Sute de migranți s-au înecat în Marea Mediterană în ultimele 24 de ore

Sute de migranți s-au înecat în Marea Mediterană în ultimele 24 de ore
Cel puțin 110 oameni sunt dați dispăruți în naufragiul de miercuri al unei ambarcațiuni în care se aflau 140 de migranți și refugiați în largul Libiei, a anunțat joi Carlotta Sami, purtătoarea de cuvânt al Înaltului Comisariat pentru refugiați de la Roma, citată de AFP, notează Agerpres.
Doar 29 de persoane au fost salvate miercuri noaptea de paza de coastă italiană și doar 12 trupuri au fost recuperate, a mai afirmat oficialul UNHCR.
Sami a mai spus că miercuri au avut loc două naufragii în largul Libiei, în care ar fi murit, în total, 239 de oameni, informează BBC și The Guardian. Informațiile provin de la doi supraviețuitori care au fost aduși la mal de către paza de coastă italiană, pe insula Lampedusa.
Peste 4.200 de oameni care încercau să ajungă în Europa și-au pierdut viața în Marea Mediterană în 2016, un număr record în ultimii ani, a anunțat purtătorul de cuvânt al Organizației Internaționale pentru Migrație, Leonard Doyle.
Agențiile ONU care gestionează criza migrației și alte organizații umanitare au avertizat că traversarea Mediteranei din Libia către Italia, deja mult mai periculoasă decât călătoria din Turcia către Grecia, a devenit și mai problematică pentru că traficanții folosesc ambarcațiuni din ce în ce mai nesigure care sunt, de cele mai multe ori, supra-aglomerate.
Citește și:
- 07:50 - Război în Orient: Emisarii lui Trump ajung sâmbătă la Islamabad; Iranul nu își confirmă participarea
- 23:51 - Netanyahu afirmă, după o discuție cu Trump, că are „libertate de acțiune” în Liban
- 23:47 - Kremlinul tună și fulgeră, după noul pachet de sancțiuni al UE împotriva Rusiei. „Vom lua măsuri de represalii. Acestea vor fi dure”
- 23:20 - Fost agent CIA, dezvăluiri explozive despre România: Cum s-ar fi implicat în cumpărarea unei mine de argint
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














