Extern· 1 min citire

Obama: Toate ţările NATO vor oferi sprijin de securitate pentru Ucraina

Obama: Toate ţările NATO vor oferi sprijin de securitate pentru Ucraina

Obama: Toate ţările NATO vor oferi sprijin de securitate pentru Ucraina

Realitatea.NET
Scris de Realitatea.NET Publicat: 5 sept. 2014, 19:15

Preşedintele Statelor Unite ale Americii, Barack Obama, a declarat, astăzi, la finalul summitului din Ţara Galilor, că, în contextul deciziei adoptate de garantare a sprijinului de securitate NATO pentru Ucraina, a fost trimis "un mesaj către Rusia: faptul că acţiunile sale au consecinţe."

"Alianţa noastră este unită în sprijinul pentru integritatea teritorială, suveranitatea Ucrainei şi dreptul ei de a se apăra. Toate ţările NATO vor oferi sprijin de securitate pentru Ucraina, vom oferi sprijin medical, logistic, de comandă şi de control pentru Ucraina. Am trimis un mesaj către Rusia: faptul că acţiunile sale au consecinţe (...). Acum finalizăm măsuri pentru noi sancţiuni (...). Armistiţiul de astăzi poate ajunge la acest scop, dar doar dacă efectele sale se vor simţi la sol", a precizat Barack Obama.

Totodată, Barack Obama a subliniat că orice stat se poate alătura NATO, atâta timp cât poate să răspundă cerinţelor şi standardelor alianţei.

"Uşa către NATO rămâne deschisă către ţările care pot să îndeplinească standardele noastre", a mai spus Barack Obama.

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Extern