteorologie, furtuna magnetică poate duce la probleme de funcționare a dispozitivelor electronice și a comunicațiilor, cum ar fi căderea rețelelor de telefonie mobilă și IT.
Din fericire, în țara noastră efectele vor fi inexistente sau insesizabile. ”O furtună geomagnetică nu are efect asupra României nici dacă ar fi de cea mai mare intensitate. Doar regiunile din preajma polilor magnetici pot fi afectate, dar în cazuri rare, când sunt de mare intensitate. Pe o scară de la 1 la 10, furtuna magnetică actuala este de 4,” a declarat coordonatorul Observatorului Astronomic București, Adrian Șonka, pentru Realitatea.net.
O furtună magnetică este o componentă majoră a vremii spațiale și este cauzată de unda de șoc a vântului solar care interacționează cu câmpul magnetic al Pământului.
Citește și:
- 20:29 - Un robot a leșinat pe scenă după ce a încercat să îl imite pe Michael Jackson - VIDEO
- 18:03 - Noi fișiere OZN desecretizate de administrația Trump. Ce i‑a speriat pe primii astronauți americani
- 17:14 - România este plină de gropi, în timp ce China are stâlpi inteligenți care se rotesc ca să îți arate drumul. Experiența unui român care l-a lăsat cu gura căscată - VIDEO
- 11:24 - Marea Piramidă din Giza, mai rezistentă decât se credea: cum ar fi fost concepută să facă față cutremurelor. Ce arată noile cercetări
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














