M. Dezvoltării, despre proiectul prin care reabilitaţii pot fi miniştri: Iniţiat de Guvernul Cioloş

M. Dezvoltării, despre proiectul prin care reabilitaţii pot fi miniştri: Iniţiat de Guvernul Cioloş
Ministerul Dezvoltării condus de Sevil Sahhideh a revenit cu precizări, după ce a pus pe site în dezbatere publică proiectul de lege al Codului Administrativ care prevede, printre altele, că cei reabilitaţi după condamnarea penală pot face parte din Guvern. Astfel, într-un comunicat, MDRAP anunţă că proiectul Codului Administrativ a fost iniţiat de Guvernul Cioloş, şi "conținea în aceeași formă și articolul privind amendarea Legii 90/2001 privind organizarea și funcționarea Guvernului României și a ministerelor. Prin urmare, introducerea acestei prevederi nu reprezintă o inițiativă a actualei Coaliții de guvernare". Pe înţelesul tuturor: Guvernul actual pasează responsabilitatea către Guvernul Cioloş şi susţine că încă de atunci, proiectul avea deja prevederile care permite unui condamnat penal reabilitat să facă parte din Guvern.
Citește și
- 22:06 Nicușor Dan: ”România va rămâne de neclintit alături de Statele Unite în apărarea libertății și democrației”
- 20:37Toni Neacșu, la Realitatea Plus: „Guvernul monocolor PSD, condus de Sorin Grindeanu, este singura variantă matematică posibilă”
- 20:07 Fost ministru al Energiei: ”Victorie pentru România! Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri!”
- 19:36Ilie Bolojan, la recepția de Ziua SUA: „Militarii americani reprezintă coloana vertebrală a NATO în regiune”
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News


























