S-a aflat care este cea mai mare ameninţare pentru sănătatea femeilor

S-a aflat care este cea mai mare ameninţare pentru sănătatea femeilor
Obezitatea reprezintă cea mai mare ameninţare pentru sănătatea femeilor şi a generaţiilor viitoare, a afirmat Sally Davies, directorul serviciilor medicale din Marea Britanie.
„Combaterea obezităţii ar trebui să reprezinte o prioritate naţională pentru a se evita amplificarea unei catastrofe medicale”, a subliniat aceasta în raportul anual.
Sally Davies a precizat că problema obezităţii este atât de gravă, încât ar trebui să fie o prioritate pentru întreaga populaţie, în special pentru femei, deoarece adesea această afecţiune le scurtează vieţile. Obezitatea sporeşte riscul apariţiei multor maladii, incluzând cancerul de sân, diabetul de tip 2 şi bolile cardiovasculare. Sally Davies a cerut, de asemenea, un tratament mai bun pentru cancerul ovarian, precum şi discuţii mai deschise asupra imoralităţii.
Sursa: Rador.ro.
Citește și:
- 08:47 - Un cunoscut lanț de magazine va concedia 1400 de oameni, după ce vânzările au scăzut drastic
- 08:38 - Avertisment sumbru al unui gigant petrolier: Va fi criză în Europa, dacă Strâmtoarea Ormuz nu va fi deblocată
- 08:30 - Georgiana Teodorescu, europarlamentar AUR: Ieșim din criză dacă PSD votează moțiunea de cenzură
- 08:14 - Nicușor Dan, discuții cruciale în plină criză la Palatul Cotroceni cu liderii politici. Ce planuri au PSD și AUR
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














