Decizia în mega-procesul lui Bogdan Olteanu, amânată - Fostul viceguvernator, acuzat că a primit 1 milion de eur

Bogdan Olteanu
Decizia în cazul fostului viceguvernator Bogdan Olteanu a fost astăzi amânată. Înalta Curte de Casație și Justiție va rejudeca decizia CCR abia pe data de 25 octombrie. Miza procesului este constatarea prescripției faptelor din dosarul în care a fost condamnat la 5 ani de închisoare. El este acuzat că a primit 1 milion de euro de la Sorin Ovidiu Vîntu în schimbul numirii lui Liviu Mihaiu în funcția de guvernator al Deltei Dunării.
Fostul lider liberal Bogdan Olteanu, fost preşedinte al Camerei Deputaţilor şi fost viceguvernator al BNR, condamnat definitiv la cinci ani de închisoare în dosarul numirii lui Liviu Mihaiu guvernator al Administraţiei Deltei Dunării, a fost eliberat din penitenciar în luna august, după o decizie definitivă a Curţii de Apel Bucureşti.
Olteanu a fost condamnat definitiv la cinci ani de închisoare, în octombrie 2020.
Bogdan Olteanu a fost trimis în judecată de DNA în octombrie 2016, fiind acuzat că, în perioada iulie – noiembrie 2008, pe când era preşedinte al Camerei Deputaţilor, a solicitat şi primit de la omul de afaceri Sorin Ovidiu Vîntu un milion de euro şi sprijin electoral în schimbul numirii lui Liviu Mihaiu în funcţia de guvernator al Deltei Dunării.
Potrivit acestora, suma de un milion de euro a fost transferată dintr-un cont din Cipru în contul din Bulgaria al unei societăţi înregistrate în SUA şi apoi retrasă în numerar în trei zile consecutive. Ulterior, la solicitarea lui Vîntu, banii i-au fost remişi lui Olteanu la biroul unde acesta îşi desfăşura activitatea în sediul PNL.
Citește și:
- 14:36 - Anchetă uriașă la vârful AJVPS Arad. Carne de mistreț, descoperită în mașina cu care se deplasa, oprită de polițiști
- 14:26 - Primar din Cluj, trimis în judecată pentru abuz în serviciu. Prejudiciu de aproape 110.000 de lei, după menținerea în funcție a unei angajate cercetate penal
- 13:34 - Tânăr de 27 de ani din Constanța, reținut pentru viol și amenințare. Victima este o adolescentă de 14 ani
- 13:02 - SURSE: Vicepremierul Oana Gheorghiu și alți miniștri vor fi audiați la DNA
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














