Casa Albă condamnă vehement atacul comis la redacţia Charlie Hebdo

Casa Albă condamnă vehement atacul comis la redacţia Charlie Hebdo
Preşedinţia Statelor Unite a condamnat în termeni duri atacul care a vizat revista satirică franceză Charlie Hebdo, soldat cu 12 morţi.
"Casa Albă este solidară cu familiile celor omorâţi sau răniţi în acest atac", a reacţionat Josh Earnest, purtătorul de cuvânt al preşedintelui Barack Obama.
"Înalţii oficiali de la Casa Albă sunt în strâns contact cu omologii lor francezi. (...). Statele Unite sunt pregătite să colaboreze cu Franţa pentru efectuarea investigaţiei în acest caz", adaugă Earnest, potrivit mediafax.ro.
Cel puţin 12 persoane, inclusiv doi poliţişti, au murit miercuri într-un atac comis de indivizi înarmaţi cu arme automate şi lansatoare de rachete la sediul parizian al revistei satirice Charlie Hebdo.
Citește și:
- 21:04 - MAE a emis o alertă de călătorie pentru Rusia. Probleme la granița cu Estonia
- 20:46 - O țară întreagă este în doliu. Prințesa văzută drept viitorul monarhiei s-a stins după o comă de aproape patru ani
- 20:37 - Decizie istorică la Bruxelles: Uniunea Europeană deschide primele negocieri de aderare cu Ucraina și Republica Moldova
- 20:22 - „Lucifer” pe front: cum au modificat ucrainenii un Abrams ca să reziste atacurilor cu drone
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News


























