UPDATE 23:00 Un oficial al lui Putin recunoaște public ferocitatea cu care au acționat rușii la Mariupol
Alexander Bastrîkin, președintele Comitetului de Investigații al Federației Ruse, a stârnit un val de reacții în spațiul public internațional printr-o declarație ce pare o recunoaștere involuntară a unuia dintre cele mai grave crime de război ale Rusiei moderne. Bastrîkin a sugerat că Mariupol a fost distrus de trupele rusești cam la fel cum armata lui Hitler a distrus Leningradul asediat.
„Mariupol m-a șocat. Orașul a fost practic șters de pe fața pământului. Nu erau obiective militare acolo. Aș compara Mariupolul cu Leningradul asediat: germanii bombardau Leningradul după program. Dar distrugerile din Mariupol sunt uluitoare”, a povestit Bastrîkin.
UPDATE 19:10 Vladimir Putin face glume pe tema ocupării unei noi regiuni din Ucraina: „Și el vrea, mai mult din toate”
Președintele rus Vladimir Putin a părut, în timpul unei vizite în regiunea Kursk din sud-vestul Rusiei, să se amuze pe tema ocupării militare a regiunii Sumî din Ucraina, chiar dacă Kremlinul susține că urmărește încheierea negocierilor pentru încetarea războiului, scrie miercuri publicația independent The Moscow Times.
Momentul a fost surprins într-o înregistrare publicată de agenția de știri de stat TASS, în care un oficial local din districtul Glushkovsky, situat lângă granița cu Ucraina, i-a spus lui Putin: „Sumî ar trebui să fie a noastră”
UPDATE 16:15 - Aproximativ 49.000 de recruți au fost împiedicați de grănicerii ucraineni să fugă din țară de la începutul invaziei Rusiei în Ucraina și până în prezent, a declarat miercuri agenția pentru poliția de frontieră, relatează dpa.
Purtătorul de cuvânt al agenției, Andrii Demcenko, a afirmat într-o transmisiune online că circa 45.000 dintre aceștia au fost reținuți fie direct la așa-numita ”frontieră verde” sau la un punct de trecere neoficial, fie în timpul controalelor în zonele de frontieră.Celelalte persoane au fost oprite la punctele de trecere a frontierei.
În total, au fost descoperite aproape 900 de grupuri organizate de contrabandiști care facilitau plecarea recruților. Potrivit lui Demcenko, cei care încearcă să fugă plătesc echivalentul a 4.500-11.000 de euro pentru ajutorul primit pentru a părăsi țara.
UPDATE 14:30 - Rusia a respins miercuri acuzațiile ucrainene și europene că încearcă să tergiverseze procesul de pace din Ucraina, dar a afirmat că încă nu a fost luată nicio decizie cu privire la locul unde s-ar desfășura negocierile, întrebată dacă acestea ar putea fi găzduite de Vatican, transmite Reuters.
UPDATE 13:10 - Kremlinul a transmis că tentativa eșuată a Estoniei de a captura recent un tanc petrolier a demonstrat că Moscova poate răspunde dur, dacă este necesar, potrivit Reuters.
Estonia a afirmat joia trecută că Moscova a trimis pentru scurt timp un avion de vânătoare în spațiul aerian al NATO deasupra Mării Baltice, în timpul unei încercări estoniene de a opri un tanc petrolier cu destinația Rusia, despre care afirmă că face parte dintr-o „flotă fantomă” ce sfidează sancțiunile occidentale impuse Moscovei.
Rusia, al doilea cel mai mare exportator de petrol din lume după Arabia Saudită, a reținut duminică un tanc petrolier deținut de Grecia în apele sale teritoriale, după ce acesta plecase dintr-un port estonian, a anunțat marți postul public estonian ERR.
UPDATE 11:00 - Ucraina va solicita UE săptămâna viitoare să ia în considerare noi măsuri importante de izolare a Moscovei, inclusiv sechestrarea activelor rusești și introducerea de sancțiuni pentru unii cumpărători de petrol rusesc, în condițiile în care președintele american Donald Trump a renunțat la înăsprirea sancțiunilor.
O carte albă care urmează să fie prezentată UE de către Ucraina solicită Uniunii să adopte o poziție mai agresivă și mai independentă în ceea ce privește sancțiunile, în condițiile în care incertitudinea planează asupra viitorului rol al Washingtonului.
Printre cele 40 de pagini de recomandări se numără apeluri la adoptarea unei legislații care să accelereze confiscarea de către UE a activelor persoanelor sancționate și trimiterea averii acestora în Ucraina. Persoanele sancționate ar putea apoi solicita despăgubiri din partea Rusiei.
UPDATE 9:15 - Preşedintele american Donald Trump şi-a evaluat greşit influenţa asupra preşedintelui rus Vladimir Putin, a declarat miercuri ministrul german al apărării, după ce o convorbire telefonică între cei doi lideri nu a produs niciun progres în negocierile de pace din Ucraina, determinând Europa să anunţe noi sancţiuni împotriva Rusiei, relatează Reuters.
UPDATE 8:00 - Garda Națională a Ucrainei a anunțat miercuri într-un comunicat că un atac rusesc cu rachete a ucis șase militari și a rănit cel puțin alți 10 în timpul unui antrenament de marți.
Garda națională a precizat că a fost demarată o anchetă internă, iar comandantul unității militare a fost suspendat din funcție.
Reacția vine după ce ministerul rus de externe a spus marți că a ucis până la 70 de soldați ucraineni cu o lovitură cu o rachetă Iskander asupra unui centru de antrenament pentru forțele speciale ucrainene de lângă orașul Șostka din regiunea Sumî.
UPDATE 7:20 - Kremlinul a declarat că în timpul vizitei, care a avut loc marţi, Putin s-a întâlnit cu organizaţiile de voluntari din regiune şi a vizitat centrala nucleară Kursk-II.
Televiziunea de stat l-a arătat pe Putin întâlnindu-se cu voluntari şi oficiali locali din regiune, inclusiv cu guvernatorul interimar Aleksander Hinştein. Putin a fost însoţit de Serghei Kirienko, prim-adjunct al şefului de cabinet de la Kremlin.