Adrian Năstase a aflat dacă își poate recupera Ordinul "Steaua României", distincția retrasă de Klaus Iohannis

Adrian Nastase
Fostul premier Adrian Năstase rămâne fără Ordinul Naţional "Steaua României" în grad de Mare Cruce. Solicitarea pentru anularea decretului de retragere a distincției, semnat de preşedintele Klaus Iohannis, nu a avut succes la Curtea Constituțională.
Curtea Constituţională a României a respins, joi, sesizarea ridicată de fostul premier Adrian Năstase în procesul în care solicită anularea decretului semnat de preşedintele Klaus Iohannis prin care i-a fost retras Ordinul Naţional "Steaua României" în grad de Mare Cruce, potrivit Agerpres.
Curtea de Apel Bucureşti a sesizat CCR, urmare a solicitării lui Adrian Năstase în procesul în care acesta i-a chemat în judecată pe Klaus Iohannis şi pe Ludovic Orban, privind neconstituţionalitatea dispoziţiilor art. 17 lit. a) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului 11/1998 pentru reinstituirea Ordinului Naţional "Steaua României" şi ale art. 51 lit. a) din Legea 29/2000 privind sistemul naţional de decoraţii al României.
Potrivit art. 17 lit. a) din OUG 11/1998, "calitatea de membru al Ordinului Naţional "Steaua României" se poate pierde în următoarele situaţii: a) condamnarea, prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă, la o pedeapsă privativă de libertate".
Art. 51 lit. a) din Legea 29/2000 privind sistemul naţional de decoraţii al României prevede: "Calitatea de membru al unui ordin se poate pierde în următoarele situaţii: a) condamnarea, prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă, la pedeapsa privativă de libertate".
Preşedintele Klaus Iohannis a semnat, pe 11 decembrie 2019, decretul privind retragerea Ordinului Naţional "Steaua României" în grad de Mare Cruce, conferit prin Decretul 960 din 28 noiembrie 2002, publicat în Monitorul Oficial al României, lui Adrian Năstase.
Citește și:
- 07:50 - Medic găsit mort în toaleta Spitalului de Urgențe Floreasca. Ce ipoteză au anchetatorii
- 23:33 - Intervenție de urgență la barajul Măneciu după ploile torențiale și codul portocaliu hidrologic
- 23:07 - Vizită cu miză de securitate. Nicușor Dan a ajuns la SCOMAR, sistemul care monitorizează frontiera maritimă
- 22:50 - NASA se laudă că a testat cu succes avionul care depășește viteza sunetului - VIDEO
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














