Politica· 1 min citire

MAE a emis o atenţionare de călătorie în Irak. Ce se întâmplă la frontiera terestră cu Turcia

MAE a emis o atenţionare de călătorie în Irak. Ce se întâmplă la frontiera terestră cu Turcia

MAE a emis o atenţionare de călătorie în Irak. Ce se întâmplă la frontiera terestră cu Turcia

Publicat28 nov. 2015, 13:11
Actualizat28 nov. 2015, 13:20

Ministerul Afacerilor Externe informează cetăţenii români care tranzitează sau doresc să se deplaseze în Regiunea Kurdistan, din Irak, că autorităţile turce au închis punctul de trecere a frontierei Ibrahim Khalil, terestru, singurul functional dintre Regiunea Kurdistan şi Turcia, informează un comunicat MAE, remis www. realitatea.net. 

Punctul de trecere a fost închis în repetate rânduri, în contextul operaţiunilor militare desfăşurate în partea turcă a vămii (localităţile Sirnak, Silopi, Cizre, Nusaybin). În consecinţă, MAE recomandă cetăţenilor români să evite deplasările în această zonă.

De asemenea, Ministerul Afacerilor Externe recomandă consultarea paginii de Internet www.mae.ro şi reaminteşte faptul că cetățenii români care călătoresc în străinătate au la dispoziţie aplicaţia „Călătoreşte în siguranţă” (disponibilă gratuit în „App Store” şi „Google Play”), care oferă informaţii, recomandări de călătorie şi posibilitatea de a fi alertați, în cazul în care apar situaţii speciale, precum şi serviciul de alertă prin SMS, aferent campaniei de informare „Un SMS îţi poate salva viaţa!”.

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Politica