Directori de la Operă, condamnați pentru corupție! Prejudiciul este de aproape 3,5 milioane de lei

Directori de la Operă, condamnați pentru corupție! Prejudiciul este de aproape 3,5 milioane de lei
Trei foști directori ai Operei Naționale București au fost condamnați pentru corupție. Pedepsele le-au fost, însă, suspendate de către magistrații de la Curtea de Apel. Prejudiciul este de aproape 3,5 milioane de lei.
În primă instanță, Cătălin Alexandru Ionescu - fostul director general a primit 4 ani și 4 luni de închisoare cu executare, Iustina Cornel, fosta șefa de la departamentului Economic, 5 ani și 4 luni, iar fostul director tehnic, Teodor Visalom, 4 ani.
Ei au fost acuzați de abuz în serviciu după ce, în 2006, au încheiat mai multe contracte pentru renovarea instituției, la prețuri supraevaluate, fără ca achizițiile să fie aprobate de Consiliul de Administrație. Mai mult, Iustina Cornel ar fi cerut și primit șpăgi în valoare de aproape 300.000 de lei.
Citește și:
- 17:51 - Activist din Suceava, reținut după percheziții: dosar de șantaj sub acoperirea activismului de mediu
- 10:13 - Vlad Pascu, autorul unui accident soldat cu doi morți, trimis în judecată în alt dosar, alături de mama sa
- 09:18 - Călin Georgescu, mesaj tranșant: "România nu are un guvern pe măsură". Instanța amână verdictul în dosarul președintelui interzis - LIVE TEXT
- 08:51 - Descinderi în forță, cu sute de mascați, în județele Dâmbovița și Ilfov - VIDEO
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News













