Elena Udrea, din nou în instanță: Se cere reaudierea martorilor - „Era normal să contest, doar nu o să rămân cu această sentință aberantă”

Elena Udrea și Ioana Băsescu
Astăzi a avut loc judecarea apelului în dosarul finanțării campaniei electorale din 2009. Elena Udrea și Ioana Băsescu au contestat condamnările primite în primă instanță. Atunci când, Udrea a fost condamnată inițial la 8 ani de închisoare, iar fiica lui Traian Băsescu la 5 ani de închisoare. Avocații au cerut la Înalta Curte de Casație și justiție reaudierea martorilor și a probelor din dosar, iar termenul s-a amânat în octombrie.
Întrebată la ieșirea de la ÎCCJ ce s-a întâmplat, Elena Udrea a declarat: „S-a dat termen. S-au discutat probele și s-a dat termen. Mulțumesc”.
„Nu era normal să le contest, Doamne ferește, doar nu o să rămân cu această sentință aberantă pe care am primit-o”, a mai spus Elena Udrea joi.
Avocații Ioanei Băsescu au cerut magistraților ICCJ admiterea probei cu martori, respectiv reaudierea a 12 dintre martorii audiați și de Curtea de Apel. Apărarea Ioanei Băsescu a cerut admiterea audierii a doi martori noi, neascultați până în prezent. A stabilită reluarea dezbaterilor în 7 octombrie 2021.
Citește și:
- 10:59 - Doi inculpați, inclusiv un minor, trimiși în judecată pentru omor calificat și tâlhărie: caz șocant în Prahova
- 10:57 - Cum se prepară siropul de căpșuni. Rețeta simplă pentru un gust autentic al verii
- 10:33 - Bărbat arestat după ce a încercat să răpească un copil de 7 ani de la o școală din Bihor
- 10:33 - Fructul vedetă al verii care poate crea probleme digestive dacă este consumat în exces. Ce cantitate recomandă specialiștii
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














