Investigația care dezvăluie minciuna cancelarului Austriei - Migrația, în creștere pe ruta Serbia-Ungaria O investigație din presa germană scoate la iveală că o analiză din 8 noiembrie a Ministerului de Interne din Austria nu conține nicio mențiune despre vreo mișcare semnificativă de migrație prin România. În plus, migrația ar fi crescut vertiginos pe ruta Serbia – Ungaria, relatează Realitatea PLUS.
NATO avertizează că Vladimir Putin se pregătește de „un război lung în Ucraina” - Anunțul lui Jens Stoltenberg Rusia se pregătește de un război ung în Ucraina, a avertizat secretarul general NATO - Jens Stoltenberg.
Strategia-surpriză pregătită de SUA în războiul din Ucraina - Cum va fi respinsă ofensiva plănuită de PUTIN în 2023 Planurile SUA pentru a respinge ofensiva Rusiei în războiul din Ucraina sunt deja stabilite, a anunțat Pentagonul. Un stat din Uniunea Europeană va juca un rol crucial.
Croaţia respinge participarea la misiunea UE de sprijin militar pentru Ucraina Parlamentarii croaţi au respins vineri la limită propunerea ca ţara lor să se alăture misiunii de sprijin a UE pentru armata ucraineană.
FURIA Rusiei, din ce în ce mai mare: Țările NATO care susțin militar războiul din Ucraina sunt „ținte legitime” - Cine lansează amenințarea Un nou avertisment de la Kremlin vine din cauza sprijinului arătat și acordat Kievului în războiul din Ucraina.
Rusia a lansat 76 de rachete în atacul de vineri! Regiunea Kiev a fost ţinta principală: Instalaţii energetice afectate Rusia a lansat vineri dimineaţă 76 de rachete asupra Ucrainei, dintre care 60 au fost doborâte de apărarea antiaeriană, iar pentru prima dată acestea au fost lansate şi de bombardiere strategice.
Român împușcat în cap de un conațional, după o ceartă, în Italia Scene șocante în Italia! Un român de 34 de ani a fost împușcat, joi, în cap de un vecin de-al său, tot român și el. Totul a pornit, se pare, dintr-o ceartă, care a degenerat. Atât agresorul, cât și victima erau în stare de ebrietate.
Fumul exploziilor din Ucraina se vede din Republica Moldova - VIDEO Atacurile aeriene asupra teritoriului ucrainean sunt atât de intense, încât coloane uriașe de fum se observă din spațiul aerian al țării vecine, Republica Moldova.
Ministrul de Externe, Bogdan Aurescu, avertizează Austria: „Toate interesele Austriei la nivel internațional sunt în atenția noastră” Boicotul firmelor austriece este răspunsul românilor la votul negativ dat de Austria pe 8 decembrie aderării României la spațiul de liberă circulație. Ministrul de Externe, Bogdan Aurescu, explică într-un interviu pentru Digi24 pașii făcuți la nivel diplomatic după votul din Consiliul JAI.
Stocul global de vaccinuri împotriva holerei, ''epuizat sau extrem de redus''! OMS trage un semnal de alarmă Un oficial din cadrul Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS) a anunţat, vineri, că stocul global de vaccinuri împotriva holerei, la administrarea căruia contribuie şi agenţia sanitară, este ''la această oră epuizat sau extrem de redus'' în contexul reapariţiei acestei boli la nivel global.
Ciolacu îl cheamă în țara noastră pe cancelarul Austriei pentru a cunoaște cu adevărat România - Scrisoarea președintelui PSD Presa austriacă a publicat o scrisoare a președintelui PSD, Marcel Ciolacu, către cancelarul Austriei, Karl Nehammer. Președintele PSD îi transmite cancelarului că decizia de a vota împotriva României afectează 19 milioane de români.
Opt persoane la spital, dintre care 4 în stare gravă, după o busculadă la intrarea într-o sală de concerte din Londra - VIDEO Opt persoane au ajuns la spital, patru dintre ele fiind în stare critică, în urma unei busculade produse joi seara, la intrarea unei săli de concerte din Londra.
Antony Blinken, scrisoare către Bogdan Aurescu - Șeful diplomației americane vrea cooperare pentru a răspunde amenințărilor Rusiei Ministrul afacerilor externe Bogdan Aurescu a primit, din partea secretarului de stat al Statelor Unite ale Americii, Antony Blinken, o scrisoare transmisă omologului român ca urmare a organizării cu succes şi găzduirii în perioada 29-30 noiembrie 2022, la Bucureşti, de către şeful diplomaţiei române, a Reuniunii miniştrilor de externe din statele membre NATO, respectiv în urma consultărilor politice bilaterale avute cu prilejul vizitei înaltului oficial american, la 29 noiembrie.
Cel puţin 10 persoane aflate într-un camping au murit în urma unei alunecări de teren, în Malaezia Cel puţin 10 persoane au murit după ce o alunecare de teren s-a produs, vineri, într-o zonă de camping din Malaezia. Potrivit autorităților malaeziene cu atribuții în domeniniu, alte șapte persoane au fost rănite, în vreme ce 60 de persoane au fost salvate de la locul dezastrului.
Partenerul Evei Kaili și-a recunoscut implicarea în scandalul Qatargate! Cine este CREIERUL operațiunii Se adâncește ancheta celui mai mare scandal de corupție din Parlamentul European! Partenerul Evei Kaili și-a recunoscut implicarea în scandalul mitei și chiar le-a denunțat pe cel care a fost "creierul operațiunii".
Serbia cere NATO permisiunea să trimită trupe în Kosovo. Situație tensionată în fosta provincie Guvernul sârb va cere comandantului forţelor NATO de menţinere a păcii să permită Belgradului să trimită până la 1.000 de poliţişti şi personal militar în Kosovo, a anunţat joi seară preşedintele Aleksandar Vucic. Este prima dată când Belgradul face o astfel de solicitare după războiului din Kosovo, din 1998-1999.
Alertă aeriană în toată Ucraina, Rusia a declanșat un atac de amploare Alertă aeriană în toată Ucraina, vineri dimineață, după mai multe atacuri cu rachete și obuze ale rușilor. Explozii matinale au fost auzite în mai multe regiuni, iar conform primelor informații, rușii atacă puternic în zona Kiev și în Harkov.
Români, duși să lucreze în condiții de sclavagism la o fermă din Spania - Escrocii le promiteau locuri de muncă bine plătite În timp ce austriecii se plâng că granițele Uniunii Europene nu sunt protejate cum trebuie și din acest motiv nu ne vor în Schengen, se întâmplă lucruri revoltătoare chiar în interiorul statelor membre Schengen. Mai mulți români au fost duși să lucreze în condiții de sclavagism la o fermă din Spania.
10 persoane, între care 5 copii, au murit într-un incendiu izbucnit într-un bloc din Franța Zece persoane, dintre care cinci copii, au murit în urma unui incendiu care a izbucnit, vineri dimineață, într-o clădire rezidențială din apropiere de orașul francez Lyon.
Acționarii MAIB au delapidat bugetul țării de 64 de milioane de euro Deși au cumpărat aproape jumătate dintre acțiunile Agroindbank la un preț de 3 ori mai mic, Invalda, Horizon Capital și BERD câștigă, doar din dividende, milioane de lei, anual.
Afacerist român, umilit de partenerii de afaceri austrieci: "La intrarea în birou, ne-a cerut să ne descălțăm!" Românii au fost întotdeauna umiliți de austrieci. Dovada este întâmplarea unui afacerist român care a fost batjocorit de partenerii de afaceri din Austria. E vorba de firma care se ocupă cu salubrizarea orașului Timișoara.
Liderii UE vor avea un Consiliu European extraordinar la începutul lui 2023 - Ce șanse are România pentru aderarea la Schengen Liderii Uniunii Europene vor avea un Consiliu European extraordinar în perioada 9-10 februarie, acolo unde vor discuta despre situația prețurilor ridicate la energie, dar și despre subiectul migrației. Mai multe țări din Uniunea Europeană fac presiuni de luni de zile pentru a include migrația pe agenda discuțiilor din UE.
Război în Ucraina, Ziua 296: Atac masiv cu rachete HIMARS al armatei ucrainene în regiunea ocupată Luhansk. Alertă aeriană în Ucraina - LIVE TEXT Ucraina se află în a zece lună de conflict, astăzi intrând în ziua cu numărul 296. Forțele rusești continuă atacul asupra orașelor strategice ucrainene. De partea cealaltă, armata lui Volodimir Zelenski și-a concentrat zilele acestea ofensiva asupra Donbasului, respectiv asupra regiunilor ocupate Donețk și Luhansk. Din informațiile existente până în prezent, Vladimir Putin nu are de gând să accepte un armistițiu în perioada Sărbătorilor de iarnă. În schimb, se pare că Moscova se pregătește pentru un război de lungă durată.
Volodimir Zelenski: „Pregătim evenimente internaţionale importante pentru săptămâna viitoare” Ucraina pregăteşte evenimente internaţionale importante pentru săptămâna viitoare, care i-ar putea oferi mai mult sprijin pentru apărare în această iarnă şi mai multe capacităţi militare, a anunţat preşedintele Volodimir Zelenski în mesajul video transmis la sfârşitul zilei de joi.
Directorul general al OMS - Tedros Adhanom Ghebreyesus a anunţat că unchiul său a fost ASASINAT Directorul general al OMS Tedros Adhanom Ghebreyesus a anunţat că unchiul său a fost ”asasinat” de către militari eritreeni, în regiunea etiopiană Tigray, în care s-a semnat un acord care să pună capăt unui război sângeros, relatează AFP.
Uniunea Europeană se extinde. Încă un stat vrea în UE și a fost trecut pe lista de așteptare Şefii de stat şi de guvern din UE, reuniţi joi în cadrul unui summit la Bruxelles, au aprobat oficial acordarea statutului de ţară candidată Bosniei-Herţegovinei, a declarat un responsabil european citat de AFP. Această decizie, care sprijină un acord la care au ajuns marţi miniştrii afacerilor europene, marchează debutul lungului proces de aderare pentru această ţară balcanică de 3,5 milioane de locuitori.
Klaus Iohannis: „Nu va exista o criză diplomatică între România și Austria” - Oficialii de la Viena nu și-au schimbat poziția Președintele Klaus Iohannis a declarat, joi, la Bruxelles, după Consiliul European, că nu va exista o criză diplomatică între România și Austria după respingerea României de a adera la Schengen.
QATARGATE - scandalul care a zguduit Parlamentul European: 60 de europarlamentari implicați Parlamentul European este zguduit zilele acestea de un puternic scandal de corupție, după ce s-a descoperit că mai mulți europarlamentari socialiști au fost mituiți de Qatar pentru a influența deciziile politice. Peste 60 de europarlamentari sunt vizați în ancheta "Qatargate". Până acum, au fost arestați fostul vicepreşedinte Eva Kaili şi fostul europarlamentar Antonio Panzeri.
Un cadou mai „special”. A fost primit în Ucraina, a explodat acasă Un comandat al poliției poloneze a primit un cadou de la ucraineni, atunci când a fost în vizită la Kiev. Ajuns la birou, în Varșovia, cadoul a explodat, rănind-ul pe comandat și un aghiotant al acestuia. Oficialii polonezi nu au explicat în ce a constat pachetul cadou.
Nicolae Ciucă, la OCDE: „Guvernul s-a angajat într-un proces de reformă la nivelul întregii societăţi” Premierul Nicolae Ciucă a declarat joi, în carul declaraţiilor de presă comune cu secretarul-General al Organizaţiei pentru Cooperare şi Dezvoltare Economică (OCDE) Mathias Cormann, că începând din acest moment, urmează partea prin care vor confirma tehnic şi vor răspunde la toate aspectele care vor fi prezentate comitetelor de specialitate ale OCDE, pentru clarificări şi pentru a prezenta progresul pe care România l-a făcut pentru atingerea standardelor OCDE.