Actual· 1 min citire

Doi frați au fost atacați de urs, în Vrancea - Unul dintre tineri a fost grav rănit

Urs

Urs

Scris deDan Istratie
Publicat9 iul. 2022, 20:51
Actualizat9 iul. 2022, 23:02

Doi tineri au fost atacați de urs, în Vrancea. Cei doi au avut multiple răni și a fost nevoie de intervenția medicilor.

Este alertă în județul Vrancea după ce doi frați de 23 de ani, respectiv de 14 ani au fost atacați de un urs. Totul s-a întâmplat pe o pășune montană din Lepșa, comuna Tulnici, acolo unde aceștia se aflau la păscut cu oile.

Tânărul de 23 ani a reușit să fugă și a sunat la 112. Din nefericire, fratele acestuia nu a reușit să scape de furia animalului și a fost rănit grav. El s-a ales cu plăgi mușcate la torace, abdomen și membrele superioare și inferioare. Salvatorii au intervenit cu mai multe echipaje iar cei doi au fost transportați de urgență la spitalele din Vidra și Focșani. Din fericire, ambii sunt conștienți și în stare stabilă. 

Anunțul făcut de autorități:

"La data de 09.07.2022, IPJ Vrancea a fost sesizat despre faptul că în timp ce se aflau pe un câmp, doi îngrijitori de animale (14 respectiv 21 de ani, frați), au fost atacați de un urs. Ambele victime sunt conștiente și  prezintă leziuni multiple.  La fața locului se deplasează un echipaj medical".

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Actual