Decizie de ultimă oră a procurorilor în cazul lui Michael Platini

Decizie de ultimă oră a procurorilor în cazul lui Michael Platini
Michel Platini, fostul președinte al UEFA, a fost eliberat din arest în noaptea de marţi spre miercuri. După mai multe ore de audieri în cadrul anchetei ce vizează acordarea Cupei Mondiale din 2022 Qatarului, procurorii au decis să-l elibereze pe fostul amre fotbalist. La ieșirea din Oficiul anticoruptie al poliţiei judiciare, Platini a declarat că nu are ce să-și reproșeze.
Platini a fost reţinut marţi de către procurorii anticorupţie în Nanterres, o suburbie a Parisului. Oameniii legii l-au acuzat că a aranjat alegerea Qatarului ca țară gazdă a Campionatului Mondial din 2022.
Platini ar fi primit 1,5 milioane de euro pentru a sprijini candidatura Qatarului și nu pe cea a Statelor Unite.
Elvețianul Sepp Blatter, fostul șef al FIFA ar fi orchestrat totul, iar în tranzacție a fost inclus și clubul PSG, cumpărat ulterior de prințul moștenitor al Qatarului.
Dintre cei 24 de membri ai Comitetului Executiv FIFA care au decis semnarea Qatarului ca gazdă a CM 2022, 16 au fost suspendați sau sunt anchetați.
Platini, arestat. Reacţia surprinzătoare a lui Mircea Sandu, prietenul lui Michel Platini
Citește și:
- 16:20 - Realitatea PLUS, prezentă la unul dintre cele mai importante summituri economice din Washington D.C.
- 15:17 - A câștigat 5,6 milioane la loto și a ajuns în datorii: cum și-a pierdut averea în mai puțin de doi ani un bărbat din Franța
- 13:30 - Lovitură pentru Rusia: două nave din „flota din umbră”, atacate de Ucraina în Marea Neagră. Zelenski: „Nu vor mai transporta petrol” - VIDEO
- 13:01 - Donald Trump, despre planul în 14 puncte al Iranului: „Nu-mi pot imagina că ar fi acceptabil”
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














