DRONA căzută în județul Tulcea. Ciolacu: „A fost monitorizată cu mult timp înainte de a intra pe teritoriul României”

DRONA căzută în județul Tulcea. Ciolacu: „A fost monitorizată cu mult timp înainte de a intra pe teritoriul României”
Premierul Marcel Ciolacu a vorbit, vineri, despre drona căzută în judeţul Tulcea în noaptea de joi spre vineri. Acesta a spus că nu a fost nicio problemă în privinţa siguranţei românilor. El a precizat că drona a fost monitorizată cu mult timp înainte de a intra pe teritoriul României şi direcţia acesteia a fost cunoscută în jurul orei 2.00.
„Nu a fost nicio problemă în ceea ce priveşte siguranţa românilor. Direcţia acestei drone a fost ştiută în jurul orei 1.55. Au fost ridicate şi avioanele F-16, nu a fost nici cea mai mică problemă. A fost monitorizată cu mult timp înainte de a intra pe teritoriul României şi am văzut că şi Ministerul Apărării a dat un comunicat şi a specificat acest lucru. România nu a fost pusă în pericol în niciun moment. Cu adevărat, mai mult ca sigur după expertize, se va constata faptul că ea fusese lovită de artileria ucraineană”, a declarat Marcel Ciolacu.
România a alertat structurile NATO după atacurile Rusiei la graniță! Riscuri majore pentru întreaga regiune
Citește și:
- 12:20 - Caz șocant în Dolj. Un bărbat de 60 de ani a murit, după ce s-a împuşcat cu o armă de vânătoare pe care o deţinea legal
- 12:18 - Un microbuz plin cu pasageri s-a izbit de un autocamion în Sălaj. Mai multe persoane au nevoie de îngrijiri medicale
- 12:12 - Dilema proprietarilor de mașini. Motorină sau benzină? Ce carburant poluează mai mult
- 12:07 - Accident grav în Suceava! Trei victime după ce un șofer a intrat pe contrasens
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














