PSD-ALDE nu renuță la numirile clientelare din conducerea companiilor de stat

PSD-ALDE nu renuță la numirile clientelare din conducerea companiilor de stat
Proiectul de lege privind modificarea OUG 109/2011 privind guvernanța corporativă a întreprinderilor publice a reintrat în discuția senatorilor din comisiile economică, pentru constituționalitate și privatizare după ce în februarie Curtea Constituțională a declarat legea de adoptare a acestei ordonanțe ca fiind neconstituțională.
Senatorii din aceste comisii au eliminat unele prevederi mai neimportante din textul legii, dar au menținut și chiar completat lista de aproximativ 100 de companii cu capital majoritar de stat care vor fi exceptate de la principiile guvernanței corporatiste.
Ce înseamnă această exceptare de la principiile guvernanței corporatiste? În primul rând că managerii și conducerea executivă a acestor companii controlate de stat să fie numiți pe considerente strict politice, în funcție de interesele partidelor aflate la putere. Sunt eliminate practic orice criteriu de selecție, orice filtru care să țină cont de competențele profesionale, de experiență și integritate.
Detalii pe realitateafinanciara.net
Citește și:
- 23:55 - Româncă umilită în Franța după o presupusă relație extraconjugală. A fost tunsă cu forța și agresată de mai mulți membri ai familiei
- 23:43 - Dosarul PFIZER: cea mai mare presiune a statului român. Jaful din pandemie: factură de 680 de milioane de euro
- 23:42 - Val de reacții în mediul online după un videoclip publicat de Poliția Română. Ce a stârnit controversele
- 22:41 - De ce a ajuns biletul la Cupa Mondială să coste cât o mașină rulată?
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News


























