Guvernul Orban răsuflă uşurat. De ce nu a depus PSD moțiunea de cenzură

Friday, 27 December 2019, 11:06 Sursă: Realitatea.net

Guvernul Orban poate să răsufle uşurat. PSD nu a depus moţiune de cenzură, după ce Executivul şi-a angajat răspunderea pe legea bugetului. Termenul era de trei zile şi a expirat ieri.

Pretextul oficial este că nu au fost şi alte partide parlamentare care să îşi dorească dărâmarea Guvernului. Neoficial însă sunt şi alte motive. Unul dintre acesta este legat că congresul PSD din februarie: dacă moțiunea ar fi înregistrat un eșec, poziția lui Marcel Ciolacu s-ar fi clătinat, iar șansele de a câștiga alegerile interne din partid ar fi fost mai mici.

După ultima ședință a CEX-ului PSD, Marcel Ciolacu a anunţat că liderii social-democrați nu au luat o decizie cu privire la depunerea unei moţiuni de cenzură, dar acest lucru va fi stabilit în zilele viitoare

Călin Popescu Tăriceanu, liderul ALDE, a declarat zilele trecute că o nouă moțiune de cenzură ar declanșa o nouă criză politică după cea care a dus la înlăturarea PSD de la guvernare. ”România nu are nevoie de acest lucru”, spune Tăriceanu.

El a mai precizat că nu vede de ce ar forţa Ludovic Orban o moţiune de cenzură care să ducă la organizarea alegerilor anticipate. Tăriceanu şi-a exprimat speranţa că Executivul nu îşi va mai asuma răspunderea pe alte măsuri legislative.

Liderul social-democrat Marcel Ciolacu anunţase că, în cazul în care PSD va depune o moţiune de cenzură şi va constata că are majoritatea necesară pentru a da jos Executivul Orban, atunci va avea şi o propunere pentru un nou Guvern.


Citeste totul despre:


Alte articole din: POLITICĂ
Adaugă părerea ta
Comentarii Existente
2019-12-27 11:19:15
johnneil

Bolsevicii de pesedisti nu vor depune Motiune deoarece le este frica de Alegeri anticipate. Simplu!

2019-12-27 11:54:22
Treacă sia sta ,zice PSD ,mai stâm oleacă la putere..

Dl Johnneil,vreti iar alegeri ?Si cu ce ne alegem ?Poporul e imprevizibil ,dar si usor manipulabil ,el crede că 83% din bugetul țării nu se duce la mutinaționale, ci ii fura Dragnea.Cu un partid in degringoladă ,cum e PSD,format din ageamnii si trădători,cum sa explici poporului ca nu ducem la râpîă?

2019-12-27 13:18:23
Maria Ciobanu

Cum să depună ciumatii moțiune daca asta presupune alegeri parlamentare anticipate, și sunt conștienți că și vor pierde scaunele pe care au dormit atâția ani in parlament, și au papat salarii și beneficii grase pe spatele bieților romani amărâți și sărăciți de ei!

2019-12-27 15:45:06
Drumul l-a trasat Nastase,si ai lui,restul sunt bambilici

Dna Maria Ciobanu ,mergem la Revoluție sî împuscăm dujmani ,sau sa facem guvenul meu?Trece moțiunea,ce am câstigat ,se retrag multinaționalele sau nu mai cumpărăm avioane de luptă ?Daca am intrat in UE si NATO avem un singur drumul,capitalismul mulilateral dezvoltat!

2019-12-27 16:59:56
Paine si circ in Romanica

Pulitica romaneasca este o curva proasta de pe centura plina de boli lumesti. Doua variante de lucru exista pentru daramarea unui guvern: 1. Santajul 2. Cumpararea directa de voturi. Ambele sunt posibile datorita calitatii slabe a multimii parlamentarilor. Toti au cedat sau vor ceda la momentul potrivit care se pare ca nu va exista pana la alegerile viitoare. Asa ca liberalii pot dansa in voie alaturi de Santa Klaus, sa speram ca si populatia va simti la buzunar ceva mai mult, nu doar ei si angajatorii lor...

2019-12-27 18:37:02
Legal advice

Nu sunt sigur ca a expirat ieri termenul! Nici macar azi. Cred ca expira doar luni. In drept orice termen se împlinește intr o zi nelucratoare se considera împlinit la sfârșitul primei zile lucratoare care urmează. Deci, luni, avand in vedere ca si ieri si azi sunt zile libere declarate legal... parerea mea...

2019-12-27 18:37:02
Legal advice

Nu sunt sigur ca a expirat ieri termenul! Nici macar azi. Cred ca expira doar luni. In drept orice termen se împlinește intr o zi nelucratoare se considera împlinit la sfârșitul primei zile lucratoare care urmează. Deci, luni, avand in vedere ca si ieri si azi sunt zile libere declarate legal... parerea mea...

2019-12-27 18:37:03
Legal advice

Nu sunt sigur ca a expirat ieri termenul! Nici macar azi. Cred ca expira doar luni. In drept orice termen se împlinește intr o zi nelucratoare se considera împlinit la sfârșitul primei zile lucratoare care urmează. Deci, luni, avand in vedere ca si ieri si azi sunt zile libere declarate legal... parerea mea...

2019-12-27 19:12:15
vasiled

Sunt masuri dictatoriale! Asta este si conceptia lui iohanis! E inceputul dictaturii lui iohanis in Romania! Asa a inceput si Hitler! A fost in razboi cu partidele, le a desfiintat si apoi a condus...cum a vrut el!!! Asta ai vrut, her iohanis? E grea democratia! Fara dezbatere e dictatura!! Sa ti fie rusine!

2019-12-30 10:21:57
Voi alegeri vă iubim că ,ca voi nu mai găsim

Si mai e o chestiune dle Johnneil,faci alegeri antipate ,asta nu costa ,ca sa se distreze mitocanii ?Trei alegeri intr-un an ,câte miliarde costă ,bre ?Pe distracții ,ca ce mi-e Rada Baba ce mi-e Baba Rada?Si-apoi nu vedeti ce fac PNL-istii?O idee de construire,totul sa demoleze .Dar cu SIIM ce-o fi având maică ,sa lăsăm magistratii sa ajungă la omor formal,ca de condamnat pe Dragnea tot il condamnă ,pe Ludovic Orban il țin in sah iar pe nefericitul Ponta il tot amână ?

Alte articole din: POLITICĂ