Articolele din categoria ECONOMIE:

fan counrier
FAN Courier: 24 de angajați dintr-un depozit de lângă București, depistați pozitiv COVID-19. Anunțul făcut de Raed Arafat
FAN Courier, liderul pieţei locale de curierat, a confirmat, marți, faptul că 24 de manipulanți marfă de la depozitul din Ştefăneşti, în apropiere de București, au fost confirmați pozitiv la testul COVID-19. După anunțul fimei de curierat, secretarul de stat în MAI Raed Arafat a precizat, marți seară, că probabilitatea de contaminare cu COVID-19 după preluarea, deschiderea și transportul coletelor este foarte mică. 
ludovic orban
Guvern: Ludovic Orban, întâlnire cu reprezentanții din industria de apărare și aeronautică
Premierul României s-a întâlnit, astăzi, cu reprezentanții Alianței Sindicatelor din Industria de Apărare și Aeronautică. Discuțiile s-au referit la problemele cu care se confruntă operatorii economici din industria de apărare pe perioada în care nu desfășoară activitate de bază din lipsa de contracte sau comenzi și la identificarea de modalități de finanțare pentru realizarea investițiilor în industria națională de apărare, se arată într-un comunicat al Guvernului postat pe Facebook.
Guvernul caută bani pentru pensii și alocații. Cîțu: Bugetul permite pensii mărite cu 10%
Florin Cîțu: "Bugetul permite pensii mărite cu 10%". Ce se întâmplă cu dublarea alocațiilor
Ministrul Finanțelor atrage atenția asupra impactului mare pe care majorarea pensiilor şi dublarea alocațiilor le au în buget. Alocațiile mărite de Parlament nu au sursă de finanțare, iar bugetul nu poate suporta majorarea punctului de pensie cu mai mult de 10%, spune Florin Cîțu. Șeful Finanțelor a mai declarat că statul va fi nevoit fie să ia bani din alte sectoare, fie să se împrumute și mai mult pentru susținerea cheltuielilor. 
Florin Cîțu Foto: Inquam Photos/Octav Ganea
Florin Cîțu, replică pentru Marcel Ciolacu: Încă un scenariu apocaliptic al „teroriștilor economici din Parlament”, DEMONTAT de Standard & Poor`s
Ministrul Finanţelor Publice, Florin Cîţu, a declarat, sâmbătă, că menţinerea ratingului de ţară pentru România de către agenţia Standard & Poor`s demontează „un scenariu apocaliptic” enunţat de „teroriștii economici din Parlamentul României”. Ministrul liberal susține că decizia agenției de rating arată încrederea în guvernul român și în politicile guvernamentale.
Marcel Ciolacu Foto: Inquam Photos
Marcel Ciolacu, ATAC la PNL: „Cele mai negre previziuni s-au adeverit: negativ! Toate minciunile guvernării au fost spulberate de Standard&Poor’s!”
Preşedintele interimar al PSD, Marcel Ciolacu, susţine că „singura performanţă a PNL este viteza cu care îndatorează România la dobânzi uriaşe: 1000 euro/secundă" și că „cele mai negre previziuni s-au adeverit: negativ - asta defineşte Guvernarea PNL! Toate minciunile guvernării PNL au fost spulberate de Standard&Poor’s care reconfirmă, din păcate, că România rămâne acolo unde a bagat-o PNL - pe negativ", a transmis, sâmbătă, Ciolacu într-un mesaj pe rețeaua de socializare. 
coronavirus finanțe/economie
Primele efecte ale crizei de CORONAVIRUS: Consumul și vânzările de carburanți, în cădere liberă în aprilie
Primele date care confirmă impactul pandemiei de coronavirus în economie au fost anunțate joi de Institutul Național de Statistică. În aprilie, consumul a scăzut cu 20% după prăbuşirea vânzărilor de carburanţi cu peste 30% şi a produselor nealimentare cu 20%. Totuși, per total, în primele patru luni ale anului, comerţul cu amănuntul a crescut cu aproximativ 1,5%, în comparație cu aceeași perioadă a anului trecut.
CONAF: Conferințele "Pactul pentru muncă" vor continua și în 2020. Împreună reconstruim România
CONAF: Conferințele "Pactul pentru muncă" vor continua și în 2020. Împreună reconstruim România
Conferințele PACTUL PENTRU MUNCĂ, organizate de către Confederaţia Naţională pentru Antreprenoriat Feminin – CONAF,  Federaţia Patronală Petrol şi Gaze – FPPG, în parteneriat strategic cu CONCORDIA, continuă şi în 2020. Dacă, anul trecut, dezbaterile au avut loc în București, Iași și Cluj-Napoca, anul acesta evenimentele vor avea loc în alte trei mari orașe, dar care sunt, în același timp, și mari centre universitare: Timișoara, Brașov și Constanța.
Dan Suciu, despre criza creditelor în franci elvețieni: Soluția este negocierea directă cu banca
Dan Suciu avertizează: "Bugetul - deja aruncat în aer. Politic, România îşi poate permite orice. Economic, îşi poate permite doar ce poate plăti!"
În vreme ce disputele dintre reprezentanții Puterii și cei ai Opoziției pe seama creșterii pensiilor și a alocațiilor continuă să crească în intensitate, purtătorul de cuvânt al Băncii Naționale a României, Dan Suciu, susține că o discuția pe marginea acestui subiect nu are nicio relevanță economică, mentionând că "bugetul este deja aruncat în aer".
dacia ploiesti
Îngrijorare printre muncitorii Dacia. Nu mai sunt comenzi din străinătate!
Uzina Dacia trece prin momente dificile, iar reprezentanții constructorului de mașini au fost nevoiți să retrimită în șomaj tehnic aproximativ 1000 de salariați, producând îngrijorare printre muncitorii care își văd în pericol locurile de muncă. Asta din cauză că nu mai sunt comenzi de piese din străinătate. Firmele care produc pentru Dacia au fost, de asemenea, nevoite să facă restructurări de personal. Viceliderul Sindicatului Automobile Dacia (SAD), Ion Iordache (foto), vorbește despre problemele cu care se confruntă constructorul de la Mioveni, relatează realitateadearges.net.
PSD vs PNL
Război total între PSD și PNL! Ciolacu: Acest guvern de incompetenți a întors România cu doi ani și jumătate în urmă!
Social-democrații lansează atac după atac asupra Guvernului Orban! Preşedintele interimar al PSD, Marcel Ciolacu, afirmă că „în doar câteva luni, acest guvern de incompetenţi a întors România cu doi ani şi jumătate în urmă”, referindu-se la creşterea şomajului. „Guvernul PNL - niște petarde economice”, iar „guvernarea de dreapta înseamnă doar o prăbuşire continuă a nivelului de trai”, susţine Ciolacu. În ultimele trei luni, cel puțin un milion de români au fost afectați de epidemia de coronavirus, peste 400 de mii și-au pierdut locul de muncă, iar aproape 600 de mii de români au avut contractele de muncă suspendate, intrând în șomaj tehnic.