Fost premier din Australia, amendat pentru că nu purta mască

Sursa foto: Twitter
Fostul prim-ministru australian Tony Abbott a fost amendat cu 500 de dolari, pentru că nu a purtat mască de protecţie, încălcând restricţiile impuse în ţară în contextul sanitar.
Tony Abbott, fost premier al Australiei, a fost fotografiat săptămâna aceasta în Manly, Sydney, fără mască de protecţie.
Acesta susține că era în limitele legii, totuși nu are de gând să conteste amenda. El a mai adăugat că Australia ar trebui să renunțe cât mai repede la astfel de restricții.
Australia a înregistrat, de la începutul pandemiei, aproximativ 72.000 de cazuri de infectare cu SARS-CoV-2 şi mai puţin de 1.100 de decese asociate COVID-19. Cifrele mici sunt, în mare parte, rezultatul numeroaselor restricţii impuse de autorităţi.
Citește și:
- 16:44 - Trump confirmă cearta cu Netanyahu, dar susține că relația lor este excelentă: „Am fost puțin deranjat”
- 16:29 - Ce scrie presa din Germania despre afacerea de 5,7 miliarde de euro cu România. Rheinmetall o numește un succes uriaș
- 16:14 - Clint Eastwood se retrage oficial din cinematografie după 70 de ani de carieră. Legenda Hollywood-ului a împlinit 96 de ani
- 15:54 - Ce se ascunde în corpul lui Ötzi: Descoperirea șocantă a cercetătorilor despre bacteriile care au supraviețuit în „Omul Ghețurilor” peste 5.000 de ani
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














