Nu scăpăm de roaming în UE. Ce prevede noua variantă introdusă în proiectul de lege Uniunea Europeană este pe punctul de a încălca una dintre promisiunile făcute cetățenilor europeni, aceea de uniformizare a taxei de roaming, pe întreg teritoriul UE, informează Business24.ro.
Tânără de 23 de ani, agresată sexual şi tâlhărită de un taximetrist din Bucureşti O tânără de 23 de ani din București a povestit că a fost agresată sexual și tâlhărită de un taximetrist, într-un taxi al firmei SPEED TAXI. Fata a depus plângere la Poliție pentru tâlhărie și pentru agresiune sexuală, conform reprezentanților Poliției Capitalei. Poliţiştii bucureşteni efectuează cercetări pentru identificarea bărbatului și recuperarea prejudiciului. Reprezentanții organizației non-guvernamentale Centrul Filia au postat mărturia femeii pe pagina de Facebook.
Cumnatul lui Victor Ponta ar fi fost bătut și jefuit în arest Iulian Herţanu, cumnatul premierului Victor Ponta, ar fi fost bătut şi jefuit în arestul de la Câmpina de un interlop din comuna prahoveană Floreşti, potrivit unor surse din interiorul IPJ Prahova. Agresorul lui Iulian Herțanu ar fi Ionuţ Pietraru, zis Ionuţ al lu’ Miţa, despre care în zonă se spune ce este „urmaş” al lui Aurică “Pumn de Fier”, un interlop conoscut ca fiind foarte agresiv, scrie evz.ro.
ANRP începe plata despăgubirilor pentru Cadrilater, Basarabia și Bucovina de Nord Autoritatea Națională pentru Restituirea Proprietăților (ANRP) a anunțat, miercuri, prin intermediul unui comunicat de presă, că a început transmiterea titlurilor de plată pentru prima tranșă a despăgubirilor, acordate titularilor de dosare soluționate constituite în baza Legii nr. 9/1998 (Cadrilater) și Legii nr. 290/2003 (Basarabia, Bucovina de Nord și Ținutul Herța), potrivit Agerpres.
Soluția incredibil de simplă și de ieftină ca să vezi filme ca la cinema chiar la tine acasă! Pentru că nimic nu se compară cu o sesiune de vizionări pe ecran mare, trebuie să înveți cum să-ți creezi propriul proiector investind destul de puțin.
Adrian Sârbu rămâne în arest. Procurorii, sechestru pe imobilele sale, în valoare de 5 mil. euro Adrian Sîrbu, patronul Mediafax Group, rămâne în arest preventiv, au decis judecătorii, care au respins cererea sa de schimbare a acestei măsuri.
Moise Guran, după arestarea lui DD: Știi ce, Dane?.. Succesul acestui măscărici care a devenit tiran Moise Guran a scris pe biziday.ro, un articol în care comentează arestarea lui Dan Diaconescu, pe care îl descrie drept un ”adevărat cancer ce-a distrus pur și simplu credibilitatea acestei meserii pe care și eu o fac”, dar a precizat că și el este nevoit să și-l asume. Pe de altă parte, Guran a mai scris că nu vrea să jignească pe nimeni ”deși sunt conștient că mulți dintre dumneavoastră mă veți blama pentru ce urmează să spun, adevărul este că noi l-am creat pe Dan Diaconescu”.
CTP, reacție foarte dură, față de predarea religiei în școli Cristian Tudor Popescu a scris un editorial intitulat ”Pentru spălarea de păcate nu te ia DNA”, în care critică orele de religie din programul școlar, susținând că ”dorinţa cea mai fierbinte a preasfinţilor este să transforme copiii în viitori credincioşi, sau, măcar superstiţioşi, gata să se scobească în buzunar pentru preoţi şi biserică”.
Cum să stai pe Facebook în confort maxim! Sfaturi extrem de simple pe care să le aplici! Pentru ca o rețea socială să fie de succes, aceasta trebuie să fie foarte ușor de utilizat, iar Facebook excelează la acest capitol.
Detalii terifiante în cazul tinerei din Franţa, studentă la Cluj, descoperită moartă în casă O tânără din Franța, care studia în Cluj-Napoca, a fost găsită fără suflare în apartamentul în care locuia, scrie citynews.ro.
Cereri respinse pentru acuzații din Gala Bute. Udrea află joi dacă va fi eliberată Curtea Supremă a respins, miercuri, cererile de eliberare formulate de acuzații din dosarul Gala Bute, trei rămânând după gratii, iar doi în arest la domiciliu. Elena Udrea află mâine dacă va fi eliberată, transmite Realitatea TV.
Video Inspecția Judiciară verifică activitatea DIICOT din mandatul Alinei Bica Pentru prima dată în ultimii nouă ani, Inspecţia Judiciară verifică activitatea DIICOT. Se întâmplă la aproape patru luni de când Alina Bica, fosta şefă a instituţiei, a fost arestată preventiv. Mai exact, șase inspectori judiciari vor controla, începând cu 16 martie, activitatea pe care a avut-o DIICOT în ultimii doi ani. Este chiar perioada 2013 - 2014 în care Direcţia a fost condusă de Alina Bica, informează Realitatea TV.
Şapte sfaturi pentru a cumpara un televizor. Care sunt capcanele din magazine Daca vrei sa iti cumperi un televizor, fie ca e vorba de un LCD, un LED sau un OLED, ar trebui sa urmezi cativa pasi esentiali pentru a nu te trezi cu un produs defect, folosit sau, cel mai probabil, cu alte caracteristici fata de cele prezentate pompos in magazin, relateaza GadgetReport.ro
Ridzi cere regim semideschis în penitenciar și ar putea solicita întreruperea executării pedepsei Fostul ministru al Tineretului și Sportului, Monica Iacob Ridzi, a cerut, miercuri, un regim semideschis în executarea pedepsei cu închisoarea și ar putea să ceară chiar întreruperea executării pedepsei, dacă starea sa de sănătate se va agrava, potrivit celor declarate, pentru Agerpres, de unul dintre avocații acesteia, Laura Baciu.
Actorul George Motoi va fi înmormântat vineri, în cimitirul Sfânta Vineri Sicriul cu trupul neînsuflețit al actorului George Motoi va fi depus joi la capela Cimitirului Sfânta Vineri, urmând ca înmormântarea să aibă loc vineri.
Marea Neagră fierbe: Avioanele Rusiei exersează scenarii de atac Cele mai noi avioane multirol de luptă ale Rusiei, Su-30, împreună cu bombardiere Su-24, au folosit activitatea navelor NATO din Marea Neagră pentru a exersa scenarii de atac, potrivit agenției ruse Sputnik.
Primarul Iulian Bădescu, arestat pentru 30 de zile,a fost transferat la Spitalul Penitenciar Jilava Primarul Ploieștiului, Iulian Bădescu, a fost arestat preventiv, miercuri după-amiaza, pentru 30 de zile, după ce a fost reținut, marți, de procurorii DNA Ploiești într-un dosar privind infracțiunile de luare de mită și abuz în serviciu, au decis magistrații Tribunalului Ploiești, informează Realitatea TV.
Mafia medicamentelor. Un tratament în România, de şapte ori mai scump decât în UE Mafia medicamentelor îşi face de cap de şase ani în România, unde producătorii şi-au vândut pastilele şi de şapte ori mai scump faţă de alte ţări europene. Chiar dacă legea le interzicea acest lucru.
Modificări la RATB: Autobuzele 104, 123 şi 124 îşi schimbă traseul Autobuzele 104, 123 si 124 vor circula de joi pe trasee modificate, din cauza lucrarilor de constructie la statia de metrou Eroilor 2 a magistralei Drumul Taberei.
Perle de la simulare BAC 2015: Arghezi nu avea prieteni cu care sa iasa la bere Simulare BAC 2015. Profesorii care au corectat lucrarile de la simularea examenului de bacalaureat la Limba romana s-au amuzat copios cand au citit raspunsurile elevilor de clasa a XI-a si a XII.
Mircea Badea sare în apărarea lui Dan Diaconescu: A fost pluton de execuție Jurnalistul Mircea Badea sare în apărarea lui Dan Diaconescu, condamnat azi la o pedeapsă de 5 ani și jumătate cu executare într-un dosar de șantaj.
Avocatul Poporului s-a autosesizat în cazul Monica Iacob Ridzi. Anchetă la Jilava şi la Gherla Avocatul Poporului s-a sesizat din oficiu şi a declanşat o anchetă la Penitenciarul Gherla şi la Spitalul Penitenciar Jilava in legatura cu acuzatiile aduse de fostul ministru Monica Iacob Ridzi, condamnat la inchisoare pentru coruptie, care a acuzat ca drumul intre cele doua unitati penitenciare a durat prea mult. Victor Ciorbea, seful institutiei, s-a autosesizat dupa ce in ultimele doua zile a avut loc o intensa campanie mediatica de victimizare a Monicai Iacob Ridzi.
George Motoi a murit. Dorel Vişan, mesaj emoţionant la aflarea veştii George Motoi s-a stins la vârsta de 79 de ani. Vestea morții actorului l-a înmărmurit pe maestrul Dorel Vișan.
Dan Negru: Fiecare televiziune are în ea o părticică din Dan Diaconescu Dan Negru a postat pe Facebook un comentariu, imediat după ce judecătorii au anunţat pedeapsa pentru fondatorul OTV şi partidului PPDD, Dan Diaconescu.
Ministrul Sănătăţii, Nicolae Bănicioiu, audiat la DNA: Am fost citat ca și martor Ministrul Sănătăţii, Nicolae Bănicioiu, este audiat la DNA în calitate de martor în dosarul lui Silvian Ciupercă, preşedintele CJ Ialomiţa. În acelaşi dosar, a fost audiat şi Eugen Nicolăescu.
Cum scapi de petele de pe piele Ai observat cã în timp pe pielea ta au început sã aparã pete mai închise la culoare care nu mai dispar?
Noul gadget Nokia e senzațional! Seamănă cu iPhone 6, dar e mult mai mult decât o copie! La MWC 2015, cei de la Nokia s-au afișat cu prima lor creație după ruptura de Microsoft.
Administrația Penitenciarelor: Ridzi a fost transferată la Jilava la recomandarea medicilor Monica Iacob Ridzi a fost transferată de la Secția exterioară Cluj a Penitenciarului Gherla la Penitenciarul Spital Jilava la recomandarea medicilor, informează, într-un comunicat transmis miercuri, Administrația Națională a Penitenciarelor.
Cezara Dafinescu, în doliu. Primele declaraţii după moartea fostului soţ, George Motoi Actorul George Motoi a încetat din viaţă, miercuri dimineaţa, la vârsta de 79 de ani. George Motoi a fost căsătorit cu actriţa Cezara Dafinescu. Aceştia au simţit de la început că sunt suflete pereche, dar, după 23 de ani de mariaj, cei doi au divorţat.
Video Jocul video care tratează o afecţiune oculară care afectează în primul rând copiii. Vezi trailerul Un joc video pentru tablete a fost dezvoltat în Canada pentru a trata ambliopia, o patologie a sistemului vizual care afectează în primul rând copiii, au anunțat cele două companii aflate la originea divertismentului terapeutic, informează AFP, potrivit AGERPRES.